Rămâi conectat

Administrație

Primăria Aiud organizează în 14 decembrie 2016 licitație publică deschisă pentru concesiunea serviciului public local de transport persoane

Publicat

în

primaria-aiud-nou-2016Primăria Aiud organizează, în data de 14 decembrie 2016, ora 11.00, licitație publică deschisă pentru concesiunea serviciului public local de transport persoane prin curse regulate pe raza unității administrativ teritoriale a municipiului Aiud. Cei interesați, pot depune oferte până în data de 13 decembrie, ora 16.00.

a) Denumirea, adresa, numărul de telefon şi de fax, adresa de e-mail
Unitatea Administrativ Teritorială Municipiul Aiud, județul Alba, localitatea Aiud, cod 515200, str. Cuza Vodă, nr. 1, telefon 0258861310, fax 0258861280, e-mail: office@aiud.ro, tehnic@aiud.ro.

b) Hotărârea privind stabilirea modalităţii de gestiune
HCL Aiud nr. 37 din 24 februarie 2016 privind aprobarea Studiului de Oportunitate pentru delegarea gestiunii serviciului de transport public local de persoane pe raza administrativ-teritorială a municipiului Aiud și stabilirea modalității de delegare; Ordinul nr. 263 din 6 decembrie 2007 privind aprobarea Normelor-cadru privind modalitatea de atribuire a contractelor de delegare a gestiunii serviciilor de transport public local.

c) Aria teritorială, trasee, grup de trasee
Aria teritorială a Unității Administrativ Teritoriale Municipiul Aiud;
Traseele pe care se prestează serviciul sunt:
Traseul nr. 1: Aiud – Aiudul de Sus – Măgina – lungime traseu – 9,5 km;
Traseul nr. 2: Aiud – Ciumbrud – Sîncrai – lungime traseu – 10,5 km;
Traseul nr. 3: Aiud – Ciumbrud – lungime traseu – 6,6 km;
Traseul nr. 4: Aiud – Gîmbaș – Păgida  – lungime traseu – 8 km;
Traseul nr. 5: Aiud – Gîrbova de Jos – Gîrbovița – Gîrbova de Sus – lungime traseu – 17 km;
Traseul nr. 6: Aiud – Gîrbova de Jos – lungime traseu – 7 km;
Traseul nr. 7: Aiud – Hepat – lungime traseu – 3 km;
Traseul nr. 8: Aiud – Gheorghe Doja – lungime traseu – 2 km;
Traseul nr. 9: Aiud – Hotar 34 – lungime traseu – 2 km.

d) Serviciul/activitatea care urmează să fie prestat/prestată/ furnizat/furnizată/ detaliat/detaliată pe activităţi
Concesiunea serviciului public local de transport persoane prin curse regulate pe raza Unității Administrativ Teritoriale a Municipiului Aiud.

e) Durata contractului de delegare a gestiunii
72 luni începând de la data atribuirii contractului.

f) Denumirea, adresa, numărul de telefon şi de fax şi adresa de e-mail ale biroului/persoanei de la care se poate solicita documentaţia de delegare, precum şi modalităţile de obţinere a documentaţiei
Unitatea Administrativ Teritorială Municipiul Aiud, Compartiment Achiziții Publice, Investiții – Direcția Tehnică, localitatea Aiud, județul Alba, cod 515200, str. Cuza Vodă, nr. 1, telefon 0258861310, interior 39, fax 0258861280, e-mail tehnic@aiud.ro, persoane de contact: Viorica Scrobotă, Ovidiu Boancă;

Documentația de atribuire a delegării se pune la dispoziţia oricărei persoane interesate care a înaintat o solicitare, în mod gratuit, în una dintre următoarele modalităţi:

a)    direct, nerestricţionat, pe site-ul propriu www.aiud.ro – Informații Utile – Informații de interes public – Concesiuni – Documentație de transport;
b) pe suport hârtie şi/sau pe suport magnetic/optic prin e-mail tehnic@aiud.ro.

g) Dacă este cazul, costul şi condiţiile de plată în vederea obţinerii documentaţiei de delegare
Nu este cazul.

h) Termenul limită de depunere a ofertelor, data şi ora, adresa la care se depun/transmit ofertele
13.12.2016, ora 16:00, Primăria Municipiului Aiud, localitatea Aiud, județul Alba, str. Cuza Vodă, nr. 1, cod 515200.

i) Data, ora şi locul deschiderii ofertelor
14.12.2016, ora 11:00, Primăria Municipiului Aiud, localitatea Aiud, județul Alba, str. Cuza Vodă, nr. 1, cod 515200.

j) Garanţii solicitate
Garanția de participare – 30.000 lei;
Perioada de valabilitate a garanției de participare este de 120 zile.

k) Durata de valabilitate a ofertei
Perioada de valabilitate a ofertei este de 120 zile.




Administrație

Lucrările de modernizare continuă în Aiud: asfaltare pe strada Gheorghe Lazăr și investiții în infrastructură

Publicat

în

Lucrările de modernizare a infrastructurii rutiere din Aiud avansează pe mai multe fronturi. Pe strada Gheorghe Lazăr se desfășoară, în prezent, lucrările de așternere a stratului final de asfalt, intervenție care urmează să fie finalizată în perioada următoare.

Proiectul prevede și refacerea și amenajarea spațiilor verzi din zonă, astfel încât, odată cu finalizarea lucrărilor de infrastructură, strada să beneficieze de un aspect modern și îngrijit.

În paralel, sunt în desfășurare lucrări și pe alte străzi incluse în proiectul „Transalpina Nord și Sud”, investiție care vizează modernizarea infrastructurii rutiere și îmbunătățirea condițiilor de circulație în municipiul Aiud.

