Rămâi conectat

Administrație

Acordare de facilităţi pentru transportul public local, destinat elevilor din Aiud

Publicat

în

Consilierii locali ai Municipiului Aiud au adoptat o hotărâre privind completarea Procedurii de acordare a facilităţilor pentru transportul public local destinat elevilor pe raza localității și Actul adițional la contractul de delegare a gestiunii serviciilor de transport public local de călători corespunzător.

Potrivit actului normativ, se acordă facilităţi la transportul public local destinat elevilor pe raza Municipiului Aiud, după cum urmează: se asigura transport gratuit pentru lunile iulie si august 2025; se stabilește modalitatea de determinare a valorii decontate pentru această perioadă, astfel: se va înmulți 80% din contravaloarea biletului aprobata prin HCL 103/22.05.2025 (calculată pentru deplasări dus-întors) cu un număr de 14 zile, iar această valoare se va înmulți cu numărul de elevi transmis de unitățile de învățământ beneficiari de legitimații valabile pentru luna iunie 2025.

Elevii din învăţământul preuniversitar acreditat/autorizat, inclusiv cei înmatriculaţi în cadrul unităţilor de învăţământ preuniversitar înscrise în Registrul special al unităţilor de învăţământ preuniversitar care funcţionează după un curriculum străin beneficiază de gratuitate, în condiţiile legii, la serviciile publice de transport public local.

 

Constantin PREDESCU


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Administrație

Militari din cadrul Comandamentului Multinațional de Divizie Sud-Est al NATO, în vilită la Primăria Municipiului Aiud

Publicat

în

Echipele CIMIC din cadrul Comandamentului Multinațional de Divizie Sud-Est (HQ MND-SE), ale Grupului de Luptă al NATO dislocat în România, Batalionului 1 CIMIC și ale USAREUR-AF (United States Army Europe and Africa – Comandamentul Forțelor Terestre ale SUA pentru Europa și Africa) au vizitat Primăria Municipiului Aiud, în cadrul activităților de promovare a exercițiului multinațional DACIAN FALL 2025.

În perioada 20 octombrie – 13 noiembrie 2025, peste 5.000 de militari și aproximativ 1.200 de mijloace tehnice din 10 state membre NATO vor participa la activități de instruire în poligoane din România și Bulgaria, inclusiv în zonele Alba Iulia, Aiud, Sântimbru și Bogata.

Pe raza Municipiului Aiud vor fi dislocați un număr de aproximativ 200 militari francezi care vor participa la activități comune de instruire în vecinătatea râului Mureș, pe raza comunei Sântimbru.

Exercițiul, planificat de HQ MND-SE București, are caracter strict defensiv și urmărește consolidarea interoperabilității între structurile aliate, precum și dezvoltarea Grupurilor de Luptă NATO, dislocate în România și Bulgaria, până la nivel brigadă.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Administrație

Spitalul Municipal Aiud oferă servicii de spitalizare pe timp de zi. Vezi cum se poate beneficia de ele

Publicat

în

Spitalul Municipal Aiud anunță că persoanele interesate pot beneficia de investigații și tratamente medicale în regim de spitalizare de zi, în condiții de siguranță și profesionalism.

Pentru acces la spitalizarea de zi este necesar bilet de trimitere de la medicul de familie sau medicul specialist. Serviciile de spitalizare de zi asigurate de Spitalul Municipal Aiud sunt analize de laborator complexe, ecografii, excizia unor formațiuni cutanate etc.

„Asigurăm îngrijire rapidă și sigură, aproape de casă.Echipa noastră de medici este aici pentru sănătatea dumneavoastră”, precizează reprezentanții unității medicale.

Programări se pot face telefonic, la numărul 0258/861816.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Administrație

Măsuri ferme în legătură cu neregulile constatate la baza sportivă din Aiud

Publicat

în

În urma petițiilor depuse la Compania Națională de Investiții (CNI) prin care au fost semnalate numeroasele nereguli existente la baza sportivă din Aiud, au fost aduși la masa discuțiilor reprezentantul CNI și constructorul responsabil de această lucrare.

Potrivit primarului Dragoș Crișan, s-a verificat din nou stadiul lucrărilor la noua bază sportive și s-au tras unele concluzii legate de situația existentă

„Din păcate, am constatat mai multe deficiențe de execuție, atât la interior, cât și la exterior. Cea mai gravă problemă este acumularea apei pe teren, un aspect inacceptabil pentru o investiție de o asemenea importanță. Am transmis foarte clar că nu vom tolera lucrări de mântuială”, susține edilul Aiudului.

Conform legii, constructorul are obligația să remedieze, pe cheltuiala proprie, toate problemele constatate, în cel mai scurt timp posibil.

„La Aiud, fiecare proiect trebuie realizat corect, la cele mai înalte standarde. Aiudenii merită respect și calitate în toate investițiile publice”, a ținut să precizeze primarul municipiului Aiud.

 

Constantin PREDESCU


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

aiudinfo, stiri aiud, informatii aiud