Actualitate
46 noi cazuri de COVID-19 raportate astăzi, 29 ianuarie 2022, în Municipiul Aiud și comunele Livezile, Lopadea Nouă, Rădești și Rimetea
Astăzi, 29 ianuarie 2021, în județul Alba s-au înregistrat 639 cazuri noi de infectare cu COVID-19, potrivit informațiilor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică.
Dintre aceste cazuri, 41 au fost atribuite Municipiului Aiud (37 cazuri noi și 4 reinfectări), 5 cazuri comunei Rădești (4 cazuri noi și 1 reinfectare), 2 cazuri comunei Lopadea Nouă și câte 1 caz comunelor Livezile și Rimetea.
Localitățile din care provin cazurile de COVID-19 confirmate astăzi, 29 ianuarie 2022, în județul Alba.
ABRUD – 2 cazuri
AIUD – 37 cazuri
ALBA IULIA – 212 cazuri
BAIA DE ARIEȘ – 3 cazuri
BLAJ – 25 cazuri
CÂMPENI – 2 cazuri
CUGIR – 47 cazuri
OCNA MUREȘ – 23 cazuri
SEBEȘ – 67 cazuri
TEIUȘ – 12 cazuri
ZLATNA – 6 cazuri
NEALOCATE – 3 cazuri
ALBAC – 2 cazuri
ALMAȘU MARE – 1 caz
BISTRA – 3 cazuri
BUCERDEA GRÂNOASĂ – 5 cazuri
BUCIUM – 1 caz
CÂLNIC – 2 cazuri
CERGĂU – 2 cazuri
CIUGUD – 7 cazuri
CIURULEASA – 1 caz
CRĂCIUNELUL DE JOS – 1 caz
CRICĂU – 1 caz
CUT – 4 caz
DAIA ROMÂNĂ – 5 cazuri
FĂRĂU – 2 cazuri
GALDA DE JOS – 4 cazuri
GÂRBOVA – 2 cazuri
HOPÂRTA – 2 cazuri
IGHIU – 7 cazuri
JIDVEI – 4 cazuri
LIVEZILE – 1 caz
LOPADEA NOUĂ – 2 cazuri
LUNCA MUREȘULUI – 2 cazuri
LUPȘA – 3 cazuri
METEȘ – 4 cazuri
MIHALȚ – 2 cazuri
NOȘLAC – 2 cazuri
PIANU – 4 cazuri
POȘAGA – 1 caz
RĂDEȘTI – 3 cazuri
RIMETEA – 1 caz
ROȘIA DE SECAȘ – 1 caz
SÂNCEL – 3 cazuri
SÂNTIMBRU – 5 cazuri
SĂSCIORI – 15 cazuri
ȘIBOT – 3 cazuri
ȘONA – 6 cazuri
STREMȚ – 2 cazuri
ȘUGAG – 2 cazuri
UNIREA – 3 cazuri
VALEA LUNGĂ – 3 cazuri
VIDRA – 2 cazuri
VINȚU DE JOS – 14 cazuri
Cazuri de reinfectare:
AIUD – 4 cazuri
ALBA IULIA – 18 cazuri
BLAJ – 1 caz
CUGIR – 5 cazuri
OCNA MUREȘ – 1 caz
SEBEȘ – 7 cazuri
TEIUȘ – 1 caz
ZLATNA – 1 caz
CIUGUD – 3 cazuri
GALDA DE JOS – 7 cazuri
HOREA – 1 caz
METEȘ – 1 caz
PIANU – 1 caz
RĂDEȘTI – 1 caz
SĂLIȘTEA – 1 caz
ȘONA – 1 caz
UNIREA – 3 cazuri
VIDRA – 1 caz
VINȚU DE JOS – 2 cazuri
Vineri, în județul Alba au fost prelucrate în total 1.543 de teste, 728 PCR (444 la DSP si 284 la SJU) și 815 de teste rapide. Numărul total de teste efectuate până în prezent în județ a ajuns la 393.322 mai exact, 3177.11 de teste PCR și 75.611 de teste rapide.


Actualitate
Joi, 4 iunie 2026: Întâlnire de excepție cu maestrul Dan Puric, la Mănăstirea „Sfânta Cruce” din Aiud
Mănăstirea „Sfânta Cruce” din Aiud organizează joi, 4 iunie, de la ora 17.00, în spațiul expozițional din incinta așezământului monahal, o întâlnire de excepție cu maestrul Dan Puric, actor, regizor, eseist și una dintre cele mai puternice voci ale culturii române contemporane.


