Actualitate
Pregătiri febrile pentru o nouă ediţie a „Târgului de Crăciun”, la Aiud
O nouă ediţie, mai bună şi mai frumoasă a „Târgului de Crăciun”, va avea loc în centrul municipiului Aiud. În dorinţa sa de a face sărbătorile de iarnă mai senine şi mai frumoase pentru aiudeni şi în special pentru copiii municipiului, administraţia locală este în febra pregătirilor.
Ca şi în anii anteriori, ediţia din acest an a „Târgului de Crăciun” se va desfăşura în perioada 2-24 decembrie şi va da posibilitatea aiudenilor, în special copiilor şi elevilor, să petreacă în fiecare zi clipe de neuitat. În parcul şi în Piaţa Consiliului Europei vor fi amplasate tonete în care elevii şcolilor îşi vor etala şi vinde produse „handmade” pe care le-au confecţionat în şcoli sau în cadrul atelierelor de creaţie ce se vor desfăşura în toată perioada la Centrul Cultural „Liviu Rebreanu”. De asemenea, vor avea loc concerte de colinde tradiţionale susţinute de corurile şcolilor și întâlnirea celor mici cu „Moş Crăciun”. Pentru prima dată în istoria acestei manifestări vor concerta coruri reprezentative ale şcolilor din administraţiile locale ce fac parte din Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară „Alba de Jos”, care au fost invitaţi să participe la târg. „Am trimis invitaţii de participare tuturor administraţiilor care fac parte din ADI „Alba de Jos”. Dorim ca această sărbătoare, „Târgul de Crăciun” să fie una care să asigure o intercomunicare între elevii şi copiii din toată Asociaţia „Alba de Jos”. Le vom asigura copiilor şi elevilor tot ceea ce este necesar pentru a petrece clipe de neuitat în centrul municipiului nostru. Vom avea brad împodobit, oameni de zăpadă, lângă care „Moş Crăciun” va sta de vorbă cu copiii, un centru foarte frumos şi bogat ornat şi în permanenţă, o coloană sonoră cu cele mai îndrăgite colinde tradiţionale româneşti”, ne-a declarat primarul municipiului Aiud, ing. Mihai Horaţiu Josan.
Pentru ca toate acestea să fie realizabile, administraţia locală a asigurat şi un buget care va face faţă tuturor necesităţilor. Astfel, pentru amenajarea parcului vor fi cheltuiţi 26.600 de lei, suma asigurând contravaloarea instalaţiilor de iluminat, a ornamentelor şi a figurinelor (Moş Crăciun, reni, sanie, oameni de zăpadă etc). Nu au fost uitate nici cadourile pentru copii, pentru acestea suma alocată ridicându-se la nu mai puţin de 10.000 de lei, care vor acoperi contravaloarea ciocolatelor, biscuiţilor „Eugenia”, napolitanelor şi a altor produse cu care se vor delecta cei mici. Tot administraţia locală va asigura şi materialele necesare pentru atelierele de creaţie de la centrul cultural, pentru care au fost alocaţi 2.500 de lei. Având experienţa anilor trecuţi, tot în această perioadă şi în aceeași locaţie, administraţia aiudeană va organiza „Zilele municipale ale energiei inteligente”, manifestare tradiţională pentru care administraţia a alocat un buget de 1.000 de lei. „Sunt convins că ediţia din acest an va fi una reuşită şi că centrul municipiului va fi o atracţie nu numai pentru aiudeni, ci şi pentru turiştii care ne vizitează. Din estimările noastre, la această ediţie sperăm ca participarea elevilor şi copiilor să depăşească cifra de 1.100. Noi vom fi pregătiţi cu tot ce trebuie, mai rămâne problema cu zăpada. Să vedem, poate că va veni şi ea”, ne-a mai declarat primarul Mihai Horaţiu Josan.
Dorel LAZĂR


Actualitate
Un camion care transporta baloți a luat foc pe Autostrada A10. Au intervenit pompierii militari din Aiud
Un camion care transporta baloți a luat foc, miercuri în jurul orai 10.50, pe Autostrada A10, la kilometrul 56, sensul de mers Turda – Aiud. Au intervenit pompierii militari din Aiud, pentru localizarea și stingerea incendiului.


