Învățământ-Cultură
Proiectul „ȘCOALA – CHEIA SUCCESULUI (SCS)”, în curs de implementare la Liceul Tehnologic Aiud
Liceul Tehnologic Aiud, în calitate de beneficiar, implementează, începând cu luna octombrie 2018, proiectul „ȘCOALA – CHEIA SUCCESULUI (SCS)”, derulat prin Proiectul privind Învățământul Secundar (ROSE), acord de grant nr. 273/SGL/RII din 01.10.2018.
Proiectul are o perioadă de implementare de 4 ani, cu o valoare totală de 451.178 lei şi este finanțat integral de Banca Mondială. Acest proiect vizează aproximativ 80% din totalul liceelor publice din România, care vor fi sprijinite în vederea îmbunătățirii tranziției de la liceu la învățământul terțiar.
Obiectivul general al proiectului este: ”Îmbunătățirea performanțelor școlare ale elevilor din ciclul liceal prin implementarea unor strategii moderne în vederea creșterii procentului de promovabilitate la examenul de Bacalaureat”.
Obiective specifice ale proiectului sunt:
O1. Creșterea ratei de promovabilitate la examenul de Bacalaureat cu 2% pe an, respectiv cu 8% până la sfârșitul proiectului prin aplicarea de activități remediale;
O2. Creșterea motivației intrinseci pentru învățare a elevilor în vederea reducerii absenteismului cu 1,5% pe an, respectiv cu 6% până la finalizarea proiectului, prin activități de consiliere și orientare școlară, activități extracurriculare, de dezvoltare personală;
O3. Îmbunătățirea rezultatelor școlare pentru 50% dintre elevii din grupul țintă, prin realizarea de activități care utilizează noile tehnologii informaționale, prin utilizarea strategiilor activ – participative;
O4. Creșterea stimei de sine a unui procent de 5% elevi, pe parcursul fiecărui an din proiect, cu accent pe cei din grupurile dezavantajate, prin oferirea unui pachet educațional de dezvoltare personală.
Grupul ţintă este format din 150 elevi de la Liceul Tehnologic Aiud, elevi cuprinși în învățământul liceal de zi în clasele IX – XII, care au nevoie de sprijin pentru îmbunătăţirea rezultatelor la disciplinele de bacalaureat.
În cadrul proiectului, elevii cuprinşi în grupul ţintă vor desfăşura următoarele tipuri de activităţi:
- ACTIVITĂȚI PEDAGOGICE ȘI DE SPRIJIN
- Desfășurarea de activități pentru remedierea decalajelor la limba și literatura română, matematică, fizică, biologie, chimie, geografie, logică și argumentare.
- Activități de consiliere și orientare, precum și activități de dezvoltare personală.
- ACTIVITĂȚI EXTRACURRICULARE
- Clubul de dezbateri -”Părerea ta contează!”.
- Vizite de studiu.
- CTA are talent.
III. ACTIVITĂȚI DE RENOVARE ȘI DOTARE
Prin aceste activități se dorește amenajarea unui spațiu pentru desfășurarea activităților remediale și de consiliere într-o sală de clasă.
Amenajarea acestei săli se va realiza pe parcursul primului an de proiect, având în vedere:
1) Achiziționarea de echipamente software și hardware (laptopuri + licență windows + licențe Office, videoproiectoare, multifuncțională, router wireless, table interactive, HDD extern);
2) Achiziționarea de bunuri (1 ecran proiecție mare, 1 ecran proiecție mic cu suport, flipchart, tablă albă mare, un dulap).
Acest proiect va aduce beneficii:
Pentru elevi: îmbunătăţirea rezultatelor școlare; creșterea ratei de promovabilitate la examenul de Bacalaureat; îmbunătățirea procentului de integrare al elevilor pe piața muncii; adoptarea unor comportamente civice/sociale adecvate.
Pentru părinți: creșterea gradului de informare și înțelegere asupra importanței programelor educaționale remediale, de consiliere și a activităților extracurriculare; îmbunătățirea relațiilor cu copii prin diminuarea conflictelor; dezvoltarea unui parteneriat autentic părinte-școală.
Pentru instituția școlară: diminuarea numărului de elevi în risc de eșec școlar; creșterea promovabilităţii la Bacalaureat; promovarea incluziunii sociale; creșterea prestigiului școlii în comunitate.
Pentru comunitate: combaterea fenomenului de părăsire timpurie a școlii de către elevi; facilitarea tranziţiei de la școală la viața activă pentru elevi; creșterea procentului de participare la învăţământul superior.
Coordonator grant: director adjunct, prof. Cornelia Bolca


Învățământ-Cultură
Comportare excelentă a elevilor Colegiului Național „Bethlen Gábor” Aiud, la etapa națională a Olimpiadei de Limba Română pentru Școlile cu Predare în Limba Minorităților Naționale
Elevii Colegiului Național „Bethlen Gábor” Aiud au reușit o performanță excelentă în acest an la etapa națională a Olimpiadei de Limba și Literatura Română pentru Școlile cu Predare în Limba Minorităților Naționale, obținând trei distincții.


