Știri din zonă
2 noi cazuri de COVID-19 raportate astăzi, 16 octombrie 2022, în comunele Lopadea Nouă și Mirăslău
Astăzi, 16 octombrie 2022, în județ s-au înregistrat 10 cazuri noi de infectare cu SARS-COV-2, potrivit informațiilor furnizate de către DSP Alba.
Dintre aceste cazuri, 1 a fost repartizat comunei Lopadea Nouă (reinfectare) și 1 comunei Mirăslău.
Localitățile din care provin cazurile de COVID-19 confirmate astăzi, 16 octombrie 2022, în județul Alba:
ALBA IULIA – 4 cazuri
SEBEȘ – 2 cazuri
MIRĂSLĂU – 1 caz
• Cazuri de reinfectare:
ALBA IULIA – 1 caz
OCNA MUREȘ – 1 caz
LOPADEA NOUĂ – 1 caz
În ultimele 24 de ore, în județul Alba, au fost efectuate 69 testări: 12 PCR (12 la SJU) și 57 teste rapide. Numărul total de teste efectuate până în prezent în județ a ajuns la 498.755 teste, mai exact 364.936 teste PCR și 133.819 teste rapide.
Știri din zonă
Ziua Culturii Maghiare de la Mirăslău, la a cea de-a XIV-a ediție. Cum sunt păstrate tradițiile și portul popular de peste un secol
Ziua Culturii Maghiare de la Mirăslău a ajuns în acest an la cea de-a XIV-a ediție, reunind participanți din România și din mai multe țări europene. Evenimentul are ca principal obiectiv păstrarea și promovarea tradițiilor comunității maghiare din zonă și transmiterea acestora către generațiile tinere.

Manifestarea a fost organizată pentru prima dată în 2013 și a devenit, de-a lungul anilor, un punct de întâlnire pentru ansambluri și iubitori ai folclorului tradițional.
Păstrarea tradițiilor, obiectivul principal al evenimentului
Szabó Csilla, organizatoarea evenimentului și președinta Asociației Miriszló Gyöngye, spune că păstrarea tradițiilor reprezintă principala misiune a manifestării.
„Primul scop este să păstrăm tradițiile și să avem parteneriate cu diferite ansambluri populare, atât din țară, cât și de peste hotare”, a declarat aceasta pentru ziarulunirea.ro.
Potrivit organizatoarei, colaborarea cu „Festivalul Sfântul Ștefan de la Cluj”, parteneriat care durează de 13 ani, le permite organizatorilor să aducă la Mirăslău numeroase ansambluri din străinătate și să diversifice programul artistic.
Ansambluri din mai multe țări, prezente la Mirăslău
Ediția din acest an a reunit participanți din Italia, Slovacia, Serbia și Ungaria, alături de formații din România și din Transilvania.
„În acest an, cei mai îndepărtați musafiri au sosit din Sicilia, avem participanți din Slovacia, din Serbia, Ungaria și de aici, din România, din Transilvania”, a precizat Szabó Csilla.
Aceasta coordonează și ansamblul „Miriszló Gyöngye”, înființat cu scopul de a contribui la revitalizarea tradițiilor locale și de a-i familiariza pe tineri cu dansurile populare.
„Am înființat acest ansamblu ca să reînviem tradiția, să învețe tinerii dansurile populare, pe cale de dispariție”, a mai declarat organizatoarea.
Portul popular, reconstituit după fotografii de la 1897 și 1910
Un loc important în activitatea comunității îl ocupă și portul popular. Costumul tradițional maghiar din Mirăslău a fost reconstituit pornind de la fotografii vechi, realizate la sfârșitul secolului al XIX-lea și începutul secolului XX.
Szabó Csilla poartă un astfel de costum, despre care spune că a fost realizat cât mai fidel modelelor existente în urmă cu mai bine de un secol.
„Am reconstituit portul popular din Mirăslău după fotografii, deci portul purtat de mine este portul popular maghiar din Mirăslău. Ne-am folosit de fotografii foarte vechi, din 1897, din 1910, să fie cât mai autentic”, a explicat aceasta.

