Actualitate
Un deţinut cere în instanță daune de 65.000 de euro de la Penitenciarul Aiud, pentru că a fost „folosit la muncă” şi şi-a fracturat un picior
Un deţinut care a fost închis la Penitenciarul Aiud solicită în intanţă daunde 65.000 de euro din partea instituţiei de deţinere pe motiv că a fost „folosit la muncă”.
S. Ioan, de 46 de ani, din Ocna Mureş, ispăşeşte o condamnare la 15 ani şi 4 luni de închisoare aplicată pentru viol şi lispire de libertate în mod ilegal. În prezent este încarcerat la Penitenciarul Deva.
Condamnatul a executat aproape 13 ani din pedeapsă. Acesta a introdus pe rolul Judecătoriei Aiud o acţiune civilă prin care solicită din partea Peniteciarului Aiud daune de 1.000 de euro lunar pentru munca depusă în perioada 12 iunie 2012 şi până la data de 30 octombrie 2017.
„În fapt, reclamantul a arătat că, a suferit un accident de muncă, respectiv şi-a rupt piciorul, fiind în continuare folosit la muncă în aceste condiţii. Mai susţine că a mai fost folosit şi la construirea altor construcţii, primind 47 de recompense, acumulând 638 zile câştig. Precizează că este nemulţumit, întrucât a fost amânat 6 luni, apoi a fost transferat în Penitenciarul Deva unde comisia i-a mai dat un an de amânare, motiv pentru care solicită să fie despăgubit şi de către Penitenciarul Deva cu suma de 1.000 de lei/zi pe perioada de la care a fost amânat. Menţionează că, are o caracterizare foarte bună, a fost recompensat, a participat la cursuri şi concursuri tematice”, se precizează în conţinutul deciziei de la Judecătoria Aiud, prin care cauza a fost transmisă la Tribunalul Alba.
Reclamantul a solicitat obligarea pârâtului la plata sumei de 65.000 de euro, echivalentul a 308,750 lei la cursul BNR din ziua introducerii acţiunii. Magistratul de la Judecătorie a constat că instanţa nu este competentă să judece acţiunea şi a decis să trimită cauza la Trobunal. Deţinutul a încercat d emai mutle ori să obţină liberarea condiţionată, atât în perioada cât s-a aflat la Aiud, cât şi după ce a fost transferat la Penitenciarul Deva.
„Raportat la circumstanţele personale ale deţinutului, instanţa nu are convingerea că persoana condamnată s-a îndreptat şi se poate reintegra în societate. Instanţa a procedat la analizarea comportamentului condamnatului de la începerea executării pedepsei privative de libertate, pe tot parcursul deţinerii, luând în considerare elementele constante în comportamentul persoanei private de libertate. Instanţa şi-a format convingerea pe baza documentelor transmise de către comisia pentru liberare condiţionată, dar şi prin ascultarea condamnatului prezent la soluţionarea cererii de liberare condiţionată. Având în vedere constatările făcute de personalul care a lucrat cu condamnatul în îndeplinirea Planului individualizat de evaluare şi intervenţie educativă şi terapeutică, precum şi concluziile procesului – verbal întocmit de comisia pentru liberare condiţionată, potrivit cărora persoana condamnată a săvârşit o faptă de o gravitate ridicată, are antecedentele penale şi un rest de pedeapsă mare rămas de executat, a depus eforturi relativ reduse în vederea reintegrării sociale, instanţa are dubii în privinţa faptului că deţinutul a conştientizat consecinţele produse de conduita sa infracţională, că a adoptat o atitudine de regret şi că se străduieşte să se integreze în societate, respectând regulile acesteia”, a precizat Judecătoria Deva, în ultima hotărâre prin care a fost respinsă cererea de liberare condiţionată. Instanţa a stabilit că persoana încarcerată poate reveni cu o nouă cerere în luna martie 2020.
sursa: adevarul.ro


Actualitate
Un bărbat de 43 de ani din Aiud a decedat, după ce ar fi căzut de pe plafonul unui autoturism și s-a lovit la cap
În cursul serii de miercuri, 27 mai 2026, Poliția Orașului Cugir a fost sesizată, prin SNUAU 112, de către un bărbat în vârstă de 37 de ani, din comuna Șpring, cu privire la faptul că, în zona Râul Mic, pe un drum forestier, o persoană s-ar fi lovit la cap și este inconștientă.


Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că este vorba despre un bărbat în vârstă de 43 de ani, din municipiul Aiud. Acesta, în timp ce se afla pe plafonul unui autoturism, s-ar fi dezechilibrat și a căzut.
Din nefericire, bărbatul a suferit leziuni la nivelul capului, iar echipajul medical sosit la fața locului a constatat decesul acestuia.
Trupul neînsuflețit al bărbatului urmează să fie transportat la Serviciul Județean de Medicină Legală Alba pentru efectuarea examenului necroptic și stabilirea cauzei decesului.
În cauză, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă, în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul.
Actualitate
Tânăr de 23 de ani REȚINUT de polițiști, după ce a lovit cu o sticla un bărbat, într-un local public din Aiud
Un tânăr de 23 de ani, din Aiud, a fost reținut de oamenii legii după ce l-ar fi lovit pe un bărbat, în vârstă de 40 de ani, din același oraș, cu o sticlă în zona feței, în timp ce se aflau într-un local.


Bărbatul de 40 de ani a fost transportat la spital pentru a-i fi acordate îngrijiri medicale de specialitate. Tânărul de 23 de ani este cercetat de oamenii legii.
Potrivit IPJ Alba, la data de 25 mai 2026, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Aiud au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 23 de ani, din municipiul Aiud, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de lovirea sau alte violențe.
Din cercetări a reieșit că, în seara zilei de 25 mai 2026, tânărul de 23 de ani, în timp ce se afla în incinta unui local public din municipiul Aiud, pe fondul unor discuții purtate în contradictoriu, l-ar fi lovit pe un bărbat, în vârstă de 40 de ani, din municipiul Aiud, cu o sticlă, în zona feței, provocându-i leziuni corporale.
Bărbatul de 40 de ani a fost transportat la spital pentru a-i fi acordate îngrijiri medicale de specialitate. Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovirea sau alte violențe.
Actualitate
Sâmbătă, 23 mai 2026: „Noaptea Muzeelor”, la Muzeul de Științele Naturii din Aiud
Sâmbătă, 23 mai 2026, evenimentul „Noaptea Muzeelor” va fi organizat la Muzeul de Științele Naturii Aiud, între orele 16.00 și 22.00, iar intrarea va fi liberă.


„Dragi aiudeni și vizitatori, vă invităm la „Noaptea Muzeelor” – o seară specială dedicată istoriei, culturii și descoperirii. Vă așteptăm sâmbătă, între orele 16:00 – 22:00, la Muzeul de Științele Naturii Aiud, cel mai vechi muzeu de acest tip din România, pentru o experiență aparte, într-o atmosferă de poveste. Intrarea este liberă!”, au transmis reprezentanții Muzeului Științele Naturii Aiud.
-



Din Județacum o lunăCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2027, dar și în următorii ani | aiudinfo.ro
-



Din Județacum 2 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 10 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 2 luniMESAJE de PASTELE ORTODOX 2026. URARI și FELICITARI frumoase de Învierea Domnului | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 2 luniNume de femei și bărbați care se sărbătoresc de Florii 2026 | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 7 luniMESAJE, URĂRI și FELICITĂRI de Sfinții Mihail și Gavrill 2025. Trimite-le un SMS celor care își sărbătoresc onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 10 luniNume care se sărbătoresc de Sfânta Maria | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 7 luniMuncitor din Sri Lanka reținut de polițiștii din Aiud, după ce a furat banii angajatorului





































