Acasă » Sport » Marți, 26 februarie 2019, Municipiul Aiud și-a premiat sportivii

Marți, 26 februarie 2019, Municipiul Aiud și-a premiat sportivii

Publicat în 02.03.2019 la ora 10:00

Marți, 26 februarie 2019, a fost sărbătoare pentru sportivii aiudeni. Administrația municipiului Aiud a organizat „Gala Sporului Aiudean”și-a premiat sportivii care pe parcursul anului trecut au performant în domeniile în care activează.

Cu această ocazie au fost înmânate celo care au ocupat locuri fruntaşe în întrecerile sportive la nivel județean, interjudețean, național sau internaţional peste o sută de diploe, medalii și cupe.

Iată care sunt sportivii, asociațiile și antrenorii cărora li s-au acordat diplome de excelență și medalii:

• Dans Sportiv: De la Asociația „Top Dance 2007” Aiud, sportivii au reprezentat Aiudul în competiții precum cele de la Timișoara, Oradea, Mediaș sau Hunedoara:Alexia Mihăilă, Avram Andreea, Bortho Erick, Cioază Casian, Cristea Mălina, Fejer Janis, Macavei Rareș, Muntean Larisa, Oltean Luisa

Oltean Alexandru, Opricean Daniel, Savu Alexandra, Simon Denisa, Stan Andrei.

• Tenis de masă: Asociația 3AHR, care a reprezentat Aiudul în competiții naționale și internaționale precum cele de la Cluj Napoca, Alba Iulia, Brașov,Barcelona, Almeria, sau din țări precum Ungaria și Serbi: Ciorbea Alexandru, Ciorbea Daria, Cristea Andrei Cosmin, Dranca David, Duruttya Denisa, Fărăian Alexandru, Fulop Attila, Hagea Andra, Iepure Teodora, Iepure Teodor Călin, Irimie Cristian, Lopădean Daria, Sîrbu Vlad, Ioan Dîrlea.

• Karate: Asociația „Dojokan Activ” Aiud. Karatiștii aiudeni reprezintă cu mult succes orașul la competiții naționale și internaționale precum Campionate naționale, Europene sau Mondiale: Barbu Antonia, Crăciun Raluca, Crăciun Aura, Crăciun George, Danciu Alesia, Duma Sorana, Furnigel Ana, Gheoghiu Iulia, Ioo Sandor, Luca Alexandra Martin Andrada, Osz Eduard, Roșian Alexandru, Urdaș Adriana.

• Atletism pentru sportivii prezenți la Campionate Naționale la probe sportive precum cros, marș sau aruncări cu sulița: Bartha Roxana, Bîrgoz Eduard

Ilea Maria, Mulea Cătălin, Orian Alexandru, Popa Ilie.

• Asociația Sportivă „Ovidiu Hulea”- antrenor Gîlea Alina

Asociaţiile sportive aiudene care au obținut premiul I,II sau III la competițiile oficiale:

• Asociația „Tenis Club Parc” Aiud- antrenor Radu Gheorghe

Echipele care au obținut locurile I, II sau II în competiții oficiale la jocuri sportive pe categorii de clasificare sportivă.

• Fotbal:

Categoria Juniori A1:

Club Sportiv „Olimpia Aiud”  – A obținut locul 2 la campionatul județean.

În sezonul competițional 2017-2018 jucătorul Bodogae Andrei Ovidiu a obținut titlul de golgheter.

Iar jucătorul Sebastian Marius Simandi a obținut titlul de cel mai bun jucător

Categoria Juniori B1 – A obținut locul 2 la campionatul județean:

Club Sportiv „Olimpia Aiud”

În sezonul competițional 2017-2018 jucătorul Bucşa Alexandru Beniamin a obținut titlul de cel mai bun jucător.

Iar jucătorul Răzvan Pitea a obținut titlul de golgheter.

