Rămâi conectat

Sport

Aiudul are patru campioni europeni la karate

Publicat

în

dojocan-aktiv-aiud-campioni-italia-oct-2016Între 13 și 16 octombrie 2016, a avut loc, în localitatea Monte Chiari din Italia, Campionatul European de Karate. Organizat de către Federaţia Mondială de Karate, la competiţie au participat peste 2.000 de sportivi reprezentând 26 de ţări. Clubul Sportiv “Dojokan Activ” Aiud, condus de către Nicolae Crăciun, în calitate de preşedinte antrenor, a participat la competiţie cu 12 sportivi, obţinând rezultate remarcabile.

Pe lângă locul 1 la kumite pe echipe obţinut de sportivele Dodoc Iulia şi Crăciun Aura, aiudenii au mai obţinut încă un loc doi la echipe prin sportivul Osz Eduard. Cu această ocazie, la concursul de individual sportivii aiudeni au cucerit medalii de aur şi titlul de campioni europeni în domeniu prin Iulia Dodoc la kumite, Tohos Zoltan la kumite şi Ioo Sandor la kata. Doi dintre sportivii aiudeni, Alexandru Roşian şi Osz Eduard, au obţinut medalii de argint şi titlul de vicecampioni europeni la kumite. Preşedintele antrenor al clubului „Dojokan Activ”, Nicolae Crăciun, ne-a informat că într-o formă deosebit de bună au fost şi sportiva Alexandra Luca, care la numai 13 ani a reuşit să obţină locul 5 la kata individual, Raluca Crăciun, care a ocupat locul 8 la kata individual, şi Ana Furnigel, care s-a clasat pe locul 12 în Europa la kata individual. Nicolae Crăciun, vicepreşedintele Federaţiei Române de Karate WKC şi directorul comisiei de arbitraj din federaţie, a precizat că această ediţie a campionatului european a fost una dintre cele mai dificile, dat fiind faptul că la ea au participat sportivi cu performanţe deosebite, având un palmares de invidiat: „A fost o ediţie dificilă, dar echipa reprezentativă a României a făcut faţă cu bine, chiar foarte bine, având în vedere că a avut de luptat cu echipe reprezentând ţări în care acest sport are o lungă tradiţie şi cu sportivi cu performanţe de invidiat. Personal, sunt mulţumit de rezultatele obţinute şi cred în sportivii noştri. Sunt sigur că la viitoarele concursuri de gen vor reprezenta cu brio municipiul nostru şi sportul românesc”, ne-a declarat acesta.

Dorel LAZĂR


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Un comentariu

Un comentariu

  1. profu

    22.10.2016 la 19:45

    frumoasa poza dar lipseste eterna doamna udrea de aiud .

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sport

Salbă de medalii, obținute de sportivii de la Dojokan Activ Aiud la „Cupa Hara”, desfășurată recent la Sighișoara

Publicat

în

În zilele de 9 și 10 mai 2026 a avut loc la Sighișoara, „Cupa Hara” la care au participat 836 sportivi, legitimați la 55 cluburi din România.

Sportivii de la Dojokan Activ Aiud au avut o comportare excelentă. Au câștigat medalii următorii sportivi:

Răspopescu Muntean George

Kumite 16-17 Ani Locul I
Kumite 14-17 Ani Open Locul I

Oarga Sofia

Kata Echipe – 9 Ani Locul I
Kumite 7 Ani Locul II
Kata 7 Ani Locul III
Kihon 7 Ani Locul III

Mic Dora

Kata sub 7 Ani Locul I
Kihon sub 7 Ani Locul I

Toplicean Alisa

Kumite 16-17 Ani Locul II

Macarie Medeea

Kata echipe – 9 ani Locul I
Kata 8 ani Locul II
Kihon 8 Ani Locul III

Ilea Anastasia

Kata Echipe – 9 Ani Locul I

Filimon-Jurju Maria

Kata 7 Ani Locul II
Kihon 7 Ani Locul III

Tinca Cassia

Kihon 7 Ani Locul II
Kata 7 Ani Locul III

Toma Anastasia

Kihon 9 Ani Locul II

Martin Raul

Kihon 9 Ani Locul III

Bande Timotei

Kumite 9 Ani Locul III

Felicitări sportivilor!


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sport

Aiudul va avea din nou echipă de fotbal: CSM Aiud va evolua din toamnă, în Liga a 4-a Alba

Publicat

în

CSM Aiud este noua echipă de fotbal seniori care va reprezenta municipiul Aiud, în viitoarea stagiune, 2026/2027, urmând să evolueze în Liga 4 Alba (sau chiar în SuperLiga Alba, al patrulea eșalon, dacă vor fi locuri disponibile).

Astfel, conform informațiilor recente, antrenor principal va fi aiudeanul Remus Țălnar. Acesta va reveni de la Fortuna Lunca Mureșului, unde a avut rezultate deosebite, câștigând finala regională a Campionatului Național Under 19. Lotul urmează să fi alcătuit, în proporție covârșitoare, din jucători localnici, tineri.

În discuții se mai regăsesc la CSM Aiud, antrenorul Radu Andone (Școala „Bogdan Andone”, ultima dată la Hidro Mecanica Șugag) – pentru copii și juniori. La nivelul organigramei este pomenit numele lui Lucian Dan, fostul arbitru în prima ligă, lucrurile urmând să așeze în perioada următoare, după alte negocieri. Un cuvând important în creionarea strategiei îl are și antrenorul Bogdan Andone, revelația SuperLigii cu FC Argeș, cel care are un perteneriat cu administrația locală.

