Rămâi conectat

Administrație

„Comportamentul” Ionelei Danciu i-a determinat pe consilierii PNL și UDMR să protesteze purtând banderole albe în Consiliul Local Aiud. Vezi reacția consilierei

Publicat

în

Unsprezece consilieri locali din Aiud au purtat banderole albe în ședința de ieri, 26 ianuarie 2017,  a Consiliului local în semn de protest față  de ”limbajul vulgar” și ”comportamentul indecent afișat frecvent în spațiul public de către un anumit consilier local”, se arată într-un mesaj postat pe Facebook de Primăria Aiud.

Consilierul Ionela Danciu a răspuns, tot pe Facebook, că împotriva ei a fost îndreptat protestul precizând că împreună cu PSD și ALDE îi va opri, pe cei din PNL și UDMR, din a pune în aplicare ”o administrație preferențială, care se dorește a fi dictatorială”

Iată mesajul postat de Primăria Aiud:11 consilieri locali au luat atitudine împotriva limbajului vulgar, injurios, al comportamentului indecent afișat frecvent în spațiul public de către un anumit consilier local.

Nesancționat, un asemenea derapaj comportamental distrage atenția, în mod voit, de la preocupările reale și responsabile ale majorității consilierilor înspre interese superficiale și manifestări egoiste de autopromovare.

Permanenta hărțuire a aparatului de specialitate creează o presiune nesănătoasă asupra angajaților Primăriei”

Consilierul local Ionela Danciu a postat următorul mesaj: ”Astazi in sedinta de Consiliu Local, in Aiud, judetul Alba, a fost greva japoneza! Ce-o fi , ce-o fi?

1) Din Iulie incerc sa opresc primarul sa NU vanda terenurile Aiudului.

2) Din luna Octombrie ma zbat sa opresc desfiintarea SPAPL si datul oamenilor afara din serviciu.

3) Arat cheltuirea banului public si pe doua laptopuri care au costat prea mult, peste 11.000 lei bucata.

4) Transmit din sedinte votarea impotriva transparentei informatiilor.

5) Scot in evidenta defrisarea cu peste 95.000 de lei a parcului unde avem un deces si nu a fost demis nimeni.

6) Abordez fiecare proiect cu maxima seriozitate si votez dupa rapoartele specialistilor prezentate si nu asa cum doreste vreun partid.

7) Arat cuvintele jignitoare ale conducerii la adresa angajatilor SPAPL.

8) V-am spus, anticipat concursului, cine va ocupa o functie scoasa la concurs a „city managerului” Pentru toate acestea, consilierii PNL+UDMR, impotriva mea personal, azi in sedinta, au facut greva japoneza! Consilierul care o sa va opreasca, impreuna si numai impreuna alaturi de colegii din PSD si ALDE, din a va pune in aplicare o administratie preferentiala, care se doreste a fi dictatoriala! Inca nu ati vazut nimic. Cu ce o sa va pun la vedere in continuare, o sa intrati in GREVA FOAMEI!

„Un consilier” deranjant, Danciu Ionela Mariana”




Publicitate
8 Comentarii

Un comentariu

  1. groaznicul de Ivan

    27.01.2017 la 12:10

    cum bine zice, ”stati sa vedeti ce va urma”cind ii dai circarului spectatori gratis si colegii din PSD si ALDE ii pun jar pe coada se confunda opozitia cu targul de capre

  2. lumy

    28.01.2017 la 17:25

    Stimabililor consilieri, eu personal v-am votat si inca nu mi-ati dat motive sa imi para rau insa am multe semne de intrebare. Pana la urma circul Ionelei se datoreaza tot administratiei pentru ca nu a argumentat anumite actiuni. De ce nu s-a argumentat angajarea consilierilor personali ai primarului sau a administratorului public prin prisma experientei si al CVului, al ceea ca fiecare a facut sau are de facut pentru oras. M-am asteptet totusi ca Primaria sa angajeze oameni experimentati in a dezvolta comunitatea. Nici acum nu ne este prezentat CVul acestor oameni si atributiile pe care le au precum si salariul pe care noi il platim.Asta ca sa stim cati bani vor trebui sa returneze comunitatii daca nu indeplinesc obiectivele. Stimabililor, tot ce stim despre acesti oameni este ca au participat in campanie si ca sunt oameni politici si nu ca au excelat in dezvoltare sau in atragere de investitori. Deci fratilor pana Primaria nu explica clar de ce a angajat acesti oameni, de ce vinde teren din domeniul public sau privat al Orasului, de ce a fost nevoie de o configuratie asa de avansata pentru tehnica de calcul de au achizitionat cele mai scumpe calculatoare din administratia locala, voi puteti sa protestati in ce mod vreti ca NU AVETI DREPTATE. Fenomenul Danciu in Aiud a fost creat chiar de greselive voastre si a primaritei. Fara suparare dar cam asa sta treaba.