„Felicitări elevilor noștri care au participat la faza națională a Olimpiadei de Limba și Literatura Română pentru Școlile cu Predare în Limba Minorităților Naționale! Elevii care au participat la etapa națională a olimpiadei: Vințe-Kontz Noémi (clasa a IX-a), Bakk Beatrix-Imola (clasa a IX-a), Kerekes Norbert-Mihály (clasa a X-a), Lakatos Ana-Maria (clasa a XII-a)
Premiile obținute:
– Vințe-Kontz Noémi – premiul II
– Bakk Beatrix-Imola – premiu special
– Lakatos Ana-Maria – mențiune
Elevii au fost pregătiți de doamnele profesoare Popa Ana-Maria și Sabău Monica.
Felicitări!”, au transmis reprezentanții Colegiului Național „Bethlen Gábor” Aiud.
Învățământ-Cultură
Áron Varga, elev al Colegiului Național „Bethlen Gábor” Aiud, PREMIUL III la etapa națională a unui concurs de limbă și literatură maghiară
În perioada 7-10 aprilie 2026 a avut loc la Cluj-Napoca etapa națională a concursului de limbă și literatură maghiară „Mikes Kelemen”.


Colegiul Național „Bethlen Gábor” Aiud a fost reprezentat de 7 elevi: Beatrisz Vass (clasa a V-a), Viktória Farkas (clasa a VI-a), Kriszta Botár (clasa a VIII-a), Vivien Varga (clasa a IX-a), Antónia Balázs (clasa a X-a), Áron Varga (clasa a XI-a) și Zselyke Máté (clasa a XII-a).
Elevii au fost însoțiți la concurs de profesoara Erzsébet Miklós. Profesorul Egon Nagy a făcut parte din comisia de jurizare.
„Îi felicităm cu drag pe elevul nostru Áron Varga și pe profesoara sa Brigitta Fodor, deoarece, ca rezultat al muncii persevererente, au obținut premiul III la nivel național. Felicitări tuturor participanții, elevii noștri pasionați de literatură și profesorii lor: Brigitta Fodor, Katalin Fodor și Egon Nagy”, au transmis reprezentanții colegiului aiudean.
Învățământ-Cultură
Amalia Silaghi, elevă a Colegiului Național „Titu Maiorescu” Aiud, mențiune la etapa națională a Olimpiadei de Limba Engleză
Amalia Silaghi, elevă în clasa a IX-a B la Colegiului Național „Titu Maiorescu” Aiud, a obținut un rezultat impresionant la etapa națională a Olimpiadei de Limba Engleză: mențiune. Ea a fost coordonată de doamna profesoară Mariana Marginean.


„Felicitări! Amalia Silaghi, clasa a IX-a B, mențiune Olimpiada de Limba engleză – etapa națională! După muncă, răsplata este binevenită! Suntem mândri de reușita ta și suntem siguri că vor urma și altele! Împreună cu dna profesoară Mariana Marginean! Să vă bucurați de succesul obținut!” se arată într-un mesaj publicat de Colegiul Național „Titu Maiorescu” din Aiud.
-



Din Județacum 6 zileCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2027, dar și în următorii ani | aiudinfo.ro
-



Din Județacum 3 săptămâniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 8 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 2 săptămâniMESAJE de PASTELE ORTODOX 2026. URARI și FELICITARI frumoase de Învierea Domnului | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 11 luniSfinții Constantin și Elena 2025. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 12 luniMESAJE DE 1 MAI 2025. SMS-uri, FELICITARI şi URĂRI care pot fi trimise de Ziua Internaţională a Muncitorilor | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 3 săptămâniNume de femei și bărbați care se sărbătoresc de Florii 2026 | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 6 luniMESAJE, URĂRI și FELICITĂRI de Sfinții Mihail și Gavrill 2025. Trimite-le un SMS celor care își sărbătoresc onomastica | aiudinfo.ro













































