Administrație
Primăria Aiud: „În centrul municipiului au fost înlocuiți arborii îmbătrâniți și s-au plantat 300 de butași de trandafiri”
Primăria municipiului Aiud transmite că în centrul orașului s-a desfășurat, începând de luna trecută, o acțiune de întinerire a zonei verzi.
Arborii îmbătrâniți și uscați, afectați de poluarea din zona centrală cauzată de traficul intens au fost înlocuiți cu specii care se pretează plantării în zone cu o poluare ridicată. De asemenea, pentru înfrumusețarea zonei, au fost plantați 300 de arbuști de trandafiri, achiziționați de la pepiniera Ciumbrud Plant.
”Lucrările au început în luna octombrie a acestui an, după căderea frunzelor și înainte de venirea primului îngheț, această perioadă fiind cea optimă recomandată pentru plantarea arborilor, arbuștilor şi chiar a pomilor fructiferi, fapt afirmat de profesori universitari de la facultatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară Cluj Napoca .
Vom enumera în cele ce urmează principalele motive pentru care toamna este perioada cea mai prielnică pentru prinderea și dezvoltarea ulterioară a arborilor:
- evitarea stresului termic – pomul deja plantat nu va fi nevoit să se adapteze rapid de la primăvară la vară, adică să intre la scurtă vreme de la plantare într-o o perioadă foarte călduroasă şi să facă faţă deficitului de umiditate din sol, înainte ca rădăcinile să fie stabilizate, iar rezervele de nutrienţi ale plantei să fie scăzute. În plus, toamna deşi aerul se răceşte, temperatura solului rămâne încă suficient de ridicată pentru a favoriza dezvoltarea rădăcinilor.
- umiditatea solului este ideală – arborii, arbuştii, pomii fructiferi plantaţi toamna nu trebuie udaţi foarte des, pentru că în acest sezon umiditatea solului este mai bună decât dacă i-am planta primăvara, în preajma lunilor în care trebuie să compensăm căldura şi începutul secetei. Toamna este mai călduroasă şi mai ploioasă, asigurând timp suficient arborilor să se acomodeze cu solul.
- dezvoltarea sănătoasă a rădăcinilor – rădăcinile au timp să se stabilizeze şi să se dezvolte mult mai bine în această perioadă lungă de vegetaţie, iar pomul acumulează nutrienţi suficienţi pentru a face faţă iernii. Astfel, în primăvară, pomii intră cu mai multă vigoare în perioada de creştere, iar lăstarii sunt cu 20 – 30% mai mari.
- efecte pe termen lung – s-a dovedit că datorită acestor condiții favorabile, pomii plantați toamna câștigă aproximativ un an față de cei plantați în primăvară.
Având în vedere faptul că majoritatea arborilor din centrul municipiului Aiud, deci și magnoliile din fața sediului primăriei, au fost afectați de poluarea din ce în ce mai accentuată, poluare cauzată de traficul intens din zona centrală, aceștia au necesitat toaletări în fiecare an, lucru ce a dus la îmbătrânirea și uscarea lor.
Astfel, autoritățile au hotărât schimbarea arborilor îmbătrâniți și uscați cu 3 specii noi: Robinia pseudoacacia Umbraculifera – Salcâm globular, Magnolia ”Riki” și Acer platanoides ”Globosum” – Arțar globos, specii cunoscute ca având o coroană globulară și care se pretează plantării în zone cu trafic intens, cu o poluare ridicată. De asemenea, în luarea acestei decizii s-a ținut cont și de faptul că lucrările de întreținere ale acestor specii sunt reduse.
În același timp cu acțiunea de înlocuire a arborilor bătrâni, Serviciul Public Administrația Patrimoniului Local a continuat lucrările de înfrumusețare a zonei centrale aiudene, prin plantarea unui număr de 300 de arbuști de trandafir, achiziționați de la pepiniera Ciumbrud Plant, tocmai pentru a demonstra că Aiudul știe să-și prețuiască producătorii de trandafiri din zonă.
În încheiere dorim să prezentăm lista completă a arborilor noi plantați de Serviciul Public Administrația Patrimoniului Local, arbori achiziționați de la pepiniera ”Mihai Viteazu” Turda:
- În centrul municipiului Aiud au fost plantate: – 40 bucăți Robinia pseudoacacia Umbraculifera – Salcâm globular, 5 bucăți Magnolia ”Riki” și 16 bucăți Acer planatoides ”Globosum” – Arțar globos.
- În zona fostului cinematograf și în Parcul municipal: – 5 bucăți Acer ”Royal Red”, 5 bucăți – Acer campestre ”Red Shine”, 5 bucăți – Catalpa ”Nana”, 5 bucăți – Quercus sutra, 5 bucăți – Tilia – tei și 5 bucăți – Ulmus – ulm”, transmit reprezentanții primăriei municipiului Aiud.


