Învățământ-Cultură
Zeci de persoane au participat la vernisajul expoziției artistei plastice Rodica Pungea la Centrul Cultural ”Liviu Rebreanu” Aiud
Vernisajul expoziției de pictură intitulată ”Armonie”, realizată de artista Rodica Pungea a adunat zeci de persoane vineri, 24 aprilie 2015, la Centrul Cultural ”Liviu Rebreanu” Aiud. Aceasta a fost a 16-a expoziție a artistei, fiind vernisată de profesorul Traian Mârza, președintele Uniunii Artisticilor Plastici și de poetul Ioan Hadarig, director al Fundației Inter-Art Aiud.
”Expoziția aceasta a fost o provocare pentru mine. Pe simezele expoziției sunt lucrări care au avut ca tema principala, doua subiecte de abordare: femeia si florile. Este pentru prima data când într-o expoziție personala, abordez aceasta tema: portret de femeie. Femeia în diferite ipostaze: misterioasa, senzuala, exuberanta, prințesa din povesti si femeia suavă si inocenta. A doua temă, florile, o tratez in toate expozițiile mele, pentru ca este subiectul meu de suflet, care mă inspiră cel mai mult.
De aici si titlul expoziției, ”Armonie”. Eu am considerat ca intre femeie si flori exista o simbioza si o armonie perfecta.
Desigur, arta cere multe sacrificii, presupune multa munca , mult studiu, renunțări la multe alte lucruri. A fi femeie artist plastic presupune cu atât mai multe sacrificii, pentru ca femeia prin natura ei umana are mai multe obligații. A fi și femeie de afaceri, cum este cazul meu, este cu atât mai greu.
Însă Arta merită orice sacrificiu! Satisfacțiile care vin sunt pe măsura! In timp ce creez eu transpun pe pânză emoție, transmit o parte din sufletul meu, starea mea de spirit din momentul acela iar la finalizarea tabloului simt că am dăruit o parte din sufletul meu. Simt o bucurie și o satisfacție imensă în suflet când știu ca va rămâne ceva in urma mea! M-aș bucura sa stiu ca am reusit sa transmit macar o parte din emoțiile pe care le-am simțit in momentul creări lucrărilor mele, celor care le privesc acum si… in timp!”, a spus Rodica Pungea.
Rodica Pungea s-a născut la 21 februarie 1957, la Drauţ, judeţul Arad. A absolvit Liceul Teoretic din Ineu, judeţul Arad, şcoala postliceală la Oradea şi şcoala Populară de Arte, secţia pictură. Prima expoziţie a avut-o în anul 1983, iar de atunci şi până în prezent a participat la expoziţii de grup şi personale, internaţionale şi tabere de creaţie, printre care amintim Expoziţie INTER-ART la Muzeul Literaturii Române Bucureşti, Expoziţia internaţională „Primăvara artelor vizuale” Rabat (Maroc 2009) sau Expoziţia internaţională Mail Art Alba Iulia 2011. A câştigat locul I în judeţul Arad (1983), Locul II faza Naţională (1984) şi Distincţie INTER-ART (2001-2009), Tabăra de creaţie ediţia a IV-a Costineşti 2011.


Învățământ-Cultură
Áron Varga, elev al Colegiului Național „Bethlen Gábor” Aiud, PREMIUL III la etapa națională a unui concurs de limbă și literatură maghiară
În perioada 7-10 aprilie 2026 a avut loc la Cluj-Napoca etapa națională a concursului de limbă și literatură maghiară „Mikes Kelemen”.


Colegiul Național „Bethlen Gábor” Aiud a fost reprezentat de 7 elevi: Beatrisz Vass (clasa a V-a), Viktória Farkas (clasa a VI-a), Kriszta Botár (clasa a VIII-a), Vivien Varga (clasa a IX-a), Antónia Balázs (clasa a X-a), Áron Varga (clasa a XI-a) și Zselyke Máté (clasa a XII-a).
Elevii au fost însoțiți la concurs de profesoara Erzsébet Miklós. Profesorul Egon Nagy a făcut parte din comisia de jurizare.
„Îi felicităm cu drag pe elevul nostru Áron Varga și pe profesoara sa Brigitta Fodor, deoarece, ca rezultat al muncii persevererente, au obținut premiul III la nivel național. Felicitări tuturor participanții, elevii noștri pasionați de literatură și profesorii lor: Brigitta Fodor, Katalin Fodor și Egon Nagy”, au transmis reprezentanții colegiului aiudean.
Învățământ-Cultură
Amalia Silaghi, elevă a Colegiului Național „Titu Maiorescu” Aiud, mențiune la etapa națională a Olimpiadei de Limba Engleză
Amalia Silaghi, elevă în clasa a IX-a B la Colegiului Național „Titu Maiorescu” Aiud, a obținut un rezultat impresionant la etapa națională a Olimpiadei de Limba Engleză: mențiune. Ea a fost coordonată de doamna profesoară Mariana Marginean.


„Felicitări! Amalia Silaghi, clasa a IX-a B, mențiune Olimpiada de Limba engleză – etapa națională! După muncă, răsplata este binevenită! Suntem mândri de reușita ta și suntem siguri că vor urma și altele! Împreună cu dna profesoară Mariana Marginean! Să vă bucurați de succesul obținut!” se arată într-un mesaj publicat de Colegiul Național „Titu Maiorescu” din Aiud.
Învățământ-Cultură
Andra Bunea, elevă a Colegiului Național „Titu Maiorescu” Aiud, premiul II la etapa națională a Olimpiadei de Limba Engleză
Andra Bunea, elevă a Colegiului Național „Titu Maiorescu” Aiud, a obținut PREMIUL II la etapa națională a Olimpiadei de Limba Engleză, la egalitate cu Premiul I, calificându-se la etapa internațională a competiției.


„Felicitări! Este tot ce putem spune! Cuvinte prea mici pentru o realizare atât de mare! Bunea Andra, din clasa a XI-a C, a obținut Premiul II la etapa națională a Olimpiadei de Limba engleză, la egalitate cu Premiul I, si calificare la etapa internațională. Te felicităm, Andra și suntem cu gândul alături de tine! Munca aduce întotdeauna roade de calitate! Felicitări d-nei profesoare Andreea Hamorszki!”, au transmis reprezentanții Colegiului Național „Titu Maiorescu” Aiud.
-



Din Județacum 12 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2026, dar și în următorii ani | aiudinfo.ro
-



Din Județacum 2 săptămâniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 8 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 12 luniMESAJE de Sfântul Gheorghe 2025. SMS-uri, urări şi felicitări pe care le poţi transmite celor dragi de ziua numelui | aiudinfo.ro
-



Actualitateacum 12 luniCe nume se sărbătoresc de SFANTUL GHEORGHE 2025. Cui îi spunem ”la mulți ani” | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 11 luniSfinții Constantin și Elena 2025. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 6 zileMESAJE de PASTELE ORTODOX 2026. URARI și FELICITARI frumoase de Învierea Domnului | aiudinfo.ro
-



Mondenacum 12 luniMESAJE DE 1 MAI 2025. SMS-uri, FELICITARI şi URĂRI care pot fi trimise de Ziua Internaţională a Muncitorilor | aiudinfo.ro







































