Rămâi conectat

Actualitate

Femeie de 81 ani din Aiudul de Sus amendată cu 500 de lei, în gara Coșlariu, pentru că nu purta masca de protecție. Vezi soluția dată de instanță

Publicat

în

Femeia a contestat amenda în instanță motivând că nu știe să citească și solicită să fie iertată de fapta aceasta și să fie anulată plata datoriei de 500 de lei către stat deoarece nu are pensie de niciun fel, nu are venituri impozabile, nu are autorizație, are doar un ajutor social doar pentru o singură persoană.

A precizat și că un nepot a fost amendat cu suma de 250 lei tot pentru că a fost găsit în gară, fără mască de protecție.

Contestația a fost respinsă ca tardiva pentru că a fost depusă după termenul legal de 15 zile.

Din confirmarea de primire depusă la fila 25 în dosar, rezultă că petentei i s-a comunicat procesul – verbal contravențional la data de 25.09.2020, aceasta primind personal corespondența. Aceasta se coroborează cu plicul depus de însăși petenta la fila 7 în dosar și care poartă ștampila cu data de 25.09.2020. În drept, conform art. 248 C.proc.civ., instanța se va pronunța mai întâi asupra excepțiilor de procedură, precum și asupra celor de fond care fac inutilă, în tot sau în parte, administrarea de probe ori, după caz, cercetarea în fond a cauzei. Față de această dispoziție legală, instanța a apreciat că se impune soluționarea excepției tardivității formulării plângerii contravenționale, invocată de către instanță din oficiu, deoarece, în caz de admitere a acesteia, cercetarea în fond a cauzei devine inutilă, conducând la respingerea cererii.

Instanța reține că plângerea contravențională a fost depusă de petentă la data de 14.10.2020, cu depășirea termenului legal. Susținerile petentei potrivit căreia procesul – verbal a fost comunicat la data de 11.10.2020 și că la acea dată a procedat la înregistrarea plângerii contravenționale se impun a fi respinse ca neîntemeiate, deoarece nu se coroborează cu niciun alt mijloc de probă din dosar. Pentru aceste considerente, instanța va admite excepția tardivității formulării plângerii contravenționale, invocată de instanță din oficiu și va dispune respingerea plângerii contravenționale formulată de petentă”, se arată în motivarea instanței.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Un camion care transporta baloți a luat foc pe Autostrada A10. Au intervenit pompierii militari din Aiud

Publicat

în

Un camion care transporta baloți a luat foc, miercuri în jurul orai 10.50, pe Autostrada A10, la kilometrul 56, sensul de mers Turda – Aiud. Au intervenit pompierii militari din Aiud, pentru localizarea și stingerea incendiului.

„Secția de pompieri Aiud intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit pe autostrada A10, sens Cluj-Alba, aprox km 56. Este vorba despre un incendiu izbucnit laun autocamion care transportă baloti, fara victime. Forțe alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă”, a trabsmis ISU Alba.

UPDATE: „Forțele de intervenție au ajuns la locul producerii incendiului. Incendiul se manifestă cu ardere generalizată la o platformă care transporta baloți (aproximativ 70 baloți). Se intervine pentru stingerea in totalitate a incendiului”, a mai transmis ISU Alba.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Vârstnic de 66 de ani din Aiud reținut de polițiști, după ce a agresat fizic un bărbat și i-a furat telefonul mobil

Publicat

în

Sâmbătă, 11 aprilie 2026, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Aiud au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 66 de ani, din Municipiul Aiud, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de lovirea sau alte violențe și furt.

Din cercetări a reieșit că, în după-amiaza zilei de 10 aprilie 2026, bărbatul, în vârstă de 66 de ani, în timp ce se afla la locuința de domiciliu a unui bărbat, în vârstă de 62 de ani, din Aiud, pe fondul unor discuții purtate în contradictoriu cu acesta privind o sumă de bani, l-ar fi agresat fizic, provocându-i leziuni corporale pentru a căror îngrijire ar fi necesare 4-5 zile de îngrijiri medicale. De asemenea, în timp ce bărbatul, în vârstă de 62 de ani, se afla într-o altă cameră, bărbatul, în vârstă de 66 de ani, ar fi profitat de neatenția acestuia și i-ar fi sustras telefonul mobil.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de lovirea sau alte violențe și furt.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Un polițist local din Aiud a găsit un portofel cu acte și bani în piață și l-a dus acasă femeii care l-a pierdut

Publicat

în

Astăzi, în Vinerea Mare, un polițist local din Aiud, care se afla în piața din oraș, a observat un portofel, cel mai probabil uitat din neatenție.

Portofelul era uitat pe pervazul chișcului roșu din piața din Aiud și conținea pe lângă carduri și documente și suma de 700 de lei.

Fără să stea pe gânduri, Claudiu Ilea, polițistul local care a găsit portofelul, l-a luat și după ce a identificat proprietarul, l-a dus personal acasă la femeia care îl pierduse.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

aiudinfo, stiri aiud, informatii aiud