Administrație
Primăria Aiud organizează licitație publică cu strigare pentru atribuirea unui număr de 67 locuri de parcare
Serviciul Public de Interes Local Administrația Patrimoniului Local Aiud, în conformitate cu Regulamentul de închiriere a parcărilor amenajate din Municipiul Aiud, organizează în datele de 20, 28 mai și 9 iunie 2026, licitație publică cu strigare pentru atribuirea unui număr de 67 locuri de parcare rămase libere, astfel:


20 mai 2026 – străzile Axente Sever, Mihai Viteazu, Unirii, Morii
28 mai 2026 – străzile Sergent Hațegan, Ecaterina Varga, Transilvaniei, Gheorghe Doja
09 iunie 2026 – străzile Teilor, Horea și Mărășești.
Licitația va avea loc în spațiu deschis, la sediul Serviciului Public de Interes Local Administrația Patrimoniului Local Aiud, începând cu ora 10:00.
Caietul de sarcini privind procedura de organizare a licitației, amplasamentul parcelelor care fac obiectul licitației, lista documentelor și condițiile de participare pot fi consultate la sediul SPAPL Aiud, str. Tribun Tudoran, nr. 9 și pe pagina de internet a Primăriei Municipiului Aiud, www.aiud.ro.
De asemenea, documentele completate (cererea și declarația pe propria răspundere) pot fi transmise către Serviciul Public de Interes Local Administrația Patrimoniului Local Aiud și pe adresa de e-mail spapl@aiud.ro.
Administrație
Primarul Dragoș Crișan anunță că administrație locală intenționează să reamenajeze intrările în Aiud, situate pe DN 1
Primarul Municipiului Aiud, Dragoș Crișan, a anunțat că administrația locală are în plan remenajarea intrărilor în localitate dinspre Alba Iulia și Cluj-Napoca.


„Anul trecut am depus o cerere de finanțare către ADR Centru. Ne dorim ca prin linia de finanțare pentru mobilitate urbană să atragem peste 8 milioane de euro pentru reabilitarea zonelor de intrare în oraș dinspre Alba și Cluj-Napoca. Intrările în oraș sunt adevărate cărți de vizită. Dacă ne dorim dezvoltare turistică să ne preocupăm de reamenjarea lor”, a precizat edilul din Aiud.
Acesta a oferit detalii despre cum urmează să arate zonele respective dacă proiectul se va implementa.
„O să avem și locuri de parcare, piste de biciclete, iluminat public, trotoare”, a precizat Dragoș Crișan într-un interviu pentru ziarulunirea.ro.
„În momentul de față suntem la nivelul de clarificări cu ADR Centru și sper ca într-o lună-două să ajungem și la semnarea contractului”, a mai spus primarul Municipiului Aiud, Dragoș Crișan.
Administrație
Primarul Dragoș Crișan, despre interzicerea jocurilor de noroc în Aiud: „Chiar și unii jucători înrăiți ne-au scris că își doresc să fie închise”
Proiectul de hotărâre privind interzicerea unor activități de jocuri de noroc, pe raza Municipiului Aiud, inițiat de Primărie și Consiliul Local, a fost adoptat, joi, 23 aprilie 2026 de aleșii locali aiudeni, întruniți în ședință ordinară.


