Rămâi conectat

Actualitate

Întalnire de suflet cu Nina Moica, fost detinut politic, găzduită de Mănăstirea „Sfânta Cruce” din Aiud

Publicat

în

Sâmbătă, 6 aprilie 2024, Mănăstirea „Sfânta Cruce” de la Aiud a fost gazda unui eveniment cultural și duhovnicesc cu totul deosebit.

Începând cu ora 13.00, în noua biserică a așezământului monahal, a avut loc conferința cu titlul „Vocea Memoriei”, susținută de către Niculina (Nina) Moica, fost deținut politic, martor al universului carceral comunist. Această întâlnire de suflet, organizată în cadrul ediției a X-a a Simpozionului Național de Martirologie, a reunit numeroși clerici, credincioși, participanți ai manifestării academice, profesori și elevi din municipiul Aiud și împrejurimi.

În deschiderea evenimentului, părintele lect. univ. dr. Oliviu Botoi, consilier cultural în cadrul Arhiepiscopiei Alba Iuliei, a rostit cuvântul de bun venit, evidențiind caracterul memorial și duhovnicesc al întâlnirii cu doamna Nina Moica. Pe această cale, părintele consilier a adresat alese mulțumiri distinsei invitate, subliniind datoria morală pe care o avem de îndeplinit față de toți cei care au suferit cu demnitate și credință în temnițele comuniste. Apoi, s-a adresat publicului Ioana Ursu, istoric în cadrul Muzeului Național al Unirii din Alba Iulia, prilej cu care a prezentat câteva date biografice ale doamnei Nina Moica.

Atât în prima parte a manifestării, cât și în încheierea evenimentului, au avut loc momente artistice susținute de către tinerii implicați în cadrul proiectului „Poezia – mărturie din temnița comunistă”, ajuns la a V-a ediție. Astfel, numeroși elevi ai Liceului Tehnologic din Ocna Mureș, ai Școlii Gimnaziale „Avram Iancu” din Unirea și ai Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia au recitat poezii compuse de către deținuții politici în timpul anilor petrecuți în temnițele comuniste. Textele poetice, prezentate cu multă sensibilitate de către tineri, au prilejuit clipe de emoție pentru toți cei prezenți.

Momentul culminant al evenimentului a fost reprezentat de prelegerea doamnei Nina Moica (n. 21 octombrie 1943), fost deținut politic, în vârstă de 80 de ani. Adresându-se numeroșilor tineri și oaspeți prezenți, domnia sa a realizat o prezentare amplă a momentelor importante care au marcat experiența celor cinci ani petrecuți în penitenciarele din Jilava, Botoșani, Arad și Oradea. Minoră fiind, tânăra Nina Moica, originară din orașul Reghin, a fost arestată în 15 iunie 1959, la vârsta de 15 ani, îndurând clipe de tortură și dispreț. Firul biografic al destinului domniei sale i-a sensibilizat în mod deosebit pe toți cei prezenți.

Reamintind povara silniciilor suferite, doamna Nina Moica a prezentat cu lux de amănunte modul în care cei întemnițați continuau să păstreze o legătură vie cu Dumnezeu prin intermediul rugăciunii neîncetate și al colindelor tradiționale, în ciuda asupririlor exercitate de către reprezentanții penitenciarelor. Nu în ultimul rând, dinsinsa invitată a relatat auditoriului cele mai importante clipe ale vieții sale de după momentul eliberării din închisoare, petrecut la data de 24 iunie 1964. În acest sens, doamna Nina Moica a subliniat importanța și responsabilitatea libertății noastre, în contextul societății actuale.

În ultima parte a evenimentului, a avut loc o sesiune de întrebări, prilej cu care distinsa invitată a oferit răspunsuri celor prezenți, în completarea discursului rostit anterior.

În încheiere, părintele protosinghel Gavriil Vărvăruc, starețul Mănăstirii „Sfânta Cruce” din Aiud, a adresat cuvinte de mulțumire doamnei Nina Moica pentru prezență și, în mod special, pentru experiența pe care a împărtășit-o celor de față. Totodată, părintele protosinghel a adus alese mulțumiri părintelui consilier Oliviu Botoi și tuturor celor care au contribuit la buna organizare a Simpozionului Național de Martirologie.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Un camion care transporta baloți a luat foc pe Autostrada A10. Au intervenit pompierii militari din Aiud

Publicat

în

Un camion care transporta baloți a luat foc, miercuri în jurul orai 10.50, pe Autostrada A10, la kilometrul 56, sensul de mers Turda – Aiud. Au intervenit pompierii militari din Aiud, pentru localizarea și stingerea incendiului.

„Secția de pompieri Aiud intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit pe autostrada A10, sens Cluj-Alba, aprox km 56. Este vorba despre un incendiu izbucnit laun autocamion care transportă baloti, fara victime. Forțe alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă”, a trabsmis ISU Alba.

UPDATE: „Forțele de intervenție au ajuns la locul producerii incendiului. Incendiul se manifestă cu ardere generalizată la o platformă care transporta baloți (aproximativ 70 baloți). Se intervine pentru stingerea in totalitate a incendiului”, a mai transmis ISU Alba.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Vârstnic de 66 de ani din Aiud reținut de polițiști, după ce a agresat fizic un bărbat și i-a furat telefonul mobil

Publicat

în

Sâmbătă, 11 aprilie 2026, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Aiud au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 66 de ani, din Municipiul Aiud, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de lovirea sau alte violențe și furt.

Din cercetări a reieșit că, în după-amiaza zilei de 10 aprilie 2026, bărbatul, în vârstă de 66 de ani, în timp ce se afla la locuința de domiciliu a unui bărbat, în vârstă de 62 de ani, din Aiud, pe fondul unor discuții purtate în contradictoriu cu acesta privind o sumă de bani, l-ar fi agresat fizic, provocându-i leziuni corporale pentru a căror îngrijire ar fi necesare 4-5 zile de îngrijiri medicale. De asemenea, în timp ce bărbatul, în vârstă de 62 de ani, se afla într-o altă cameră, bărbatul, în vârstă de 66 de ani, ar fi profitat de neatenția acestuia și i-ar fi sustras telefonul mobil.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de lovirea sau alte violențe și furt.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Un polițist local din Aiud a găsit un portofel cu acte și bani în piață și l-a dus acasă femeii care l-a pierdut

Publicat

în

Astăzi, în Vinerea Mare, un polițist local din Aiud, care se afla în piața din oraș, a observat un portofel, cel mai probabil uitat din neatenție.

Portofelul era uitat pe pervazul chișcului roșu din piața din Aiud și conținea pe lângă carduri și documente și suma de 700 de lei.

Fără să stea pe gânduri, Claudiu Ilea, polițistul local care a găsit portofelul, l-a luat și după ce a identificat proprietarul, l-a dus personal acasă la femeia care îl pierduse.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

aiudinfo, stiri aiud, informatii aiud