Categoria Juniori D:

Asociația Sportivă „C.S. Juniorul Aiud” – A obținut locul 1 la faza județeană și locul 3 în playoff-ul competiției.

Categoria Juniori F:

Asociația Sportivă „C.S. Juniorul Aiud” – A obținut locul 2 la campionatul județean.

Categoria Juniori G:

Asociația Sportivă „C.S. Juniorul Aiud” – A obținut locul 1 la campionatul județean. Și numeroase alte premii la diferite turnee de fotbal.

În sezonul competițional 2017-2018 jucătorul George Crăciun a obținut titlul de cel mai bun portar

Iar jucătorul Vlăzan Ciprian a obținut titlul de cel mai bun jucător.

Handbal:

Asociația Sportivă Școlară „Viitorul Ciumbrud” a obținut locul 3 la faza județeană cu echipa de băieți a liceului Tehnologic-Agricol „Alexandru Borza” Ciumbrud

• Echipe la discipline sportive individuale

Karate:

Echipa de karate Kata 13 – 14 ani din cadrul Asociației „Dojokan Activ” Aiud; aceștia au obținut locul 3 la Campionatul Național de Karate de la Brașov

Atletism:

Echipa de atletism din cadrul Clubului Sportiv Școlar „Axente Sever”; aceștia au obținut locul 3 Campionatele Naționale de Cros de la Botoșani

• Pentru cea mai bună performanță sportivă la discipline sportive individuale, sporturi neolimpice

Karate:

Roșian Alexandru – karate – din cadrul Asociației „Dojokan Activ” Aiud; acesta a obținut:

Locul 1 la Campionatul European de Karate din Malta;

Locul 3 la Campionatul Mondial de Karate de la Dundee

Locul 3 la Cupa Campionilor Europeni – Cupa Centenarului – de la Cluj Napoca

• Cea mai bună performanță sportivă la discipline sportive individuale, sporturi olimpice.

Atletism:

Bîrgoz Eduard din cadrul Clubului Sportiv Școlar „Axente Sever; acesta a obținut:

locul  1      Campion  Național al României  –  proba 1500 m București

locul  3    Campionatele Naționale de sala   – proba 1500m Bacău

locul  3    Campionatele Naţionale de Cros ( cu echipa) Botoşi

Tenis de câmp:

Alexia Mărginean din cadrul Asociației „Tenis Club Parc” Aiud; aceasta a obținut numeroase premii la diferite turnee de tenis; dintre care enumerăm:

Locul 1 la dublu la Turneul de la Belgrad, Serbia, Locul 1 la simplu și locul 2 la dublu la Campionatele Naționale Individuale Under 12, București, Locul 1 cu echipa națională a României la Winter Cup Under 12, Austria

Tenis de masă:

Dîrlea Ioan din cadrul Asociație „3 AHR Aiud”; acesta a obținut: Locul 1 la turneul din Barcelona, Locul 2 la turneul de tenis de masă găzduit de Ungaria

Locul 3 la turneul din Almeria

• Nominalizări speciale:

Premiu pentru activitatea sportivă desfășurată în anul 2018 îi revine lui Polgar Levente Ioan, care a perseverat și continuă să o facă la competiții sportive în condiții extreme. S -a regăsit  printre cei patru ultra maratonişti români care au luat startul la Maratonul 6633 Ultra Arctic (maraton abandonat din motive obiective).

Premiu pentru întreaga activitate ia revenit unui sportiv care a făcut și face în continuare cinste Aiudului prin performanțele sale sportive. Este vorba de unul dintre cei mai experimentați șahiști din județul Alba, și anume maestrul aiudean Miron Ionel.

• Trofeul „Sportivului anului” din municipiul Aiud i-a  revenit unui sportiv aflat la început de carieră, cunoscut deja la nivel județean și care are tot mai multă notorietate la nivel național. Este vorba despre tânăra tenismenă Alexia Mărginean.