Lucrările fac parte din seria investițiilor derulate pentru reabilitarea și modernizarea infrastructurii urbane din Aiud.




Citește mai mult

Administrație

Municipiul Aiud a stabilit modul de organizare a evenimentului „Ziua Recoltei” și a Festivalului „Vin și Trandafiri”

Publicat

în

Consiliul Local Aiud a adoptat, în cadrul unei recente ședințe ordinare, o hotărâre privind organizarea evenimentului „Ziua Recoltei” și a Festivalului „Vin și Trandafiri”, programate pentru data de 3 octombrie 2026. Totodată, aleșii locali au aprobat regulamentul privind desfășurarea activităților comerciale în zona publică în care va avea loc manifestarea.

Potrivit hotărârii, activitățile comerciale se vor desfășura în Piața Agroalimentară „Doctor Constantin Hagea” și în Parcul Municipal Aiud. Amenajarea spațiilor va putea începe în data de 2 octombrie 2026, iar dezafectarea standurilor se va realiza după încheierea evenimentului, cel târziu până duminică, 4 octombrie.

Expozanții își vor amenaja propriile standuri

Amenajarea spațiului expozițional va fi asigurată de fiecare expozant, în funcție de suprafața solicitată pentru amplasarea corturilor. Participanții vor fi responsabili și pentru asigurarea mobilierului necesar expunerii produselor, precum mese, scaune, rafturi sau suporți.

Evenimentul este organizat de Primăria și Consiliul Local Aiud. Administrația locală va pune la dispoziție spațiile necesare pentru amplasarea standurilor și corturilor și va amenaja o zonă specială destinată alimentației publice, amplasată la extremitatea târgului, fără a interfera cu activitatea expozanților.

De asemenea, Primăria Aiud intenționează să pregătească și un program artistic și de divertisment, care va include, printre altele, momente de muzică folk, workshop-uri și prezentări, pentru a atrage un număr cât mai mare de vizitatori.

Participarea va fi gratuită

În perioada 2–4 octombrie 2026, inclusiv, ocuparea terenului din Piața Agroalimentară „Doctor Constantin Hagea” de către comercianți și ceilalți participanți va fi gratuită. Participarea la eveniment se va face pe baza completării unui formular care va trebui depus la sediul Primăriei Aiud.

Expozanții vor avea obligația să respecte programul minim de funcționare stabilit de organizatori, între orele 11:00 și 18:00. Standurile vor putea funcționa și în afara programului oficial al evenimentului.

Printre obligațiile participanților se numără asigurarea securității propriilor corturi și standuri, menținerea curățeniei în zona de activitate, respectarea normelor de prevenire și stingere a incendiilor și păstrarea standurilor pe întreaga durată a evenimentului.

Produse locale, artizanale și servicii de alimentație publică

Comercianții vor putea desfășura activități de vânzare cu amănuntul a produselor alimentare, artizanale și meșteșugărești, precum și servicii de alimentație publică și agrement. Activitățile se vor putea desfășura în standuri mobile și demontabile, chioșcuri mobile, rulote sau vehicule special amenajate.

Organizatorii vor pune la dispoziția participanților mai multe facilități, printre care racordarea gratuită la rețeaua electrică, iluminat public, surse de apă potabilă, puncte de colectare a deșeurilor și servicii de salubrizare a zonei.

Comercianții vor avea obligația de a respecta legislația în vigoare privind activitatea comercială, protecția consumatorilor și condițiile igienico-sanitare. De asemenea, aceștia trebuie să dețină documentele care le atestă calitatea de comerciant.

Regulamentul interzice abandonarea deșeurilor pe domeniul public, inclusiv a uleiului alimentar uzat, jarului sau tăciunilor, precum și expunerea sau comercializarea produselor în afara suprafeței alocate. Totodată, este interzisă comercializarea substanțelor toxice, inflamabile sau explozive și a altor produse interzise de lege.

Salubrizarea Pieței Agroalimentare „Doctor Constantin Hagea” va fi asigurată de Serviciul Public de Interes Local Administrația Patrimoniului Local Aiud, iar ordinea publică va fi asigurată de Poliția Locală Aiud.

 

Constantin PREDESCU




Citește mai mult

Administrație

Aiudul marilor proiecte prinde contur: Coridorul de Mobilitate Urbană, unul dintre cele mai importante proiecte pentru dezvoltarea municipiului

Publicat

în

Primarul municipiului Aiud, Dragoș Ionuț Crișan a declarat astăzi, că mai multe firme s-au înscris la licitația pentru realizarea Coridorului de Mobilitate Urbană, unul dintre cele mai importante proiecte pentru dezvoltarea orașului.

„Am atras peste 8,3 milioane de euro din fonduri nerambursabile, iar proiectul se află în ultima etapă importantă înainte de demararea lucrărilor și anume, desemnarea constructorului.După finalizarea licitației, trecem de la planuri la muncă în teren: kilometri de trotuare modernizate, piste pentru biciclete, rigole și câte un Park&Ride la fiecare intrare în oraș”, a declarat edilul din Aiud.

Potrivit primarului, proiectul este finanțat în cadrul Priorității 4: „O Regiune cu mobilitate urbană durabilă”, Acțiunea 4.1 – Dezvoltarea mobilității urbane durabile in Municipiile Regiunii Centru iar autoritatea de management este Agenția pentru Dezvoltare Regională Centru (ADR Centru).

 

Constantin PREDESCU




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

aiudinfo, stiri aiud, informatii aiud