Rămâi conectat

Învățământ-Cultură

Premii pentru trei eleve și profesoara lor de la școala “Axente Sever” din Aiud în cadrul concursului naţional de creaţie de la Miercurea Ciuc

Publicat

în

scoala-axente-sever-aiud-deseneTrei eleve şi o profesoară de la Şcoala Gimnazială “Axente Sever” din Aiud au reuşit să se remarce la concursul naţional de creaţie literară, desen şi fotografie “La Francophonie avant toute chose”, desfăşurat recent la Miercurea Ciuc.

Este vorba despre Alexandra Tuluş care a obţinut două locuri I, Ioana Holom care a urcat tot pe prima treaptă a podiumului, Sara Cojocaru cu menţiune şi profesoara Marcela Hădărig,  declarată “cea mai originală” la secţiunea eseu.

Organizat de Colegiul Naţional «Octavian Goga» din Miercurea-Ciuc, concursul şi-a propus să-i motiveze pe elevi să citească frumoasele poezii din literatura franceză şi, în acelaşi timp, să se exprime din punct de vedere artistic, să-i facă pe elevi şi profesori să conştientizeze că sufletul are nevoie de muzicalitatea limbii franceze.

Juriul a finalizat miercuri,  30 aprilie 2014, evaluarea celor peste 700 de lucrări primite şi a desemnat laureaţii:

Sectiunea desen, Gimnaziu

Locul I –  Alexandra Tuluş – Şcoala Gimnazială “Axente Sever” Aiud
Menţiune – Sara Cojocaru  – Şc. Gimnazială “ Axente Sever”, Aiud, jud. Alba

Secţiunea Fotografie, Gimnaziu
Locul I –  Alexandra  Tuluş – Şcoala Gimnazială “Axente Sever” Aiud
Ioana Holom – Şcoala Gimnazială “Axente Sever” Aiud

Sectiunea Eseu (profesori)
Premiul pentru originalitate –  Marcela Hădărig – Şcoala Gimnazială Axente Sever, Aiud, jud. Alba

Felicitări elevilor talentaţi, cadrelor didactice care le pun în valoare cunoştinţele şi talentul dar şi şcolii care îi educă şi le modelează caracterul.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Învățământ-Cultură

Áron Varga, elev al Colegiului Național „Bethlen Gábor” Aiud, PREMIUL III la etapa națională a unui concurs de limbă și literatură maghiară

Publicat

în

În perioada 7-10 aprilie 2026 a avut loc la Cluj-Napoca etapa națională a concursului de limbă și literatură maghiară „Mikes Kelemen”.

Colegiul Național „Bethlen Gábor” Aiud a fost reprezentat de 7 elevi: Beatrisz Vass (clasa a V-a), Viktória Farkas (clasa a VI-a), Kriszta Botár (clasa a VIII-a), Vivien Varga (clasa a IX-a), Antónia Balázs (clasa a X-a), Áron Varga (clasa a XI-a) și Zselyke Máté (clasa a XII-a).

Elevii au fost însoțiți la concurs de profesoara Erzsébet Miklós. Profesorul Egon Nagy a făcut parte din comisia de jurizare.

„Îi felicităm cu drag pe elevul nostru Áron Varga și pe profesoara sa Brigitta Fodor, deoarece, ca rezultat al muncii persevererente, au obținut premiul III la nivel național. Felicitări tuturor participanții, elevii noștri pasionați de literatură și profesorii lor: Brigitta Fodor, Katalin Fodor și Egon Nagy”, au transmis reprezentanții colegiului aiudean.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Învățământ-Cultură

Amalia Silaghi, elevă a Colegiului Național „Titu Maiorescu” Aiud, mențiune la etapa națională a Olimpiadei de Limba Engleză

Publicat

în

Amalia Silaghi, elevă în clasa a IX-a B la Colegiului Național „Titu Maiorescu” Aiud, a obținut un rezultat impresionant la etapa națională a Olimpiadei de Limba Engleză: mențiune. Ea a fost coordonată de doamna profesoară Mariana Marginean.

„Felicitări! Amalia Silaghi, clasa a IX-a B, mențiune Olimpiada de Limba engleză – etapa națională! După muncă, răsplata este binevenită! Suntem mândri de reușita ta și suntem siguri că vor urma și altele! Împreună cu dna profesoară Mariana Marginean! Să vă bucurați de succesul obținut!” se arată într-un mesaj publicat de Colegiul Național „Titu Maiorescu” din Aiud.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Învățământ-Cultură

Andra Bunea, elevă a Colegiului Național „Titu Maiorescu” Aiud, premiul II la etapa națională a Olimpiadei de Limba Engleză

Publicat

în

Andra Bunea, elevă a Colegiului Național „Titu Maiorescu” Aiud, a obținut PREMIUL II la etapa națională a Olimpiadei de Limba Engleză, la egalitate cu Premiul I, calificându-se la etapa internațională a competiției.

„Felicitări! Este tot ce putem spune! Cuvinte prea mici pentru o realizare atât de mare! Bunea Andra, din clasa a XI-a C, a obținut Premiul II la etapa națională a Olimpiadei de Limba engleză, la egalitate cu Premiul I, si calificare la etapa internațională. Te felicităm, Andra și suntem cu gândul alături de tine! Munca aduce întotdeauna roade de calitate! Felicitări d-nei profesoare Andreea Hamorszki!”, au transmis reprezentanții Colegiului Național „Titu Maiorescu” Aiud.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

aiudinfo, stiri aiud, informatii aiud