aiudinfo, stiri aiud, informatii aiud

Acasă » Sport » Cei mai buni sportivi din judeţul Alba în anul 2012

Cei mai buni sportivi din judeţul Alba în anul 2012

Publicat în 03.01.2013 la ora 9:12

La timpul potrivit v-am informat despre topul performerilor sportivi în anul 2012, clasamente care au confirmat, la sporturi olimpice, revenirea în prim-plan a atletismului. Precizând că Ana Rodean (CS Unirea Alba Iulia/ CS Universitatea Alba Iulia) şi Carmen Pârva (powerlifting, CS Zamolxis Alba Iulia) au fost desemnate primele în ierarhiile întocmite, în cele ce urmează vă prezentăm detaliat, la solicitarea unor cititori, rezultatele înregistrate de performerii din judeţ în cursul anului trecut (întâia parte fiind dedicată sporturilor olimpice).

Sporturi olimpice:
1. Ana Rodean (atletism, antrenor Gabriel Avram, CS Unirea Alba Iulia/ CS Universitatea Alba Iulia) – 154 puncte: *Cupa Mondială de marş – locul 37 individual, locul 7 pe echipe; *Campionatul Balcanic – locul întâi la individual; *Campionatul Naţional de Cros – locul 6 la individual, locul doi pe echipe; *Campionatul Naţional de marş vară – locul 1 la individual; *Campionatul Naţional de Marş iarnă – locul I individual, locul I echipe; *Campionatul Naţional de Alergare Montană – locul II echipe; *Campionatul Naţional de Semimaraton – locul III echipe; *Campionatul Naţional de Maraton – locul III individual, locul II echipe;

2. Alina Boholţan (atletism, Gabriel Avram, CS Unirea Alba Iulia/ CS Universitatea Alba Iulia) – 119 puncte: *Campionatul European de Alergare Montană – locul 6 echipe; *Campionatul Balcanic de Alergare Montană – locul 4 individual, locul II echipe; *Campionatul Naţional de Alergare Montană – locul 6 individual, locul II echipe; lCampionatul Naţional de Cros – locul II echipe; *Campionatul Naţional de Semimaraton – locul III echipe; *Campionatul Naţional de Maraton – locul II echipe;

3. Anca Bunea (atletism, Vasile Herman, CSŞ Mediaş/ CS Unirea Alba Iulia) – 111 puncte (punctajul realizat s-a înjumătăţit pentru dublă legitimare): *Campionatul Mondial – juniori 1, locul 14 5000 metri; *Campionatul Mondial de alergare montană – locul 14 individual, locul 6 echipe; *Campionatul European de cros – locul 4 echipe; *Campionatul Balcanic de cros j.1, locul III individual, locul I echipe; *Campionatul Balcanic pistă – locul II 3000 m; *Campionatul Naţional de sală j.1 – locul II 3000 m, locul III 1500 m; *Campionatul Naţional de sală-tineret/ seniori – locul I 3000 m tineret, locul III 1500 m tineret, locul II 3000 m seniori; *Campionatul Naţional de cros – locul III juniori 1; *Campionatul Naţional de tineret pistă – locul II 5000 m; *Campionatul Naţional de juniori 1 pistă – locul II 5000 m, locul III 3000 m; *Campionatul Naţional de alergare montană – locul I j.1;

4. Alexandru Bogdan Borza (tenis, Ioan Păcurar, CSO Cugir) – 104 puncte: *Campionatul European de juniori – locul II dublu; *Campionatul European de juniori pe echipe – locul 7; *Campionatul Naţional sală (ctg. 16 ani) – locul I dublu; *Campionatul Naţional zgură (ctg 16 ani) – locul I simplu, locul I dublu; *Campionatul Naţional zgură (ctg. 18 ani) – locul II dublu;

5. Roxana Duţă (atletism, Gabriel Avram, CS Unirea Alba Iulia/ CS Universitatea Alba Iulia) – 94 puncte; *Campionatul European de Alergare Montană – locul 6 echipe; *Campionatul Balcanic de Alergare Montană – locul II echipe; *Campionatul Naţional de Alergare Montană – locul II echipe; *Campionatul Naţional de Cros – locul II echipe; *Campionatul Naţional de Semimaraton – locul III echipe;

6. Marcel Cercea (judo, Ioan Todor, LPS Alba Iulia/ CSŞ Alba Iulia) – 63 puncte: lCupa Europei 2012 – locul 10 ctg. Under 17; *Campionatul Balcanic – locul III ctg. U-17; *Campionatul Naţional U-17 – locul I; *Campionatul Naţional U-20 – locul III; *Campionatul Naţional seniori – locul III;

7. Ana Maria Sturza (haltere, Ioan Frăţilă, CS Unirea Alba Iulia) – 57 puncte: *Campionatul Naţional de juniori – locul II stilul smuls, locul II stilul aruncat, locul II total; *Campionatul Naţional de tineret – locul II stilul smuls, locul II stilul aruncat, locul II total; *Campionatul Naţional de seniori – locul IV stilul smuls, locul IV stilul aruncat, locul IV total;

8. Alin Gorcea (atletism, Cristina Man, CSŞ Blaj) – 53 puncte: *Campionatul Balcanic juniori 1 – locul III ştafeta 4×400 metri; *Campionatul Balcanic juniori 2 – locul IV 400 m; *Campionatul Naţional de cros juniori 2 – locul IV echipe; *Campionatul Naţional sală juniori 2 – locul IV 400 m; *Campionatul Naţional juniori 2 – locul I 400 m, locul II 200 m; *Campionatul Naţional şcolar – locul III 400 m;

9. Carmen Pârva (haltere, Ioan Frăţilă, LPS Alba Iulia/ CS Unirea Alba Iulia) – 48 puncte (nominalizată şi la sporturi neolimpice): *Campionatul Naţional de cadeţi – locul III stilul smuls, locul III stilul aruncat, locul III total; *Campionatul Naţional de juniori – locul III stilul smuls, locul III stilul aruncat, locul III total; *Campionatul Naţional de tineret – locul III stilul smuls, locul III stilul aruncat, locul III total; *Campionatul Naţional de seniori: locul V stilul smuls, locul V stilul aruncat, locul V total;

10. Andrada Şuşu (haltere, Ioan Frăţilă, CS Unirea Alba Iulia) – 47 puncte: *Campionatul Naţional de tineret – locul III stilul smuls, locul IV stilul aruncat, locul IV total; *Campionatul Naţional de seniori – locul II stilul smuls, locul II stilul aruncat, locul II total.

Acest articol a fost citit de 549 ori

Cei mai buni sportivi din judeţul Alba în anul 2012
Acordă o notă articolului

Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *