Actualitate
Trei deținuți încarcerați, la mijlocul anilor ’50, în Penitenciarul Aiud au conceput și construit o motocicletă a cărei motor putea dezvolta 8000 rotații pe minut
Penitenciarul Aiud este și a fost cunoscut ca închisoare, dar foarte puțin ca unitate de producție. ”Secția Aiud Fabrică” a devenit între anii 1949-1963 o unitate de producție în domeniul metalurgiei și lemnului.
Dezvoltarea s-a făcut prin ”autoutilare”. A existat un serviciu tehnic, compus din ingineri și tehnicieni deținuți, care, în intervalul anilor, au proiectat și executat utilaje și mașini unelte pentru prelucrarea lemnului și a metalului. S-au realizat astfel mașini de rabotat, de frezat, de găurit orizontal și vertical, de polizat, de turnat în fontă, un strung universal de copiat și o presă hidraulică de presat la rece, la o presiune de 120 atm.
Una dintre cele mai fanteziste comenzi care a venit la Direcția generală a Penitenciarelor a fost proiectarea și realizarea unei motociclete, cu motor cu tot.
Spre surprinderea generală, comanda a fost realizată în anii 1954-1955 de un grup format din trei ingineri de specialitate aeronautică, și anume: ing. Adrian Stâmbuleanu (fost director tehnic la uzinele IAR Brașov), care a proiectat ideea generală de construcție, calculele de rezistență și de solicitări tehnice, ing. Comandor Constantin Nicolau (fost director tehnic al Aeronauticii Militare), responsabil cu proiectarea cutiei de viteze și a ambreiajului, și ing. Sorin Țulea (fost inginer la Serviciul de încercări avioane din uzinele IAR Brașov), cel care a realizat mapa desenelor de execuție, desenul general al motocicletei și al motorului, al frânei, suspensiei, instalației electrice, precum și stabilirea toleranței de fabricație și rugozități. Materialele necesare fabricării motorului au fost extrase din piesele a două motoare de aviație ”WRIGHT” și ”CYCLONE”, de fabricație americană.
Chiulasa cilindrilor motorului a fost realizată prin turnare, din chiulase originale americane, la fel pistoanele și carterul motor al motocicletei. Greutățile de turnare s-au rezolvat prin proiectarea și realizarea de dispozitive de turnare centrifugale și de turnare sub presiune. S-a făcut și un stand de încercări la care s-a făcut rodajul motorului, care a mers la o turație de 8.000 de ture pe minut.
Fără profesionalismul celor 40 de deținuți meseriași, considerați cei mai buni din secția Aiud Fabrică, această lucrare nu s-ar fi putut realiza. Motocicleta a fost recuperată de ing. Adrian Stâmbuleanu, care, după eliberarea din 1964, a fost reabilitat, reluându-și funcțiile științifice de dinainte de arestarea sa ca social-democrat. Astăzi, motocicleta fabricată la Aiud, în regim de detenție, este expusă la Memorialul Victimelor Comunismului și al Rezistenței de la Sighet, prin bunăvoința singurului supraviețuitor al grupului de proiectanți de la Aiud, ing. Sorin Țulea, care a pus-o la dispoziția Memorialului în anul 1998.


Actualitate
Bărbat de 45 de ani din Aiudul de Sus, condamnat la închisoare cu executare, reținut de polițiști și dus la Penitenciarul Aiud
Miercuri, 17 iunie 2026, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Aiud au pus în aplicare mandatul de executare a pedepsei închisorii, emis la data de 17 iunie 2026, de către Judecătoria Aiud, împotriva unui bărbat, în vârstă de 45 de ani, din localitatea Aiudul de Sus.


Acesta a fost condamnat la executarea unei pedepse privative de libertate de 4 ani închisoare pentru săvârșirea infracțiunilor de agresiune sexuală săvârșită asupra unui minor în formă continuată și rele tratamente aplicate minorului.
Bărbatul a fost depus în Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud pentru executarea pedepsei.
Actualitate
Incendiu izbucnit la un autoturism, pe o stradă din Aiud. Intervin pompierii militari cu o autospecială dotată cu apă și spumă
Pompierii militari din Aiud au fost solicitați să intervină, joi dimineața, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un autoturism.