S-au înregistrat 17 voturi pentru interzicerea păcănelelor, respectiv unul împotrivă (al consilierului local independent Ionela Danciu). Primarul din Aiud, Dragoș Crișan, a relatat că această decizie vine în urma mai multor discuții cu cetățenii și cu administratorii sălilor de jocuri de noroc din Municipiu.
„Pentru că se pare că Guvernul nu își dorește să își asume acest lucru, împreună cu consilierii locali am luat, consider eu, decizia bună pentru locuitorii din Aiud”, a explicat edilul din Aiud pentru ziarulunirea.ro.
• „Chiar șu unii jucători înrăiți ne-au scris că își doresc să fie închise aceste săli”
Administrația locală din Aiud a lansat mai multe întrebări sau dezbateri pe rețelele de socializare, acolo unde locuitorii au discutat pe baza subiectului jocurilor de noroc:
„În momentul în care am aflat că decizia este la noi, am lăsat pe social media întrebări către cetățeni și către cei implicați în această activitate, care este părerea sau punctul lor de vedere. Feedback-ul pozitiv și în număr mare a fost pentru închiderea sălilor de jocuri, menționându-se dramele pe care le provoacă. Chiar jucători ne-au scris că își doresc să fie închise aceste săli”, a mai spus primarul din Aiud.
Edilul a precizat și că amplasarea acestor săli de jocuri în proximitatea școlilor sau în zona centrală protejată nu este un lucru benefic pentru comunitate:
„Cu privire la amplasarea acestor săli de jocuri în proximitatea școlilor, nu sunt bine amplasate, creând o obișnuință pentru copiii care trec zilnic pe lângă ele. Mai mult decât atât, în zona centrală protejată, aceste jocuri nici nu ar fi avut voie să își desfășoare activitatea, regulamentul nostru interzicând acest lucru”, a mai spus primarul din Aiud.
• Ce prevede hotărârea care interzice jocurile de noroc în Aiud?
Principalele prevederi cuprinse în hotărârea adoptată de aleșii locali din Aiud sunt:
Art. 1. Pe teritoriul unității administrativ teritoriale – Municipiul Aiud se interzice organizarea și exploatarea activității de jocuri de noroc, astfel cum sunt definite la art. 3, coroborat cu prevederile art. 10 din O.U.G. nr. 77/24.06.2009, cu excepția celor prevăzute de art. 10 alin. (1) lit. (a) și (b) din O.U.G. nr. 77/24.06.2009.
Art. 2. Operatorii economici care dețin autorizație de exploatare a jocurilor de noroc de la Comitetul de Supraveghere al Oficiului Național al Jocurilor de Noroc, valabilă la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri își pot continua activitatea doar până la expirarea perioadei de valabilitate a autorizației de exploatare a jocurilor de noroc.
Art. 3. Operatorii care organizează și exploatează activitățile de jocuri de noroc prevăzute de art. 10 alin. (1) lit. (a) și (b) din O.U.G. nr. 77/24.06.2009 vor putea funcționa numai în baza autorizației de funcționare emise conform Regulamentului local de reglementare a activităților de jocuri de noroc de pe raza Municipiului Aiud.
Art. 4. Începând cu data intrării în vigoare a prezentei hotărâri nu se emit autorizații de funcționare pentru activități de jocuri de noroc, așa cum sunt definite la art. 10 din OUG nr. 77/2009 privind exploatarea jocurilor de noroc, cu modificările și completările ulterioare pe teritoriu municipiului Aiud.
Art. 5. Prin derogare de la prevederile Art. 4, ulterior adoptării Regulamentului local de reglementare a activităților de jocuri de noroc de pe raza Municipiului Aiud, se vor putea emite autorizații de funcționare operatorilor economici care desfășoară activitățile prevăzute de art. 10 alin. (1) lit. a) și b) din OUG 77/2009.
-



Din Județacum o săptămânăCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2027, dar și în următorii ani | aiudinfo.ro
-



Din Județacum 4 săptămâniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 9 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 3 săptămâniMESAJE de PASTELE ORTODOX 2026. URARI și FELICITARI frumoase de Învierea Domnului | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 11 luniSfinții Constantin și Elena 2025. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 12 luniMESAJE DE 1 MAI 2025. SMS-uri, FELICITARI şi URĂRI care pot fi trimise de Ziua Internaţională a Muncitorilor | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 4 săptămâniNume de femei și bărbați care se sărbătoresc de Florii 2026 | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 6 luniMESAJE, URĂRI și FELICITĂRI de Sfinții Mihail și Gavrill 2025. Trimite-le un SMS celor care își sărbătoresc onomastica | aiudinfo.ro












































Artobeli
17.11.2015 la 14:38
Mama da ce investitie puternica !!! Cred ca se va revigora toata zona aiudului!!!
spiderman
18.11.2015 la 17:11
inseamna ca sera produce chestii exotice- scoate si la vanzare tot de aia? sau sera nu produce decat panselutze si pomii au fost adusi din strainatate, poate de pe la festivalul tuicii si al bomboanelor de pom ?
Aiudeanul
19.11.2015 la 18:09
Asta cu afatati de poluare si lectia de horticultura m-a dat gata! Astia ne cred prosti si orbi. Magnoliile intradevar s-au uscat si se usca in continuare dupa ce lea taiat. Acolo este i chestie de genul bani pentru partid. Merii aia japonezi nu mai puteau sta caytiva ani pana incepe reamenajarea centrului? Te pomenesti ca treaba cu amenajarea este tot o abureala o minciuna gen Josan.