Actualitate
25 martie 2017: 500 de persoane vor participa la cea de-a III-a ediție a Maratonului de la Aiud. Gabriela Szabo, invitat special al evenimentului
Aiudul va găzdui sâmbătă, 25 martie 2017, cea de-a treia ediţie a evenimentului sportiv Aiud Maraton. O competiţie care nu percepe taxă de înscriere pusă sub semnul solidarităţii faţă de semenii noştri.
Aiud Maraton e un eveniment de suflet pentru sportivii care doresc să aducă un zâmbet celor încercaţi de probleme de sănătate, transmite Primăria Aiud. 500 de persoane, atât atleți internaționali cât și sportivi români de renume, vor alerga în cadrul ediției din acest an, la care invitată special este atleta de talie mondială Gabriela Szabo.
Inițiatorul acestui eveniment este Polgar Levente Ioan (Levy), un tânăr sportiv aiudean, care a reușit să aducă în palmaresul său competiții de talie internațională. Atunci când aleargă, Levy duce cu el mesajul de întrajutorare a semenilor săi aflați la nevoie, fiind un exemplu pentru noi toți.
”Aiud Maraton” a fost și este un vis al lui Levy pe care și l-a îndeplinit cu succes și anume promovarea sportului și totodată susținerea cauzelor sociale.
”Aiud Maraton” va cuprinde, şi în 2017, două probe, respectiv una de maraton 45km și semimaraton 22.5km.
Ambele probe se desfăşoară pe drumuri publice, drumuri forestiere, poteci turistice marcate. Startul şi sosirea se vor face din/în centrul oraşului Aiud.
Atât la maraton, cât şi la semimaraton pot participa persoanele care au împlinit vârsta de 18 ani şi sunt apte de efort susţinut, din punct de vedere medical. Minorii pot participa numai dacă au acordul părinților, în formă scrisă, însoțiți de către aceștia, precum și adeverința medicală.
Categorii de concurs:
Atât la maraton cât și la semimaraton vor fi următoarele categorii de concurs: Feminin: General Feminin (Open) 18 – 29 ani; 30 – 39 ani; 40 – 49 ani și 50 + ani.
Masculin: General Masculin (open) 18 – 29 ani; 30 – 39 ani; 40 – 49 ani și 50 + ani.
”Nu contează dacă ești alergător de performanță sau începător, distracția este garantată și ai întotdeauna pe cineva alături, indiferent de nivelul tău de pregătire.
Competiţia noastră nu are taxă de înscriere, dar încurajăm donaţiile care vor fi direcţionate către asociaţiile: Invinctus România si AHNR (Asociația Persoanelor cu Handicap Neuromotor din România). Contul Asociației, în care puteți face donațiile pentru cele 2 asociaţii pe care le susținem anul acesta, este RO02RZBR0000060018977631 (RON), cu mențiunea Aiud Maraton.
Traseu Maraton 42Km
Startul se va da din centrul orasului Aiud, dupa 1 km asfalt, se va intra in padure unde se va alerga pe un drum forestier, se va iesi din padure pe o miriste la capatul acesteia se tranverseaza soseaua (care nu este prea circulata) dar va fi supravegheata de politie, acolo ne vom desparti drumul celor de la semimaraton , maratonul va continua cu o urcare pe dealul Miraslaului, pe poteca, dupa care va intra in padurea Miraslaului si va iesi la Cicau pe pasune, cu intorcere dupa padurea Miraslaului, pe urma se va intoarce pe acelas traseu pana unde ne-am despartit de semimaraton,urmam acelasi drum pe care am pornit pana in centrul orasului Aiud cu un grandios finish alaturi de cei dragi.
Traseu Semimaraton 21,5Km
Startul se va da din acelasi loc ca si la Maraton din centrul orasului Aiud, urmat de 1 Km de asfalt dupa care se intra in padure, dupa padure se ajunge pe o miriste la capatul carieia se afla o sosea de traversat unde ne vom despartim de traseul pentru Maraton si dupa ce inconjuram padurea ne vom intoarce de unde s-a despartit de maraton si la un moment vom ajunge pe acelasi traseu de unde am laut startul si il vom urma pana in centrul orasului Aiud unde vom avea parte de un finish extraordinar cu surprize.
Evenimentul este organizat de Asociația Aiud Sport, în parteneriat cu Primăria Municipiului Aiud, Consiliul Local Aiud, Asociația “Am și eu copilul meu” prin Centrul Reacreativ Educațional Bianca, Theiss Agency.


