Actualitate
Tânărul din Aiud decedat în accidentul rutier de ieri era elev la Colegiul Național ”Titu Maiorescu” și își luase carnetul în urmă cu doar 4 luni de zile
Vestea morții lui Adrian Bradea, tânărul din Aiud care și-a pierdut viața în cumplitul accident de mașină petrecut ieri pe DN 1, a venit ca un șoc pentru cunoscuți. Numeroase mesaje de condoleanțe au fost postate pe rețelele de socializare, prin care cei dragi transmit ultimele gânduri.
”Adi”, cum îi spun apropiații, avea doar 18 ani și toată viața înainte. Era elev la Colegiul Național ”Titu Maiorescu” din Aiud și își luase carnetul de șoferi în urmă cu doar 4 luni de zile, însă nu a apucat să se bucure de permis, căci viata lui s-a frânt mult prea devreme.
Adrian Bradea a murit, marți după-amiaza, după ce, în timp ce conducea mașina marca Dacia Logan, proprietate a lui B.I., din direcția Aiud către Alba Iulia, a pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune cu o autoutilitară cu semiremorcă marca Iveco. În urma impactului, tânărul a decedat, medicii nemaiputând face nimic pentru a-l salva.
Mesajele postate pe Facebook îl descriu pe Adrian ca ” un suflet, cald, liniștit și blând, mereu cu zâmbetul pe buze”.
”Un suflet, cald, liniștit și blând, mereu cu zâmbetul pe buze, din păcate a plecat prea repede dintre noi. Odihnește-te în pace, Adi”, este unul dintre mesajele postate.
”Dumnezeu să te ierte, drag prieten. Sincere condoleanțe familiei și apropiaților. Sper ca Dumnezeu să dea familiei puterea necesară să treacă peste acest eveniment!”
”Multă durere te cuprinde când auzi asemenea lucruri. Nu ai cum să nu fii mișcat, viața uneori e foarte nedreaptă! Îmi pare rău pentru ce s-a întâmplat astăzi, sincere condoleanțe familiei și prietenilor. Dumnezeu să-l odihnească”.
”Dumnezeu să te ierte, prieten drag. Vei rămâne veșnic în amintirile noastre și nu te vom uita niciodată. Am avut o copilărie frumoasă alături de tine, dar din păcate ai plecat prea repede, suflet drag”, scrie un alt apropiat pe rețeaua de socializare Facebook.
”Să-i fie țărâna ușoară!”
”Dumnezeu să-l aibă în pază!”
”Prietenul nostru drag, o să rămâi mereu în sufletele noastre!”
”Păcat de tinerețea lui. Condoleanțe familiei îndurerate!


Actualitate
Un bărbat de 43 de ani din Aiud a decedat, după ce ar fi căzut de pe plafonul unui autoturism și s-a lovit la cap
În cursul serii de miercuri, 27 mai 2026, Poliția Orașului Cugir a fost sesizată, prin SNUAU 112, de către un bărbat în vârstă de 37 de ani, din comuna Șpring, cu privire la faptul că, în zona Râul Mic, pe un drum forestier, o persoană s-ar fi lovit la cap și este inconștientă.


Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că este vorba despre un bărbat în vârstă de 43 de ani, din municipiul Aiud. Acesta, în timp ce se afla pe plafonul unui autoturism, s-ar fi dezechilibrat și a căzut.
Din nefericire, bărbatul a suferit leziuni la nivelul capului, iar echipajul medical sosit la fața locului a constatat decesul acestuia.
Trupul neînsuflețit al bărbatului urmează să fie transportat la Serviciul Județean de Medicină Legală Alba pentru efectuarea examenului necroptic și stabilirea cauzei decesului.
În cauză, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă, în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul.
Actualitate
Tânăr de 23 de ani REȚINUT de polițiști, după ce a lovit cu o sticla un bărbat, într-un local public din Aiud
Un tânăr de 23 de ani, din Aiud, a fost reținut de oamenii legii după ce l-ar fi lovit pe un bărbat, în vârstă de 40 de ani, din același oraș, cu o sticlă în zona feței, în timp ce se aflau într-un local.


Bărbatul de 40 de ani a fost transportat la spital pentru a-i fi acordate îngrijiri medicale de specialitate. Tânărul de 23 de ani este cercetat de oamenii legii.
Potrivit IPJ Alba, la data de 25 mai 2026, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Aiud au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 23 de ani, din municipiul Aiud, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de lovirea sau alte violențe.
Din cercetări a reieșit că, în seara zilei de 25 mai 2026, tânărul de 23 de ani, în timp ce se afla în incinta unui local public din municipiul Aiud, pe fondul unor discuții purtate în contradictoriu, l-ar fi lovit pe un bărbat, în vârstă de 40 de ani, din municipiul Aiud, cu o sticlă, în zona feței, provocându-i leziuni corporale.
Bărbatul de 40 de ani a fost transportat la spital pentru a-i fi acordate îngrijiri medicale de specialitate. Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovirea sau alte violențe.
Actualitate
Sâmbătă, 23 mai 2026: „Noaptea Muzeelor”, la Muzeul de Științele Naturii din Aiud
Sâmbătă, 23 mai 2026, evenimentul „Noaptea Muzeelor” va fi organizat la Muzeul de Științele Naturii Aiud, între orele 16.00 și 22.00, iar intrarea va fi liberă.


„Dragi aiudeni și vizitatori, vă invităm la „Noaptea Muzeelor” – o seară specială dedicată istoriei, culturii și descoperirii. Vă așteptăm sâmbătă, între orele 16:00 – 22:00, la Muzeul de Științele Naturii Aiud, cel mai vechi muzeu de acest tip din România, pentru o experiență aparte, într-o atmosferă de poveste. Intrarea este liberă!”, au transmis reprezentanții Muzeului Științele Naturii Aiud.
-



Din Județacum o lunăCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2027, dar și în următorii ani | aiudinfo.ro
-



Din Județacum 2 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 10 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 2 luniMESAJE de PASTELE ORTODOX 2026. URARI și FELICITARI frumoase de Învierea Domnului | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 2 luniNume de femei și bărbați care se sărbătoresc de Florii 2026 | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 7 luniMESAJE, URĂRI și FELICITĂRI de Sfinții Mihail și Gavrill 2025. Trimite-le un SMS celor care își sărbătoresc onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 10 luniNume care se sărbătoresc de Sfânta Maria | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 7 luniMuncitor din Sri Lanka reținut de polițiștii din Aiud, după ce a furat banii angajatorului


































MutpeFăta
08.04.2016 la 9:01
Oare cu care dintre instructorii IDIOTI a facut scoala de soferi. Sper ca dormi linistit, domnule instructor. Circul zilnic prin oras si ma intersectez cel putin de 20 de ori cu o masina de scoala, si vad c@c@turile pe care le fac invătăceii in prezența sictiriților de intructori.