Rămâi conectat

Actualitate

Cum s-a petrecut accidentul rutier de pe strada Transilvaniei, în care un bărbat de 57 de ani din Alba Iulia, a decedat

Publicat

în

În după-amiaza zilei de marți, 12 august 2025, polițiștii din Municipiul Aiud au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Transilvaniei din Municipiu, a avut loc un eveniment rutier.

Polițiștii rutieri s-au deplasat la fața locului și au constatat că un bărbat, în vârstă de 57 de ani, din Municipiul Alba Iulia, în timp ce conducea o autoutilitară, pe direcția de mers Mirăslău-Aiud, a intrat în coliziune cu gardul unui imobil de pe strada Transilvaniei din Municipiul Aiud.

Echipajele medicale ajunse la fața locului au efectuat manevrele de resuscitare, însă, din nefericire, a fost declarat decesul bărbatului de 57 de ani.

Trupul acestuia va fi transportat la Serviciul de Medicină Legală Alba, în vederea efectuării necropsiei.

Polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă, pentru a se stabili circumstanțele în care s-a produs evenimentul rutier.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Între 11 și 15 mai 2026, Penitenciarul Aiud a participat la exercițiul de mobilizare „MOBEX AB-HD-26”

Publicat

în

În săptămâna 11–15 mai 2026, Penitenciarul Aiud a participat, alături de celelalte structuri de apărare, securitate națională și ordine publică din județele Alba și Hunedoara, la exercițiul de mobilizare „MOBEX AB-HD-26”.

Activitățile desfășurate au avut ca scop verificarea capacității de reacție, coordonare și cooperare în situații excepționale, o componentă importantă a exercițiului fiind prezentarea rezerviștilor la unitățile militare.

Exercițiile de tip MOBEX se desfășoară periodic și urmăresc verificarea completării cu personal și tehnică a unităților militare, precum și consolidarea coeziunii dintre rezerviști și personalul aflat în activitate.

„Felicitări tuturor celor implicați în desfășurarea activităților și, în mod special, personalului în rezervă, pentru profesionalismul și implicarea demonstrate!”, au transmis reprezentanții Penitenciarului Aiud.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Femeie de 50 de ani din Aiudul de Sus înșelată cu peste 50.000 de lei, de către persoane necunoscute

Publicat

în

În zilele de 12 și 13 mai 2026, o femeie, în vârstă de 50 de ani, din localitatea Aiudul de Sus, a fost contactată de către persoane necunoscute și, sub pretextul că o vor ajuta să prevină solicitarea unui credit bancar în numele ei, au determinat-o, prin intermediul unui terminal de tranzacționare a criptomonedelor, să transfere suma de 24.404 lei, către adrese de portofele electronice.

Ulterior, răufăcătorii au determinat-o, pe femeie, să acceseze un credit bancar în valoare de 30.300 de lei, sumă pe care femeia a trimis-o, în același mod, către adrese de portofele electronice.

Polițiștii continuă cercetările sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Aiud, pentru săvârșirea infracțiunii de înșelăciunea, în vederea identificării autorilor și recuperării prejudiciului.

Pentru a fi la curent cu cele mai recente metode de fraudă și recomandări de prevenire, îndrumăm cetățenii să urmărească informările publice transmise de Inspectoratul de Poliție Județean Alba, prin canalele oficiale și să consulte, în permanență, pagina de internet a Directoratul Național de Securitate Cibernetică, unde sunt publicate alerte și ghiduri actualizate privind securitatea online.

În situația în care ați fost victima unei astfel de infracțiuni sau aveți suspiciuni cu privire la săvârșirea unor astfel de fapte, sesizați de îndată unitatea bancară și adresați-vă celei mai apropiate unități de poliție!


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Coliziune între un autoturism și o conductă de gaz, pe o stradă din Municipiu. Intervin pompierii militari din Aiud

Publicat

în

Pompierii militari din Aiud au fost solicitați să intervină, vineri după-amiază, pentru asigurearea măsurilor specifice la un accident rutier, în urma căruia un autoturism a lovit o conductă de gaz.

„Sectia de pompieri Aiud intervine pentru asigurarea măsurilor specifice la un accident rutier produs în Mun. Aiud. Este vorba despre un autoturism care a acroșat o conductă de gaz. Forțe alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă”, a transmis ISU Alba.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

aiudinfo, stiri aiud, informatii aiud