Rămâi conectat

Actualitate

Indemnizația pentru creșterea copilului în 2016 | aiudinfo.ro

Publicat

în

Indemnizația pentru creșterea copilului în 2016. Cum se calculează și ce trebuie să conțină dosarul | aiud info.ro

Indemnizația pentru creșterea copilului se menţine, în 2016, la cuantumul de 85% din media veniturilor nete înregistrate în ultimele 12 luni anterioare naşterii, precum şi acordarea indemnizaţiei indiferent de numărul de copii, nu doar pentru primele 3 naşteri, aşa cum prevedea legea anterioară.

mama si copilMămicile care optează pentru indemnizația de creșterea copilului pentru o perioadă de doi ani de zile vor primi maxim 1200 lei și minim 600 lei în cel de-al doilea an în care își supraveghează copilul.

Potrivit unui proiect de lege adoptat de Senat în 2015 şi aflat în prezent la Camera Deputaţilor, părinţii care aleg concediul de creştere până la vârsta de doi ani vor putea să beneficieze în primul an de indemnizaţia lunară maximă de 3.400 de lei.

Mai exact, prin noua normă legislativă se cere eliminarea unei discriminări. În funcție de decizia mamei, de a opta pentru unul sau doi ani, aceasta primea înainte o indemnizație diferită. Astfel, în cazul în care opta pentru a rămâne acasă cu bebelușul doi anișori, putea primi suma maximă de 1200 lei, plafonul minim rămânând neschimbat, pe când, dacă opta pentru a rămâne alături de bebe doar un an de zile primea maxim 3400 lei. Indiferent de decizia luată, primul an este plătit în mod egal, diferența fiind numai în cazul celui de-al doilea.

Citește și: cele mai frumoase mesaje de ziua femeii

Potrivit legii, pentru primul an mama primește 85% din media veniturilor nete realizate în ultimile 12 luni, suma care nu poate fi mai mică de 600 lei și nici mai mare de 3400 lei. Sumele vor fi diminuate în cel de-al doilea an, plafonul minim fiind de 600 lei și cel maxim de 1200 lei.

Indemnizația pentru gemeni sau tripleți va crește indemnizația lunară stabilită potrivit regulilor de mai sus cu suma de 600 lei începând cu al doilea copil.

Dosarul pentru obţinerea indemnizaţiei de creştere a copilului trebuie să conţină următoarele acte: cerere a părintelui solicitant, actele de identitate ale ambilor părinţi, certficatul de căsătorie, certificatul de naştere al copilului, adeverinţă eliberată de angajator, adeverinţă eliberată de casa de pensii şi declaraţia celuilalt părinte cum că nu ăţi ia concediu de îngrijire a copilului.

În cazul în care părinţii mai au copii născuţi după 1 ianuarie 2006, trebuie depuse şi copii după certificatele acestora.

De menţionat că toate aceste documente trebuie ataşate la dosar atât în copie cât şi în original.

Concediul pentru creşterea copilului se poate acorda până când acesta împlineşte un an, doi sau chiar trei, în cazul unui copil cu handicap.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Joi, 4 iunie 2026: Întâlnire de excepție cu maestrul Dan Puric, la Mănăstirea „Sfânta Cruce” din Aiud

Publicat

în

Mănăstirea „Sfânta Cruce” din Aiud organizează joi, 4 iunie, de la ora 17.00, în spațiul expozițional din incinta așezământului monahal, o întâlnire de excepție cu maestrul Dan Puric, actor, regizor, eseist și una dintre cele mai puternice voci ale culturii române contemporane.

Evenimentul va avea două teme majore de interes pentru publicul larg: evocarea martirilor și mărturisitorilor care au pătimit în temnițele comuniste pentru credință și neam, precum și prezentarea celui mai recent volum semnat de Dan Puric: „Încotro, popor român?”.

În cadrul conferinței, maestrul Dan Puric va aborda teme legate de identitatea națională, valorile creștine, memoria istorică și provocările societății contemporane, oferind o reflecție profundă asupra direcției în care se îndreaptă România și asupra responsabilității fiecărei generații de a păstra vie moștenirea spirituală și culturală a poporului român.

Totodată, participanții vor avea ocazia să descopere mesajul noii sale cărți, „Încotro, popor român?”, volum care invită la introspecție, la redescoperirea reperelor autentice și la o analiză lucidă a prezentului și viitorului națiunii române.

Manifestarea se va desfășura într-un loc cu profundă încărcătură spirituală și istorică, Aiudul fiind cunoscut ca simbol al jertfei și al rezistenței prin credință, în memoria celor care au suferit în timpul regimului comunist. Intrarea la eveniment va fi liberă.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Evenimete recreative și educative, organizate de Ziua Internațională a Copilului – 2026, în Parcul Municipal Aiud

Publicat

în

Evenimentul organizat în Parcul Municipal Aiud, luni, 1 iunei 2026, a găzduit numeroase momente recreative și educative pentru cei mici, printre care recitaluri de muzică folk, chitară și pian, desene pe asfalt, pictură pe față, întâlniri cu personaje animate dar și activități sportive precum tenis de câmp, fotbal și un circuit sportiv.

Participanții au luat parte la ateliere creativ-educative, s-au bucurat de toboganele gonflabile amplasate special în parcul municipiului și au primit, din partea organizatorilor, fructe (mere, pere, piesici), dulciuri (napolitane și bomboane) și apă minerală plată, pentru hidratare.

Programul, realizat de Primăria Municipiului Aiud și Centrul Multicultural Liviu Rebreanu Aiud, a inclus și momente demonstrative susținute de Poliția Municipiului Aiud, Detașamentul de Pompieri Aiud, SMURD Aiud, Jandarmeria Municipiului Aiud, Salvamont Alba și Crucea Roșie Alba.

La mulți ani tuturor copiilor!

Felicitări tuturor celor care au contribuit la realizarea evenimentului!


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Un bărbat de 43 de ani din Aiud a decedat, după ce ar fi căzut de pe plafonul unui autoturism și s-a lovit la cap

Publicat

în

În  cursul serii de miercuri, 27 mai 2026, Poliția Orașului Cugir a fost sesizată, prin SNUAU 112, de către un bărbat în vârstă de 37 de ani, din comuna Șpring, cu privire la faptul că, în zona Râul Mic, pe un drum forestier, o persoană s-ar fi lovit la cap și este inconștientă.

Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că este vorba despre un bărbat în vârstă de 43 de ani, din municipiul Aiud. Acesta, în timp ce se afla pe plafonul unui autoturism, s-ar fi dezechilibrat și a căzut.

Din nefericire, bărbatul a suferit leziuni la nivelul capului, iar echipajul medical sosit la fața locului a constatat decesul acestuia.

Trupul neînsuflețit al bărbatului urmează să fie transportat la Serviciul Județean de Medicină Legală Alba pentru efectuarea examenului necroptic și stabilirea cauzei decesului.

În cauză, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă, în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

aiudinfo, stiri aiud, informatii aiud