Rămâi conectat

Actualitate

Galeria „New Arts Program” din Kutztown – S.U.A. a găzduit vernisajul expoziției „Gânduri primordiale” semnată de artistul aiudean Stefan Balog

Publicat

în

Ieri 3 noiembrie 2017 a avut loc la Galeria New Arts Program din Kutztown, Pennsylvania, S.U.A: vernisajul expoziției personale ”Gânduri primordiale” semnată de artistul aiudean Stefan Balog. 

Invitația a fost lansată de curatorul galeriei, James Carroll, încă din anul 2015 iar Stefan Balog a pregătit o expoziție-eveniment  pentru acel spațiu încărcat de istorie, deoarece pe acolo au trecut de-a lungul deceniilor giganți ai culturii americane cum ar fi Keith Haring sau John Cage.

”Gândurile mele  schițează trăiri spontane în serii de lucrări ce compun un întreg, picturi ce explorează atât spațiul cât și timpul. Să expun într-o galerie care poartă amprenta lui Haring  este o mare emoție, o deosebită onoare care mă va urmări mereu” a declarat Stefan Balog.

Cu ocazia vernisajului  artistul a avut o serie de întâlniri cu publicul  iubitor de artă, prezentând cu această ocazie atât activitatea sa cât și proiectele pe care le desfășoară Fundația Inter-Art din Aiud și partenerii săi.

Pe data de 1 noiembrie Stefan Balog a fost invitat timp de 60 de minute la emisiunea New Arts Alive   de la BCTV din Reading. La emisiune a participat și artista Anca Sas care pe 17 noiembrie va avea o expoziție personală la New York. De notat faptul că această emisiune transmisă în direct este preluată ulterior de televiziunile prin cablu din New York si Philadelphia.

La verniaj au participat reprezentanti ai comunitatii locale, ziaristi si iubitori  de arta. Din partea institutiei gazda au fost prezenti James si Joanne Carroll dar si numerosi artisti plastici : Patricia Goodrich. Marianne Knipe, Doug Zucco, Ron Schira, Ted Ormai si nu in ultimul rand tanara artista Anca Sas din Alba Iulia.

Expoziția ”Gânduri primordiale” va rămâne pe simezele galeriei americane până pe 17 decembrie 2017.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Bărbat de 39 de ani reținut de polițiștii din Aiud, după ce a furat un telefon mobil și o geantă, dintr-un autoturism lăsat neasigurat pe strada Gării

Publicat

în

Joi, 16 aprilie 2026, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Aiud au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 39 de ani, din orașul Sebiș, județul Arad, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de furt.

Din cercetări a reieșit că, în seara zilei de 12 aprilie 2026, în jurul orei 19.00, bărbatul ar fi sustras dintr-un autoturism neasigurat, care se afla parcat pe strada Gării din Municipiul Aiud, o geantă în care se afla un telefon mobil, suma de 800 de lei și diverse documente personale.

O parte din prejudiciul cauzat a fost recuperat și restituit persoanei vătămate.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Doi bărbați au fost amendați de Poliția Locală Aiud, după ce au turnat lichid dintr-un butoi într-o pubelă de gunoi și au murdărit carosabilul

Publicat

în

Două persoane au fost sancționate de Poliția Locală Aiud după ce au vărsat un lichid dintr-un butoi într-una dintre pubelele de gunoi de pe strada Stadionului, iar substanța s-a scurs ulterior pe carosabil, murdărind zona.

Cei doi au fost identificați cu ajutorul camerelor de supraveghere amplasate în zonă și au fost amendați cu 1.500 de lei.

„Poliția Locală din Aiud a identificat două persoane care au adus un butoi plin cu lichid și l-au vărsat într-una dintre pubelele de gunoi de pe strada Stadionului. Lichidul s-a scurs ulterior pe carosabil, murdărind zona și lăsând urme vizibile. Cu ajutorul camerelor de supraveghere, făptașii au fost identificați și sancționați cu amendă în valoare de 1.500 de lei. Nu vom tolera astfel de comportamente. Toate zonele cu pubele sunt monitorizate video”, au transmis reprezentanții Primăriei Municipiului Aiud.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Un camion care transporta baloți a luat foc pe Autostrada A10. Au intervenit pompierii militari din Aiud

Publicat

în

Un camion care transporta baloți a luat foc, miercuri în jurul orai 10.50, pe Autostrada A10, la kilometrul 56, sensul de mers Turda – Aiud. Au intervenit pompierii militari din Aiud, pentru localizarea și stingerea incendiului.

„Secția de pompieri Aiud intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit pe autostrada A10, sens Cluj-Alba, aprox km 56. Este vorba despre un incendiu izbucnit laun autocamion care transportă baloti, fara victime. Forțe alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă”, a trabsmis ISU Alba.

UPDATE: „Forțele de intervenție au ajuns la locul producerii incendiului. Incendiul se manifestă cu ardere generalizată la o platformă care transporta baloți (aproximativ 70 baloți). Se intervine pentru stingerea in totalitate a incendiului”, a mai transmis ISU Alba.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

aiudinfo, stiri aiud, informatii aiud