    • groaznicul de Ivan

      30.01.2017 la 9:36

      ”fenomenul Danciu” nu e fenomen ci mahala daca iti cade un nasture de la haina si vine cineva si striga in ttarg ca asta umbla cu nasturele lipsa ba mai da si in presa, in loc sa te traga de-o parte si sa te atentioneze, nu prea pare fenomen decat asa, o rabufnire continua de tupeu sustinut pe din dos de doua partide aliate si acompaniat de alti doi mari nemultumiti ai neamului care ar vrea sa poata ei sa dea aviz favorabil sau nu deciziilor primariei

  3. rac

    28.01.2017 la 20:22

    Bine punctat si perfect de acord lumy cu obiectivele angajatilor. Sa se faca publice veniturile salariale, obiectivele trasate pentru acesti angajati ~pe spranceana~ intervalul de timp pentru atingerea obiectivelor si indicatorii de performanta. In situatia in care obiectivele nu sunt realizate mi se pare normal ca sa nu existe venituri. Sa nu mai platim functionari degeaba si mai ales administratori publici sau consilieri de primari care au cam cele mai mari salarii din administratie. Doar asa s-ar putea realiza o administratie de nota 10. indignarea mea este ca primarita a spus in campanie (si exista inregistrari cu afirmatia) ca nu va vinde din terenul orasului insa acum vinde si terenul care este concesionat si care aduce bani la bugetul local din redevente. De asemenea ni s-a spus ca se vor aduce investitori dar dupa 6 luni nici macar nu am vazut un plan de a atrage investitori si/sau o creonare a vreunei zone de dezvoltare economica a orasului. Ii poti numara pe degete in judetul Alba pe cei care au o experienta relevanta in atragerea de investitori si niciunul nu se afla in ~echipa de nota 10 a Aiudului~.

    • groaznicul de Ivan

      30.01.2017 la 9:38

      cea mai mare problema a orasului este, cum bine ati punctat, lipsa noilor investitori- restul sunt nimicuri pe langa asta care are impact pe durata medie si lunga

      • rac

        30.01.2017 la 22:57

        De ce credeti ca sunt nimicuri??? Spre exemplu 3 angajati (1 buc administrator public, 2 buc consilier de primar) costa Primaria (salar +contributii angajat si angajator) cel putin 15000 lei pe luna. La un calcul sumar pe an avem 180000 lei respectiv in 4 ani 720000 lei. Cu banii acestia se pot asfalta/ moderniza aprox 2km de strazi, se poate renova o scoala sau o aripa a unei scoli mai mari/liceu. DECI …DACA ACESTI ANGAJATI NU ADUC ORASULUI PLUS VALOARE FATA DE SUMA PLATITA CA REMUNERATIE ORASUL ESTE IN DEFICIT. SI ATUNCI MAI VORBIM DE NOTA 10??? Orice ban cheltuit de primarie trebuie sa se reflecte in crestere. Mai cugetati asupra unor principii elementare de management.

        • groaznicul de Ivan

          31.01.2017 la 11:15

          un investitor aduce de la cateva zeci la cateva sute de locuri de munca- tocmai ca analizand principiile de management se vede ca problema investitorilor este pe primul plan aducand orasului cele mai multe venituri iar celelte probleme sunt mizilicuri; asa ca sume chel;tuite pe consilieri sau ce or fi aia, par mari si da, acolo unde se pune problema capitalist, se poate si fara, dar daca in oras apar in 2-3 ani 2-3.000 locuri de munca, cheltuiala respectiva ar fi infima fata de banii intrati prin cearea ne noi locuri de munca in numar semnificativ- e drept ca nimic+ nimic poate aduna cat o picatura si mai multe picaturi fac oceanul, dar daca se poate turna cu galeata, nu ar fi mult mai eficient si folositor ?

