Rămâi conectat

Actualitate

Cursuri de criminalitate

Publicat

în

Sper ca prietenii şi colegii mei din presă, oricare ar fi ea, să nu se supere pe mine. M-am săturat de ceea ce văd în ziare şi mai ales pe micile ecrane. În mai puţin de o săptămână am văzut câteva cazuri zguduitoare, am văzut nişte relatări amănunţite a unor crime şi jafuri, ori ameninţări cu arme şi bombe.

AntiTV_Radio_GuerrillaUnele sunt oribile şi întrec orice imaginaţie a omului normal. Nimeni şi nimic în această lume nu-ţi dă dreptul ţie ca individ să provoci suferinţa altuia pentru ca în acest mod să câştigi sau să trăieşti mai uşor. Nu-i de mirare că presa străină ne arată cu degetul. Ziarele de afară ne arată cu degetul şi noi încercăm să ne disculpăm în zadar căci oameni fără morală şi fără niciun Dumnezeu ne fac de râsul Europei şi nu numai. Astfel de fapte se petrec şi afară, fără ca făptuitorii să fie români, dar parcă la noi a devenit o abişnuinţă să vezi la ştirile de după-amiaza cât de perversă este mintea românilor sau ce a mai inventat în materie de criminalitate. Nu zic să ne ascundem gunoiul sub preş, să nu mai arătăm lumii faptele, dar se pare că în goana lor după „rating” atât televiziunile, cât şi ziarele au început o horă din care ţara şi poporul ei vor ieşi „şifonaţi”.

Ştirile din mass-media au devenit adevărate cursuri pentru psihopaţi, pentru criminali. Veritabile subiecte de filme de groază ni se perindă prin faţa ochilor zilnic, ne fac să simţim un fior pe şira spinării, să ne întrebăm dacă aceşti monştrii merită să trăiască printre oameni. Cu siguranţă că nici animalele nu i-ar primi între ele.

Pedeapsa este mare pentru faptele atroce, dar, poate, pe lumea cealaltă, deoarece aici, pe pământ, acum, a sta la „răcoare” este, uneori chiar mai bine decât în casa multor români. Pedeapsa cu moartea, abolită cu ani în urmă, ar fi prea uşoară pentru a egala suferinţa celor ucişi, ciopârţiţi, schingiuiţi, batjocoriţi. Şi totuşi, există întrebarea: Cine-i va pedepsi pe cei care în fiecare zi ne violează văzul şi auzul cu asemenea ştiri, care cred ei, sunt cu mult mai importante decât faptul că jumătate din ţară trăieşte în mizerie, sau că rata analfabetismului a crescut la cone inimaginabile acum douăzeci de ani? Cred că ar trebui ca cei ce lucreză în mass-media să se autocenzureze. Există totuşi o limită a saturaţiei, după care publicul nu va mai da doi bani pe postul de televiziune, pe radioul, sau cotidianul care i-au agresat văzul şi auzul provocânu-i în fiecare zi frisoane pe şira spinării. Publicul s-a săturat de aceste „cursuri de criminalitate”.

Dorel Lazăr


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Doi bărbați au fost amendați de Poliția Locală Aiud, după ce au turnat lichid dintr-un butoi într-o pubelă de gunoi și au murdărit carosabilul

Publicat

în

Două persoane au fost sancționate de Poliția Locală Aiud după ce au vărsat un lichid dintr-un butoi într-una dintre pubelele de gunoi de pe strada Stadionului, iar substanța s-a scurs ulterior pe carosabil, murdărind zona.

Cei doi au fost identificați cu ajutorul camerelor de supraveghere amplasate în zonă și au fost amendați cu 1.500 de lei.

„Poliția Locală din Aiud a identificat două persoane care au adus un butoi plin cu lichid și l-au vărsat într-una dintre pubelele de gunoi de pe strada Stadionului. Lichidul s-a scurs ulterior pe carosabil, murdărind zona și lăsând urme vizibile. Cu ajutorul camerelor de supraveghere, făptașii au fost identificați și sancționați cu amendă în valoare de 1.500 de lei. Nu vom tolera astfel de comportamente. Toate zonele cu pubele sunt monitorizate video”, au transmis reprezentanții Primăriei Municipiului Aiud.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Un camion care transporta baloți a luat foc pe Autostrada A10. Au intervenit pompierii militari din Aiud

Publicat

în

Un camion care transporta baloți a luat foc, miercuri în jurul orai 10.50, pe Autostrada A10, la kilometrul 56, sensul de mers Turda – Aiud. Au intervenit pompierii militari din Aiud, pentru localizarea și stingerea incendiului.

„Secția de pompieri Aiud intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit pe autostrada A10, sens Cluj-Alba, aprox km 56. Este vorba despre un incendiu izbucnit laun autocamion care transportă baloti, fara victime. Forțe alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă”, a trabsmis ISU Alba.

UPDATE: „Forțele de intervenție au ajuns la locul producerii incendiului. Incendiul se manifestă cu ardere generalizată la o platformă care transporta baloți (aproximativ 70 baloți). Se intervine pentru stingerea in totalitate a incendiului”, a mai transmis ISU Alba.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Vârstnic de 66 de ani din Aiud reținut de polițiști, după ce a agresat fizic un bărbat și i-a furat telefonul mobil

Publicat

în

Sâmbătă, 11 aprilie 2026, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Aiud au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 66 de ani, din Municipiul Aiud, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de lovirea sau alte violențe și furt.

Din cercetări a reieșit că, în după-amiaza zilei de 10 aprilie 2026, bărbatul, în vârstă de 66 de ani, în timp ce se afla la locuința de domiciliu a unui bărbat, în vârstă de 62 de ani, din Aiud, pe fondul unor discuții purtate în contradictoriu cu acesta privind o sumă de bani, l-ar fi agresat fizic, provocându-i leziuni corporale pentru a căror îngrijire ar fi necesare 4-5 zile de îngrijiri medicale. De asemenea, în timp ce bărbatul, în vârstă de 62 de ani, se afla într-o altă cameră, bărbatul, în vârstă de 66 de ani, ar fi profitat de neatenția acestuia și i-ar fi sustras telefonul mobil.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de lovirea sau alte violențe și furt.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

aiudinfo, stiri aiud, informatii aiud