Astfel, fotbalul din Aiud renaște, prin intermediul Clubului Sportiv Municipal Aiud, club înființat în urmă cu mai bine de un an de administrația locală aiudeană, care are și CIS (Certificat de Indentitate Sportivă). Însă, mai sunt multe lucruri de pus la punct în plan organizatoric, benefic fiind faptul că Aiudul fotbalistic trece într-o nouă etapă.

Jocurile oficiale se vor disputa pe „Aiudelul”, iar la planul de relansare al fotbalului aiudean vor contribui, într-o colaborare de perspectivă, cluburile juvenile gen Școala de Fotbal „Bogdan Andone”, Juniorul sau Olimpia, dispuse să cedeze jucători.

• Seniori la Aiud, după 4 ani!

Aiudul a avut în ultimii ani doar pe Mureșul Gâmbaș sau Șoimii Ciumbrud (actualmente în Seria 2 din Liga 5), formații ale localităților componente, aceasta după ce echipele de tradiție au abandonat, cum ar fi Olimpia Aiud (din 2022, de 4 ani, doar la nivel de copii și juniori) sau Metalul Aiud 2016 a dispărut în 2019.

Este un moment important pentru „sportul rege” din comunitate, CSM Aiud oferind o anumită stabilitate financiară, implicit condiții decente pentru antrenamente și competiții, putându-se pune punct exodul tinerilor talentați din zonă spre cluburi mai puternice gen „U” Cluj sau CFR Cluj. CSM Aiud are secții precum fotbal, handbal, baschet, atletism și alte sporturi populare în zonă.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sport

Kineto Pulse a câștigat Cupa Crăciunului Jet Point Aiud – 2025

Publicat

în

Cupa Crăciunului Jet Point Aiud – 2025 a ajuns la final, învingătoare fiind echipa Kineto Pulse, la finele unei competiții intense, încărcate de emoții.

Turneul a adunat echipe din Aiud și din împrejurimi, suporteri pasionați și oameni care cred în puterea sportului de a uni comunitatea, transformând acest eveniment într-o adevărată sărbătoare a fotbalului.

„Fotbal, respect, comunitate și spirit de sărbătoare, așa poate fi descrisă Cupa Crăciunului Jet Point Aiud 2025. Felicitări tuturor participanților și sărbători fericite! Ne revedem cu drag la următoarea ediție”, au transmis organizatorii. Întrecerea fotbalistică a avut și o latură caritabilă, iar donațiile strânse pe parcursul turneului vor fi oferite în cursul acestei săptămâni, fiecare gest contribuind la bucuria celor care au nevoie de sprijin, mai ales în perioada Sărbătorilor.

În prima semifinală, Casa Hațegan a întâlnit CF Kineto Pulse, echipa care avea să devină ulterior câștigătoarea turneului. Formația Kineto Pulse a învins clar, cu scorul de 7–2. A doua semifinală a fost una extrem de disputată, iar Lunca Mureșului a trecut de FCM Aiud, scor 4-3. Finala mică a opus FCM Aiud și Casa Hațegan, într-un meci deschis și spectaculos, în care FCM Aiud s-a impus cu scorul de 9-4, adjudecându-și astfel locul al treilea al competiției. În finala mare Kineto Pulse a reușit să se impună la limită, cu scorul de 4–3, în confruntarea cu Lunca Mureșului, devenind campioana Cupei Crăciunului Jet Point Aiud 2025. Această finală a avut o semnificație aparte, fiind prima din istoria competiției în care nu a fost prezentă o echipă din Aiud, fapt ce subliniază nivelul tot mai ridicat și deschiderea turneului către echipe din întreaga zonă. Clasamentul final: 1. CF Kineto Pulse, 2. Lunca Mureșului, 3. FCM AIuid, 4. Casa Hațegan.

• Ovidiu Maier a înmânat premiile

Un moment special al competiției a fost prezența la Aiud a legendarului jucător Ovidiu Maier, la final fiind acordate și premii individuale după cum urmează: *cel mai bun jucător: Radu Puia; *golgheterul competiției: Claudiu Coltor; *cel mai bun portar: Zoltan Turzai. La turneul aiudean au luat startul 12 echipe, respectiv Lunca Mureșului, CF Kineto Pulse, FCM Aiud, Casa Hațegan, FC Juniorii, FC Unirea, All For Team, AS Minifotbal Livezile, Titanii Aiud, Young Boys, Vama Seacă și Cavalerii Întunecați. La finalul competiției, organizatorii (respectiv Ștefan Farago, Paul Man, Claudiu Coltor și Ștefan Șimandi) au oferit o masă festivă pentru toți jucătorii și staff-urile echipelor participante, ca semn de apreciere, respect și recunoștință pentru implicarea, efortul și atmosfera creată pe teren și în afara lui. Un rol esențial l-au avut sponsorii, care au susținut și sprijinit desfășurarea competiției: Jet Point Aiud, Carmangerie Ispas Luca Mirăslău, Zaza Caffe și Jasmin Fruits Aiud, Teren Sintetic Aiud.

 


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

aiudinfo, stiri aiud, informatii aiud