Actualitate
Bărbat de 49 de ani din Aiud condamnat la închisoare cu suspendare, după ce a deschis portiera mașinii și a accidentat mortal un biciclist
Accidentul a avut loc în septembrrie 2015, iar prima decizie în dosar a fost pronunțată la Judecătoria Blaj. Dosarul se află în a doua fază a cercetării judecătorești la Curtea de Apel Alba Iulia.
Accidentul s-a produs în condiții mai puțin obișnuite. Șoferul (Marin Alexandru A.) a deschis brusc portiera stânga față a unei autoutilitare, staționată pe partea dreaptă a unei străzi din municipiul Blaj, moment în care a surprins victima în vârstă de 51 de ani care se deplasa pe bicicletă.
”La data de 18 septembrie 2015, în jurul orei 15.27, inculpatul a oprit autoutilitara marca Dacia Logan pe str. Bulevardul Republicii în dreptul imobilului cu nr.14A. La un moment dat, fără să se asigure, inculpatul a deschis portiera din stânga față, surprinzând-o pe victima O. I., care circula cu bicicleta. În urma impactului cu ușa autoturismului, victima a fost proiectată pe carosabil, iar bicicleta a rămas agățată de ușa stânga față a mașinii. Persoana vătămată a fost transportată la Spitalul municipal Blaj cu ambulanța, fiindu-i stabilit un prim diagnostic de TCC acut închis, stare comatoasă, ulterior fiind transportată la Spitalul Județean de Urgență Târgu Mureș, unde a decedat la data de 24.09.2015”, se afirmă în motivarea deciziei de la Judecătoria Blaj publicată de rolii.ro.
În urma analizei toxicologice de alcoolemie a rezultat că inculpatul nu a consumat băuturi alcoolice. În cauză s-a dispus efectuarea unei expertize tehnice auto, iar din raport rezultă, printre altele, următoarele concluzii: șoferul a încălcat prevederile art.145 din Regulamentul de aplicare a OUG.195/2002 potrivit cărora ”se interzice conducătorului de autovehicul și pasagerilor ca în timpul opririi sau staționării să lase deschise ușile acestuia ori să coboare fără să se asigure că nu creează un pericol pentru circulație”.
Raportul a mai scos în evidență faptul că inculpatul Marin Alexandru A. putea evita producerea accidentului dacă nu ar fi deschis ușa autoturismului fără a se asigura temeinic în prealabil că nu pune în pericol siguranța celorlalți participanți la trafic. De asemenea și victima ar fi putut să evite producerea accidentului, dacă păstra în timpul depășirii o distanță laterală de aproximativ 1 metru față de autovehicul. Viteza de deplasare a bicicletei în momentul impactului a fost de cca 15 km/h, respectiv 4,16 m/s.
Hotărârea instanței a fost de condamnare a inculpatului la pedeapsa de 1 an și 4 luni de închisoare cu suspendare, sub supraveghere. Termenul de supraveghere a fost stabilit pentru o perioadă de 2 ani, în care inculpatul trebuie să îndeplinească o serie de obligații printre care și cea de efectuare a 60 de zile de muncă neremunerată în folosul comunității. Cele două părți civile din dosar ar urma să primească fiecare câte 110.000 de lei daune morale de la o firmă de asigurare. Au declarat apel inculpatul, societatea de asigurare și spitalul din Târgu Mureș. Până la decizia definitivă, inculpatul beneficiază de prezumția de nevinovăție.
Actualitate
Bărbat trimis în judecată după o agresiune într-un local din Aiud. Victima ar fi fost lovită cu un ciob de sticlă
Judecătoria Aiud a dispus începerea judecății într-un dosar penal în care un bărbat este acuzat că ar fi agresat o persoană într-un local din municipiu, folosind inclusiv un ciob provenit dintr-o sticlă de bere.

