Rămâi conectat

Actualitate

Internet gratuit în spațiile publice din Muncipiul Aiud, prin programul WiFi4EU

Publicat

în

Comisia Europeană a anunţat vineri, 7 decembrie 2018, lista localităţilor câştigătoare ale primului apel de proiecte din programul WiFi4EU, prin care 224 de localităţi din România vor primi bonuri valorice de 15.000 de euro fiecare pentru instalarea de puncte de acces public şi gratuit la internet wireless.

Printre municipiile care vor avea internet gratuit în spaţii publice se numără și unul din județul Alba. este vorba despre municipiul Aiud, care se alătură altora ca Bucureşti, Braşov, Cluj-Napoca, Constanţa, Hunedoara, Piatra-Neamţ, Paşcani, Zalău, Drobeta-Turnu Severin, Tulcea sau Târgu Jiu.

În total, au fost alocate 42 milioane euro pentru toate cele 2.800 municipalităţi din întreaga UE, care vor beneficia de finanţare. Cele 30 de state participante au avut garantate, fiecare, un număr de minimum 15 bonuri şi maximum 224, în funcţie de numărul înscrierilor.

Bonurile pot fi utilizate de localităţile selectate pentru a pentru a achiziţiona şi instala echipamente Wi-Fi (puncte de acces fără fir) în locuri, precum bibliotecile, muzeele, parcurile sau pieţele publice. Costurile pentru întreţinerea reţelei vor fi acoperite de localităţi, iar reţele finanţate prin WiFi4EU vor fi gratuite, fără publicitate şi nu vor colecta date cu caracter personal, potrivit CE.

De asemenea, finanţarea va fi acordată numai reţelelor care nu se vor suprapune cu oferte gratuite, publice sau private, deja existente şi cu o calitate similară în acelaşi spaţiu public.




Actualitate

Adolescent de 15 ani din Aiud, în stare critică după un accident cu trotineta electrică. A fost transportat la Spitalul Clinic Județean de Urgență Târgu Mureș

Publicat

în

Doi adolescenți, în vârstă de 14 și 15 ani, au fost răniți în urma unui accident produs joi seară, 23 iulie 2026, pe strada Bethlen Gabor din municipiul Aiud.

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean Alba, în jurul orei 21:18, polițiștii din Aiud au fost sesizați prin SNUAU 112 cu privire la un eveniment rutier soldat cu victime.

Ajunși la fața locului, oamenii legii au stabilit că cei doi minori se deplasau împreună pe o trotinetă electrică, pe un sector de drum în pantă. La un moment dat, aceștia și-ar fi pierdut echilibrul și au căzut pe partea carosabilă.

În urma impactului, ambii adolescenți au suferit leziuni și au fost transportați la spital pentru îngrijiri medicale. Băiatul de 15 ani, care conducea trotineta electrică, a fost grav rănit și a fost transferat la Spitalul Clinic Județean de Urgență Târgu Mureș pentru tratament de specialitate.

Polițiștii continuă cercetările în acest caz, fiind întocmit un dosar penal pentru infracțiunea de vătămare corporală din culpă.




Citește mai mult

Actualitate

Doi minori răniți după ce au căzut cu o trotinetă electrică, la Aiud. Unul dintre ei este inconștient

Publicat

în

Polițiștii au fost sesizați joi, prin SNUAU 112, cu privire la producerea unui accident rutier în municipiul Aiud.

Potrivit primelor informații, doi minori, în vârstă de 14 și 15 ani, au căzut în timp ce se deplasau cu o trotinetă electrică, suferind leziuni corporale.

La fața locului au intervenit echipaje SMURD din cadrul Secției de Pompieri Aiud, pe strada B. Gabor, pentru acordarea primului ajutor medical.

Conform datelor transmise de ISU Alba, unul dintre cei doi minori este inconștient, însă respiră. Pentru gestionarea intervenției au fost mobilizate un echipaj SMURD de prim ajutor și două ambulanțe ale Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ).

Polițiștii desfășoară cercetări pentru a stabili cu exactitate împrejurările în care s-a produs accidentul. Până în acest moment, autoritățile nu au comunicat alte informații privind starea victimelor.

UPDATE: Ambii minori vor fi transportați la spital pentru îngrijiri și investigații medicale. Potrivit ultimelor informații, unul dintre aceștia este în continuare în stare de inconștiență.




Citește mai mult

Actualitate

Restricții pentru pietoni în Aiud: podul dintre Piața Roma și Piața Dr. Constantin Hagea, închis două zile începând de mâine

Publicat

în

Primăria Municipiului Aiud informează că, pentru finalizarea lucrărilor de reparații, podul pietonal care face legătura între Piața Roma și Piața Dr. Constantin Hagea va fi închis circulației în zilele de vineri și sâmbătă.

Pe perioada restricțiilor, pietonii sunt rugați să utilizeze rutele alternative pentru deplasare.

Reprezentanții administrației locale le mulțumesc cetățenilor pentru înțelegere și își cer scuze pentru disconfortul creat de această măsură temporară.




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

aiudinfo, stiri aiud, informatii aiud