  4. Dan

    30.01.2017 la 13:42

    Si in plus, administratia locala face gafa dupa gafa, din aceasta cauza PNL-ul a obtinut asa putine voturi recent. Investitori nu s-au adus, din cei existenti, unii au fost goniti – cei cu baltile de la Genesis, si uite asa numarul somerilor se tot ingroasa, iar sperantele aiudenilor la o viata mai buna, asa cum s-a tot promis in campanie, s-au evaporat. De cheltuirea iresponsabila a banului public sa nu mai vorbim, in ultimele 3 luni s-au cheltuit peste 4 miliarde.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Administrație

Dragoș Crișan, singurul primar din Zona 1 care s-a opus majorării tarifelor pentru colectarea deșeurilor menajere

Publicat

în

Primarul municipiului Aiud, Dragoș Crișan, a fost singurul reprezentant al unităților administrativ-teritoriale din Zona 1 a ADI Salubris Alba care a votat împotriva majorării tarifelor pentru colectarea deșeurilor menajere, în cadrul Adunării Generale a Asociației desfășurate miercuri, 29 iulie 2026.

Edilul a explicat că nu a susținut creșterea tarifelor deoarece, în opinia sa, măsura ar pune o presiune suplimentară asupra cetățenilor, în condițiile în care costul vieții a crescut semnificativ, iar veniturile populației nu au ținut același ritm.

„Eu spun că, în principiu, o să treacă, având în vedere că o să aibă majoritate de voturi. Pe lotul 1 sunt singurul care a votat împotrivă. Se pare că sunt singurul de aici care știe că nu au crescut salariile cetățenilor, că prețurile au crescut, că cei de la RER Vest n-au făcut nici măcar un pas spre măsurile pe care le-am trasat cu câteva luni în urmă. Așa că nu am considerat că este oportun ca mărirea să aibă loc acum”, a transmis primarul Dragoș Crișan.

Potrivit primarului, operatorul de salubritate RER Vest nu ar fi implementat măsurile discutate cu autoritățile locale în urmă cu câteva luni, motiv pentru care consideră că o majorare a tarifelor nu este justificată în acest moment.

Municipiul Aiud face parte din Zona 1, Subzona 1.2 a ADI Salubris Alba, alături de comunele Livezile, Lopadea Nouă, Miraslău, Ponor, Rădești, Rimetea și Râmeț.

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Salubris Alba a fost înființată în anul 2009 pentru implementarea Sistemului de Management Integrat al Deșeurilor la nivelul județului Alba, din aceasta făcând parte toate unitățile administrativ-teritoriale din județ.




Citește mai mult

Administrație

Acțiune amplă în Aiud pentru eliminarea cablurilor aeriene abandonate de pe domeniul public

Publicat

în

Primăria Municipiului Aiud a demarat o acțiune de îndepărtare a cablurilor abandonate de pe stâlpi și fațadele clădirilor, în cadrul unui demers care urmărește îmbunătățirea aspectului urban și creșterea siguranței în spațiul public.

Autoritățile locale au convocat toți operatorii de telecomunicații care dețin rețele aeriene și le-au solicitat să identifice și să elimine, etapizat, cablurile neutilizate. Potrivit administrației locale, aceste rețele abandonate afectează imaginea orașului și pot reprezenta un pericol pentru cetățeni.

Prima companie implicată în această acțiune a îndepărtat deja kilometri de cabluri neutilizate, iar lucrările vor continua în perioada următoare, până la eliminarea tuturor rețelelor abandonate.

Reprezentanții administrației locale transmit că acțiunea face parte dintr-un program mai amplu de modernizare și întreținere a domeniului public, având ca obiectiv un oraș mai curat, mai sigur și mai bine organizat.




Citește mai mult

Administrație

La Aiud au fost amplasate containere pentru colectarea deșeurilor textile. Ce pot depune cetățenii

Publicat

în

La Aiud au fost amplasate containere speciale pentru colectarea deșeurilor textile, oferind locuitorilor o modalitate simplă și responsabilă de a recicla hainele și încălțămintea pe care nu le mai folosesc. 

Autoritățile locale le reamintesc cetățenilor că aceste containere sunt destinate exclusiv deșeurilor textile și că nerespectarea regulilor de utilizare poate atrage sancțiuni. În containerele amplasate în oraș pot fi depuse doar articole de îmbrăcăminte și încălțăminte.

Reprezentanții administrației locale îi îndeamnă pe cetățeni să nu depoziteze alte tipuri de deșeuri și să nu abandoneze saci sau obiecte în jurul containerelor, subliniind că păstrarea curățeniei depinde de responsabilitatea fiecăruia.

Totodată, autoritățile avertizează că persoanele surprinse depozitând deșeuri neconforme sau abandonând deșeuri în apropierea containerelor vor fi sancționate, în conformitate cu prevederile legale.




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

aiudinfo, stiri aiud, informatii aiud