„Secția de pompieri Aiud intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un autoturism in mun. Aiud. Forțele alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă”, a transmis ISU Alba.
Actualitate
În zilele de 27 și 28 iunie 2026 are loc cea de-a XXIII-a ediție a Sărbătorii Rozelor, la Aiud. Vezi programul
În zilele de 27 și 28 iunie 2026, la Aiud revine cel mai „parfumat” eveniment din România, mai colorat, mai frumos și mai spectaculos ca niciodată.


Aiudul își deschide larg porțile pentru toți vizitatorii care aleg să vină pe Tărâmul Trandafirilor, de la sute de kilometri depărtare, pentru a descoperi frumusețea unică a Rozelor de la Ciumbrud.
Timp de două zile, parfumul miilor de trandafiri, atmosfera de sărbătoare, muzica, tradițiile și ospitalitatea localnicilor vor transforma Ciumbrudul într-un loc de poveste.
• Programul celei de XXIII-a ediții a Sărbătorii Rozelor:
Sâmbătă – 27 iunie 2026
09:30 „Aiud – oraș al trandafirilor” – Primăria Municipiului Aiud
09:45 PARADA ROZELOR
Participă: Fanfara Județului Alba, dansatori, elevi ai liceelor agricole, ansambluri folclorice, bicicliști, motocicliști, mașini de epocă, MAJORETE
Trupa „Antheia Imperialis”, coregraf Octavia Oprea
11:00 DESCHIDEREA OFICIALĂ A EVENIMENTULUI
Fanfara Județului Alba – Parcul Dendrologic Ciumbrud
Top Dance Aiud – dans modern
Majorete „Arieșul Ritmic” Câmpeni
Trupa „Antheia Imperialis”, coregraf Octavia Oprea
11:15 DEZVELIRE BUST DR. ȘTEFAN WAGNER
12:00 ATELIERE CREATIVE
13:00 TRANDAFIRUL ANULUI 2026 – Asociația Amicii Rozelor din România, Filiala Ciumbrud
16:00 TOP DANCE AIUD – dans modern
16:30 MAJORETE „ARIEȘUL RITMIC” CÂMPENI
17:00 RECITAL DE MUZICĂ UȘOARĂ CATALEYA CRIȘAN
CERCUL DE CHITARĂ al Centrului Multicultural
„Liviu Rebreanu” Aiud și RECITAL DENISA MOGA
18:00 RECITAL DE MUZICĂ UȘOARĂ RODICA FILIP
18:15 RECITAL DE MUZICĂ UȘOARĂ CEZAR FIRU
19:30 CONCERT DREAMFLOW
21:00 CONCERT SUBCARPAȚI
Duminică – 28 iunie 2026
09:00 POVESTEA ROZELOR CONTINUĂ
10:00 TURURI GHIDATE ÎN CÂMPURILE DE TRANDAFIRI
14:00 ANSAMBLUL FOLCLORIC MIRĂSLĂIANA
Recital Beatrice Popa, Recital Alice Brașovean
15:00 ANSAMBLUL FOLCLORIC „PIPACS” CIUMBRUD
15:30 ANSAMBLUL FOLCLORIC „PLAIURI NOȘLĂCANE”
16:00 ANSAMBLUL FOLCLORIC „PIROS PÂNTLIKÂS” LOPADEA NOUĂ
16:30 GRUPUL DE SUFLĂTORI RAREȘ BOGDAN
al Palatului Cultural Blaj
17:00 ANSAMBLUL FOLCLORIC „DOR TEIUȘAN”
17:30 RECITAL ANA BERINDEI
18:00 ANSAMBLUL FOLCLORIC „DOINA AIUDULUI”
19:00 TOMBOLA ROZELOR PENTRU SĂNĂTATE – MAREA EXTRAGERE
19:30 RECITAL BOROS ERZSEBET cu formația KATLAN
20:00 ANSAMBLUL FOLCLORIC AL JUDEȚULUI ALBA, dirijor ALEXANDRU PAL
-



Din Județacum 2 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2027, dar și în următorii ani | aiudinfo.ro
-



Din Județacum 2 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 10 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 2 luniMESAJE de PASTELE ORTODOX 2026. URARI și FELICITARI frumoase de Învierea Domnului | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 2 luniNume de femei și bărbați care se sărbătoresc de Florii 2026 | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 7 luniMESAJE, URĂRI și FELICITĂRI de Sfinții Mihail și Gavrill 2025. Trimite-le un SMS celor care își sărbătoresc onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 10 luniNume care se sărbătoresc de Sfânta Maria | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 8 luniMuncitor din Sri Lanka reținut de polițiștii din Aiud, după ce a furat banii angajatorului









