În opinia sa, păstrarea elementelor originale ale costumelor este esențială pentru conservarea identității culturale locale. Organizatoarea consideră că perioada de după cele două războaie mondiale, în special perioada comunistă, a dus la modificarea și pierderea unor elemente ale portului tradițional în multe comunități rurale.
„Eu așa am învățat, așa am aflat că orice port popular care datează înainte de Primul Război Mondial este autentic”, a mai spus Szabó Csilla.
Pentru comunitatea maghiară din Mirăslău, Ziua Culturii Maghiare reprezintă astfel nu doar un eveniment cultural și artistic, ci și o modalitate de a păstra vie memoria locală, prin dans, port popular și transmiterea tradițiilor de la o generație la alta.
Știri din zonă
Școală de vară la Poiana Aiudului: trei zile de credință, creativitate și bucurie pentru copii
În perioada 30 iulie – 1 august 2026, Parohia Poiana Aiudului a organizat o nouă ediție a Școlii de vară, un program dedicat copiilor din comunitate, care a reunit, timp de trei zile, rugăciunea, cateheza, activitățile creative și jocurile de echipă.

Programul a debutat în fiecare dimineață în tinda bisericii, cu rugăciune și cateheze interactive. Copiii au avut ocazia să descopere, într-un mod accesibil vârstei lor, aspecte legate de viața Bisericii, valorile creștine și importanța comuniunii și a apropierii de biserică.
Activitățile educative au fost completate de ateliere de creație. Participanții au realizat semne de carte din flori presate, farfurii decorative cu motive religioase și o cruce împodobită cu flori albe culese din apropierea bisericii. La atelierul de pictură, copiii au pictat icoane cu Maica Domnului și Pruncul Iisus și au decorat pietre cu simboluri și motive religioase.
Pe lângă activitățile artistice și educative, programul a inclus jocuri în echipă și o vânătoare de comori. Momentele petrecute împreună au fost completate de fotografii realizate instant, care au surprins atmosfera de sărbătoare și bucuria participanților.
La finalul celor trei zile, lucrările realizate de copii au fost expuse în foișorul bisericii. Icoanele, crucile florale și obiectele confecționate în cadrul atelierelor au alcătuit o mică expoziție, prezentată părinților și credincioșilor din sat.
Prin activitățile desfășurate, organizatorii și-au propus să creeze un cadru în care copiii să poată descoperi credința într-o manieră apropiată de preocupările și vârsta lor, dar și să consolideze legătura acestora cu Biserica și comunitatea.
Școala de vară de la Poiana Aiudului a oferit astfel copiilor trei zile în care rugăciunea, învățarea, creativitatea și jocul s-au întâlnit într-un program menit să transforme vacanța într-un timp al comuniunii și al formării.
Pr. paroh Mihai Coste
Știri din zonă
Circulație feroviară suspendată temporar între Aiud și Unirea. Firul de contact s-a rupt, mai multe trenuri sunt staționate
Circulația feroviară este temporar suspendată, sâmbătă, 8 august 2026, pe Magistrala 300, între Aiud și Hm Unirea, în județul Alba, după ce firul de contact s-a rupt la intrarea în stația Unirea.

Potrivit CFR SA, incidentul s-a produs în momentul în care o locomotivă izolată, operată de CER Fersped, intra în stație. În urma ruperii firului de contact, alimentarea cu energie electrică a liniei a fost întreruptă pe ambele fire de circulație de pe relația Aiud–Unirea.
Ce trenuri sunt afectate
În urma incidentului, pe firul I este staționat trenul Regio 3085, operat de CFR Călători, iar pe firul II se află un tren de marfă operat de Unicom Tranzit.
Echipele de intervenție ale CFR SA au ajuns la fața locului și evaluează situația, urmând să stabilească măsurile necesare pentru remedierea avariei.
Reluarea circulației trenurilor și a alimentării cu energie electrică va fi posibilă după finalizarea lucrărilor și efectuarea verificărilor tehnice, astfel încât traficul feroviar să poată fi reluat în condiții de siguranță.
CFR SA anunță că va reveni cu informații pe măsură ce intervenția va avansa și le prezintă scuze pasagerilor pentru disconfortul creat.
-



Din Județacum 4 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2027, dar și în următorii ani | aiudinfo.ro
-



Din Județacum 4 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 4 luniMESAJE de PASTELE ORTODOX 2026. URARI și FELICITARI frumoase de Învierea Domnului | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 4 luniNume de femei și bărbați care se sărbătoresc de Florii 2026 | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 9 luniMESAJE, URĂRI și FELICITĂRI de Sfinții Mihail și Gavrill 2025. Trimite-le un SMS celor care își sărbătoresc onomastica | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 10 luniMuncitor din Sri Lanka reținut de polițiștii din Aiud, după ce a furat banii angajatorului
-



Din Județacum 8 luniMesaje de Sfântul Nicolae 2025. Felicitări și urări de Moș Nicolae pentru cei dragi | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 10 luniKaufland Aiud, inaugurat în prezența oficialităților. Deschiderea pentru public va avea loc mâine






