Evenimentul va avea două teme majore de interes pentru publicul larg: evocarea martirilor și mărturisitorilor care au pătimit în temnițele comuniste pentru credință și neam, precum și prezentarea celui mai recent volum semnat de Dan Puric: „Încotro, popor român?”.
În cadrul conferinței, maestrul Dan Puric va aborda teme legate de identitatea națională, valorile creștine, memoria istorică și provocările societății contemporane, oferind o reflecție profundă asupra direcției în care se îndreaptă România și asupra responsabilității fiecărei generații de a păstra vie moștenirea spirituală și culturală a poporului român.
Totodată, participanții vor avea ocazia să descopere mesajul noii sale cărți, „Încotro, popor român?”, volum care invită la introspecție, la redescoperirea reperelor autentice și la o analiză lucidă a prezentului și viitorului națiunii române.
Manifestarea se va desfășura într-un loc cu profundă încărcătură spirituală și istorică, Aiudul fiind cunoscut ca simbol al jertfei și al rezistenței prin credință, în memoria celor care au suferit în timpul regimului comunist. Intrarea la eveniment va fi liberă.
Actualitate
Evenimete recreative și educative, organizate de Ziua Internațională a Copilului – 2026, în Parcul Municipal Aiud
Evenimentul organizat în Parcul Municipal Aiud, luni, 1 iunei 2026, a găzduit numeroase momente recreative și educative pentru cei mici, printre care recitaluri de muzică folk, chitară și pian, desene pe asfalt, pictură pe față, întâlniri cu personaje animate dar și activități sportive precum tenis de câmp, fotbal și un circuit sportiv.


Participanții au luat parte la ateliere creativ-educative, s-au bucurat de toboganele gonflabile amplasate special în parcul municipiului și au primit, din partea organizatorilor, fructe (mere, pere, piesici), dulciuri (napolitane și bomboane) și apă minerală plată, pentru hidratare.


Programul, realizat de Primăria Municipiului Aiud și Centrul Multicultural Liviu Rebreanu Aiud, a inclus și momente demonstrative susținute de Poliția Municipiului Aiud, Detașamentul de Pompieri Aiud, SMURD Aiud, Jandarmeria Municipiului Aiud, Salvamont Alba și Crucea Roșie Alba.


La mulți ani tuturor copiilor!
Felicitări tuturor celor care au contribuit la realizarea evenimentului!
Actualitate
Un bărbat de 43 de ani din Aiud a decedat, după ce ar fi căzut de pe plafonul unui autoturism și s-a lovit la cap
În cursul serii de miercuri, 27 mai 2026, Poliția Orașului Cugir a fost sesizată, prin SNUAU 112, de către un bărbat în vârstă de 37 de ani, din comuna Șpring, cu privire la faptul că, în zona Râul Mic, pe un drum forestier, o persoană s-ar fi lovit la cap și este inconștientă.


Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că este vorba despre un bărbat în vârstă de 43 de ani, din municipiul Aiud. Acesta, în timp ce se afla pe plafonul unui autoturism, s-ar fi dezechilibrat și a căzut.
Din nefericire, bărbatul a suferit leziuni la nivelul capului, iar echipajul medical sosit la fața locului a constatat decesul acestuia.
Trupul neînsuflețit al bărbatului urmează să fie transportat la Serviciul Județean de Medicină Legală Alba pentru efectuarea examenului necroptic și stabilirea cauzei decesului.
În cauză, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă, în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul.
-



Din Județacum 2 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2027, dar și în următorii ani | aiudinfo.ro
-



Din Județacum 2 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 10 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 2 luniMESAJE de PASTELE ORTODOX 2026. URARI și FELICITARI frumoase de Învierea Domnului | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 2 luniNume de femei și bărbați care se sărbătoresc de Florii 2026 | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 7 luniMESAJE, URĂRI și FELICITĂRI de Sfinții Mihail și Gavrill 2025. Trimite-le un SMS celor care își sărbătoresc onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 10 luniNume care se sărbătoresc de Sfânta Maria | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 8 luniMuncitor din Sri Lanka reținut de polițiștii din Aiud, după ce a furat banii angajatorului

