Actualitate
Un camion care transporta baloți a luat foc pe Autostrada A10. Au intervenit pompierii militari din Aiud
Un camion care transporta baloți a luat foc, miercuri în jurul orai 10.50, pe Autostrada A10, la kilometrul 56, sensul de mers Turda – Aiud. Au intervenit pompierii militari din Aiud, pentru localizarea și stingerea incendiului.


„Secția de pompieri Aiud intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit pe autostrada A10, sens Cluj-Alba, aprox km 56. Este vorba despre un incendiu izbucnit laun autocamion care transportă baloti, fara victime. Forțe alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă”, a trabsmis ISU Alba.
UPDATE: „Forțele de intervenție au ajuns la locul producerii incendiului. Incendiul se manifestă cu ardere generalizată la o platformă care transporta baloți (aproximativ 70 baloți). Se intervine pentru stingerea in totalitate a incendiului”, a mai transmis ISU Alba.
Actualitate
Vârstnic de 66 de ani din Aiud reținut de polițiști, după ce a agresat fizic un bărbat și i-a furat telefonul mobil
Sâmbătă, 11 aprilie 2026, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Aiud au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 66 de ani, din Municipiul Aiud, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de lovirea sau alte violențe și furt.


Din cercetări a reieșit că, în după-amiaza zilei de 10 aprilie 2026, bărbatul, în vârstă de 66 de ani, în timp ce se afla la locuința de domiciliu a unui bărbat, în vârstă de 62 de ani, din Aiud, pe fondul unor discuții purtate în contradictoriu cu acesta privind o sumă de bani, l-ar fi agresat fizic, provocându-i leziuni corporale pentru a căror îngrijire ar fi necesare 4-5 zile de îngrijiri medicale. De asemenea, în timp ce bărbatul, în vârstă de 62 de ani, se afla într-o altă cameră, bărbatul, în vârstă de 66 de ani, ar fi profitat de neatenția acestuia și i-ar fi sustras telefonul mobil.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de lovirea sau alte violențe și furt.
Actualitate
Un polițist local din Aiud a găsit un portofel cu acte și bani în piață și l-a dus acasă femeii care l-a pierdut
Astăzi, în Vinerea Mare, un polițist local din Aiud, care se afla în piața din oraș, a observat un portofel, cel mai probabil uitat din neatenție.


Portofelul era uitat pe pervazul chișcului roșu din piața din Aiud și conținea pe lângă carduri și documente și suma de 700 de lei.
Fără să stea pe gânduri, Claudiu Ilea, polițistul local care a găsit portofelul, l-a luat și după ce a identificat proprietarul, l-a dus personal acasă la femeia care îl pierduse.
-



Din Județacum 12 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2026, dar și în următorii ani | aiudinfo.ro
-



Din Județacum 2 săptămâniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 8 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 12 luniMESAJE de Sfântul Gheorghe 2025. SMS-uri, urări şi felicitări pe care le poţi transmite celor dragi de ziua numelui | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 12 luniCe nume se sărbătoresc de SFANTUL GHEORGHE 2025. Cui îi spunem ”la mulți ani” | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 11 luniSfinții Constantin și Elena 2025. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 5 zileMESAJE de PASTELE ORTODOX 2026. URARI și FELICITARI frumoase de Învierea Domnului | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 12 luniMESAJE DE 1 MAI 2025. SMS-uri, FELICITARI şi URĂRI care pot fi trimise de Ziua Internaţională a Muncitorilor | aiudinfo.ro







