Decizia a fost luată în procedura de cameră preliminară, printr-o încheiere pronunțată la 27 august 2026. Instanța a constatat că rechizitoriul, probele administrate și actele efectuate în timpul urmăririi penale respectă cerințele legale, astfel că dosarul poate intra în faza de judecată.
Conflictul ar fi pornit pe fondul consumului de alcool
Potrivit situației de fapt reținute în rechizitoriu, incidentul ar fi avut loc în data de 25 mai 2026, într-un local din Aiud. Procurorii susțin că, pe fondul consumului de alcool, între inculpat și persoana vătămată ar fi izbucnit o discuție în contradictoriu, care ulterior ar fi degenerat într-un conflict fizic.
Conform acuzației, bărbatul ar fi lovit victima în zona feței cu pumnul, având în mână un ciob provenit dintr-o sticlă de bere. Anchetatorii susțin că sticla ar fi fost spartă anterior de inculpat, de o bordură aflată în exteriorul localului, iar fragmentul rezultat ar fi fost folosit ulterior în timpul agresiunii.
Rechizitoriul mai arată că agresiunea ar fi continuat și după ce persoana vătămată ar fi căzut la pământ.
În urma incidentului, victima ar fi suferit mai multe plăgi la nivelul feței, inclusiv o plagă penetrantă la obrazul stâng. Potrivit actelor medico-legale aflate la dosar, leziunile ar fi necesitat între 15 și 17 zile de îngrijiri medicale, în cazul unei evoluții favorabile.
Probe administrate în dosar
Pentru susținerea acuzației, procurorii au administrat mai multe mijloace de probă, printre care declarația persoanei vătămate, declarația unui martor, acte medico-legale, procesul-verbal de cercetare la fața locului și o planșă fotografică.
Dosarul mai conține un proces-verbal privind vizionarea unor imagini, informații transmise de Spitalul Municipal Aiud, precum și declarațiile inculpatului.
În cadrul procedurii de cameră preliminară nu au fost formulate cereri sau excepții, iar judecătorul nu a identificat din oficiu motive care să impună verificări suplimentare privind legalitatea administrării probelor sau a actelor de urmărire penală.
Instanța a constatat, totodată, că este competentă să soluționeze cauza și că rechizitoriul îndeplinește condițiile prevăzute de lege.
Dosarul intră în faza de judecată
Prin încheierea pronunțată la 27 august 2026, Judecătoria Aiud a dispus începerea judecății, în baza art. 346 alin. (1) din Codul de procedură penală.
Începerea judecății nu reprezintă o pronunțare asupra vinovăției inculpatului, aceasta urmând să fie stabilită de instanță după analizarea acuzațiilor și a probelor în cadrul procesului.
Încheierea prin care s-a dispus începerea judecății poate fi contestată în termen de trei zile de la comunicare.
Actualitate
Accident rutier pe DJ 107M, între Feleud și Măgina. Pompierii din Aiud au intervenit la fața locului
Secția de Pompieri Aiud a intervenit, marți, pentru asigurarea măsurilor specifice în urma unui accident rutier produs pe DJ 107M, la ieșirea din localitatea Feleud spre Măgina.

Potrivit primelor informații, în accident a fost implicat un autoturism. Din fericire, nu au fost raportate persoane încarcerate.
La locul evenimentului au fost alocate o autospecială de stingere cu apă și spumă din cadrul Secției de Pompieri Aiud, precum și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ).
Intervenția este în desfășurare, iar autoritățile urmează să stabilească împrejurările în care s-a produs accidentul.
Actualitate
Peste 300 de verificări și amenzi de peste 4.200 de lei, în urma unei acțiuni a polițiștilor din Aiud
Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Aiud și ai Secției 3 Poliție Rurală Aiud au desfășurat, duminică, 24 august 2026, o acțiune menită să contribuie la menținerea unui climat de siguranță publică și la prevenirea faptelor antisociale.

Activitățile s-au desfășurat în intervalul orar 16:00–19:00, pe raza de competență a polițiștilor din Aiud, având ca obiective combaterea faptelor de natură penală și contravențională, precum și prevenirea incidentelor care ar putea afecta liniștea și siguranța cetățenilor.
În cadrul acțiunii, polițiștii au efectuat, cu ajutorul aplicației eDAC, 264 de verificări de persoane și 45 de verificări de autovehicule, în scopul prevenirii și combaterii unor posibile fapte ilegale.
Totodată, au fost constatate șase abateri contravenționale de la normele privind circulația pe drumurile publice. Pentru acestea au fost aplicate amenzi în valoare totală de 4.205 lei.
La acțiune au participat și jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean „Avram Iancu” Alba, alături de reprezentanți ai Distribuției de Energie Electrică Alba și ai APA C.T.T.A. Alba.
-



Din Județacum 4 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2027, dar și în următorii ani | aiudinfo.ro
-



Din Județacum 5 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 5 luniMESAJE de PASTELE ORTODOX 2026. URARI și FELICITARI frumoase de Învierea Domnului | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 5 luniNume de femei și bărbați care se sărbătoresc de Florii 2026 | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 10 luniMESAJE, URĂRI și FELICITĂRI de Sfinții Mihail și Gavrill 2025. Trimite-le un SMS celor care își sărbătoresc onomastica | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 10 luniMuncitor din Sri Lanka reținut de polițiștii din Aiud, după ce a furat banii angajatorului
-



Din Județacum 9 luniMesaje de Sfântul Nicolae 2025. Felicitări și urări de Moș Nicolae pentru cei dragi | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 10 luniKaufland Aiud, inaugurat în prezența oficialităților. Deschiderea pentru public va avea loc mâine


























shpionul verde
25.01.2018 la 10:29
accident stupid in care soferul trebuie sa plateasca oalele sparte de unul care nu a respectat distanta de depasire a masinii stationate; ca biciclistii nu par a avea nici o obligatie pe sosele, 1 din 300 daca respecta minim de reguli de circulatie ca si carutasii; si amendam si luam carnete doar de la soferi, de carutasi si de biciclisti nu se ingrijeste nimeni