Rămâi conectat

Actualitate

Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud, reabilitat cu fonduri nerambursabile în valoare de peste 5 milioane de euro

Publicat

în

Colegiul Național „Titu Maiorescu” din Aiud va fi reabilitat și modernizat printr-o finanțare nerambursabilă de peste 5 milioane de euro, obținută prin Programul Național „Școli Sigure și Sănătoase”. Anunțul a fost făcut luni, 6 iulie 2026, de primarul municipiului Aiud, Dragoș Crișan.

Potrivit edilului, investiția va permite consolidarea seismică a clădirii, creșterea eficienței energetice și realizarea lucrărilor necesare pentru obținerea autorizației de securitate la incendiu.

„Am obținut o finanțare nerambursabilă de peste 5 milioane de euro pentru reabilitarea Colegiului Național «Titu Maiorescu», prin Programul Național «Școli Sigure». Vom consolida clădirea din punct de vedere seismic, vom crește eficiența energetică și vom realiza toate lucrările necesare pentru obținerea autorizației ISU. Acesta este rezultatul muncii echipei Primăriei Aiud, care continuă să atragă fonduri europene și guvernamentale pentru dezvoltarea orașului”, a transmis Dragoș Crișan.

Proiectul este finanțat prin Programul Național „Școli Sigure și Sănătoase”, derulat de Ministerul Dezvoltării, și include trei componente majore.

Prima vizează consolidarea seismică a clădirii, cu scopul de a îmbunătăți încadrarea acesteia de la clasa I la clasa IV de risc seismic.

A doua componentă urmărește creșterea eficienței energetice prin înlocuirea integrală a instalațiilor și implementarea unor soluții moderne, precum pompe de căldură, panouri fotovoltaice și un sistem centralizat de introducere a aerului proaspăt în sălile de clasă.

Totodată, proiectul prevede executarea lucrărilor necesare pentru obținerea autorizației ISU, precum și modernizarea finisajelor interioare, astfel încât spațiile destinate procesului educațional să respecte standardele actuale de siguranță și confort.

Valoarea finanțării depășește 5 milioane de euro și reprezintă una dintre cele mai importante investiții în infrastructura educațională din municipiul Aiud din ultimii ani.




Actualitate

Accident rutier pe DJ 107M, între Feleud și Măgina. Pompierii din Aiud au intervenit la fața locului

Publicat

în

Secția de Pompieri Aiud a intervenit, marți, pentru asigurarea măsurilor specifice în urma unui accident rutier produs pe DJ 107M, la ieșirea din localitatea Feleud spre Măgina.

Potrivit primelor informații, în accident a fost implicat un autoturism. Din fericire, nu au fost raportate persoane încarcerate.

La locul evenimentului au fost alocate o autospecială de stingere cu apă și spumă din cadrul Secției de Pompieri Aiud, precum și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ).

Intervenția este în desfășurare, iar autoritățile urmează să stabilească împrejurările în care s-a produs accidentul.




Citește mai mult

Actualitate

Peste 300 de verificări și amenzi de peste 4.200 de lei, în urma unei acțiuni a polițiștilor din Aiud

Publicat

în

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Aiud și ai Secției 3 Poliție Rurală Aiud au desfășurat, duminică, 24 august 2026, o acțiune menită să contribuie la menținerea unui climat de siguranță publică și la prevenirea faptelor antisociale.

Activitățile s-au desfășurat în intervalul orar 16:00–19:00, pe raza de competență a polițiștilor din Aiud, având ca obiective combaterea faptelor de natură penală și contravențională, precum și prevenirea incidentelor care ar putea afecta liniștea și siguranța cetățenilor.

În cadrul acțiunii, polițiștii au efectuat, cu ajutorul aplicației eDAC, 264 de verificări de persoane și 45 de verificări de autovehicule, în scopul prevenirii și combaterii unor posibile fapte ilegale.

Totodată, au fost constatate șase abateri contravenționale de la normele privind circulația pe drumurile publice. Pentru acestea au fost aplicate amenzi în valoare totală de 4.205 lei.

La acțiune au participat și jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean „Avram Iancu” Alba, alături de reprezentanți ai Distribuției de Energie Electrică Alba și ai APA C.T.T.A. Alba.




Citește mai mult

Actualitate

Incident pe strada Moților din Aiud: un copil a rămas cu piciorul blocat într-un podeț din beton

Publicat

în

Secția de Pompieri Aiud intervine pentru deblocarea unui copil care a rămas cu piciorul prins într-un podeț cu grinzi din beton, situat pe strada Moților din municipiul Aiud.

La locul intervenției au fost mobilizate o autospecială de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor. Pompierii acționează pentru eliberarea copilului și acordarea primelor îngrijiri medicale, dacă este necesar.

ACTUALIZARE: „Minorul (aprox. 13 ani) a fost extras în siguranța de către pompierii militari. Acesta a fost evaluat medical la fața locului de către echipajul SMURD, fără a necesita îngrijiri medicale”, a mai transmis ISU Alba




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

aiudinfo, stiri aiud, informatii aiud