„Secția de pompieri Aiud intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit pe autostrada A10, sens Cluj-Alba, aprox km 56. Este vorba despre un incendiu izbucnit laun autocamion care transportă baloti, fara victime. Forțe alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă”, a trabsmis ISU Alba.
UPDATE: „Forțele de intervenție au ajuns la locul producerii incendiului. Incendiul se manifestă cu ardere generalizată la o platformă care transporta baloți (aproximativ 70 baloți). Se intervine pentru stingerea in totalitate a incendiului”, a mai transmis ISU Alba.
Actualitate
Vârstnic de 66 de ani din Aiud reținut de polițiști, după ce a agresat fizic un bărbat și i-a furat telefonul mobil
Sâmbătă, 11 aprilie 2026, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Aiud au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 66 de ani, din Municipiul Aiud, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de lovirea sau alte violențe și furt.


Din cercetări a reieșit că, în după-amiaza zilei de 10 aprilie 2026, bărbatul, în vârstă de 66 de ani, în timp ce se afla la locuința de domiciliu a unui bărbat, în vârstă de 62 de ani, din Aiud, pe fondul unor discuții purtate în contradictoriu cu acesta privind o sumă de bani, l-ar fi agresat fizic, provocându-i leziuni corporale pentru a căror îngrijire ar fi necesare 4-5 zile de îngrijiri medicale. De asemenea, în timp ce bărbatul, în vârstă de 62 de ani, se afla într-o altă cameră, bărbatul, în vârstă de 66 de ani, ar fi profitat de neatenția acestuia și i-ar fi sustras telefonul mobil.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de lovirea sau alte violențe și furt.
Actualitate
Un polițist local din Aiud a găsit un portofel cu acte și bani în piață și l-a dus acasă femeii care l-a pierdut
Astăzi, în Vinerea Mare, un polițist local din Aiud, care se afla în piața din oraș, a observat un portofel, cel mai probabil uitat din neatenție.


Portofelul era uitat pe pervazul chișcului roșu din piața din Aiud și conținea pe lângă carduri și documente și suma de 700 de lei.
Fără să stea pe gânduri, Claudiu Ilea, polițistul local care a găsit portofelul, l-a luat și după ce a identificat proprietarul, l-a dus personal acasă la femeia care îl pierduse.
-



Din Județacum 12 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2026, dar și în următorii ani | aiudinfo.ro
-



Din Județacum 2 săptămâniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 8 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 12 luniMESAJE de Sfântul Gheorghe 2025. SMS-uri, urări şi felicitări pe care le poţi transmite celor dragi de ziua numelui | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 12 luniCe nume se sărbătoresc de SFANTUL GHEORGHE 2025. Cui îi spunem ”la mulți ani” | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 11 luniSfinții Constantin și Elena 2025. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 5 zileMESAJE de PASTELE ORTODOX 2026. URARI și FELICITARI frumoase de Învierea Domnului | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 12 luniMESAJE DE 1 MAI 2025. SMS-uri, FELICITARI şi URĂRI care pot fi trimise de Ziua Internaţională a Muncitorilor | aiudinfo.ro








































Aiudeanul
02.12.2014 la 14:20
Si se mai plange ca nu are bani!
liviu
04.12.2014 la 7:55
Dar totusi când se v-or aprinde si in Aiud luminițele si instalațiile ca sa arate si Aiudul ca orice oras pregătit pt sărbătorile de iarna? A ajuns Teiusul sa arate mai cochet ca si Aiudul. Defapt ce sa mai aprindeti ca dupa sărbătorile din iarna trecutanu le-ati mai strâns, normal ca s-au deteriorat pe parcursul anului. INCOMPETENȚILOR