Rămâi conectat

Actualitate

Ziua Recoltei în Aiud – o semireuşită sau un semieşec?

Publicat

în

ziua-recoltei-aiud-2016Puţini dintre legumicultorii din zona municipiului Aiud au mizat pe numărul mare al clienţilor, ca să culeagă în numai o zi sau două profit pentru tot anul. De „Ziua Recoltei”, mulţi dintre agricultorii din împrejurimile municipiului au văzut cum clienţii strâng mâna pe portofel. Evident că totul se rezumă la preţuri.

Piaţa din Aiud a fost menită, pe durata verii şi a toamnei, să ofere producătorilor spaţiu de desfacere, la preţuri mici sau, de ce nu? gratuit. Intenţia administraţiei locale, lăudabilă, a avut aplicare… nu tocmai încununată cu lauri.
La „Ziua Recoltei” organizată sâmbătă, 8 septembrie 2016, de către administraţia locală din Aiud şi producătorii de legume şi fructe din zonă, agricultorii şi-au ocupat tarabele ca până acum, iar asta s-a văzut în preţul mărfii. Dacă acum o săptămână sau două găseai cam tot ce-ţi trebuie pentru conserve, la preţuri destul de ridicate, acum, de „Ziua Recoltei”, preţurile nu au scăzut, din contră, unele erau mai mari. Se pare că perioada preţurilor mici este deja amintire. Pentru legume, recoltarea de pe câmp e spre final. Vorba unui român mai „hâtru”: „Dacă vrei taraf şi negustori îmbrăcaţi ca la ţară, în timp ce-ţi faci piaţa… plăteşti atmosfera!”. Apropo, singurii oameni îmbrăcaţi „ca la ţară” din piaţă au fost soţia, copilul şi nepoata lui Toader, unul dintre cei mai vestiţi şi căutaţi producători de brânzeturi din zonă. Strugurii şi gogoşarii costau între 4 şi 5 lei, roşiile 5 lei, conopida 5 sau 6 lei, în funcţie de cât era de arătoasă, ceapa de Buzău 6 lei, păstârnacul şi pătrunjelul 5 până la 6 lei, gogoşarii şi ardeii kapia 4-6 lei primii, şi între 5 şi 6 lei ceilalţi. Vinetele şi gogonelele ce erau mai ieftine. Vinetele aveau preţ fix la toţi producătorii – 1,5 lei/kg, iar gogonelele – 2 lei. Mulţi dintre cei care au vrut să-şi umple cămara mai ieftin şi-au înecat amarul… în vin, căci must nu a fost ioc, deşi zona este vestită cu viile ei. „Am avut îngheţ în luna mai şi nu avem deloc struguri acum, în toamnă”, spunea unul dintre viticultorii din zonă. Muşteriii mai temători au avut de ales între un gulaş oferit gratuit de unul dintre harnicii fermieri din Leorinţ şi produsele derivate din cătina de plantaţie a unui ciumbrudean destoinic, care aplică în România ce a învăţat în zeci de ani în Spania.
Este drept că „Ziua Recoltei”, promovată prea puţin de către administraţia locală, nu poate fi considerată ca fiind o nereuşită, dar… nici reuşită totală nu a fost. Nu-i nimic! Va fi mai bine anul viitor. La Aiud nu a fost ca în alte multe localităţi din ţară, unde eşecul a fost total. „În orice este un început”, vorba unuia dintre precupeţii aflaţi în piaţa municipiului. De altfel, părerile târgoveţilor au fost împărţite. Totuşi, în majoritatea lor au afirmat că această sărbătoare ar trebui revigorată în fiecare localitate urbană. „Cred că este binevenită această sărbătoare. Necazul este că nu s-a făcut propagandă mai de fel. Eu am rămas uimit când am venit, ca de obicei, sâmbăta, în piaţă. Este bine, chiar dacă preţurile sunt aşa cum sunt. Poate cu timpul se va rezolva şi acest lucru”, ne-a declarat domnul C. O., din Aiud. La rândul ei, doamna M.V. ne-a spus: „Care zi a recoltei? Ce-a fost aceasta? O piaţă ca oricare altele, numai că au pus la difuzoare muzică. A, au avut şi o expoziţie! Frumoasă, nu am ce zice. Eu mă aşteptam la ceva mai pompos, la spectacole, la pastramă, must şi alte astfel de produse. Nu-i nimic. Poate va fi la anul”.
Înainte de 1989, sfârşitul toamnei şi încheierea recoltării producţiei agricole se sărbătoreau cu mare fast propagandistic în toată ţara. În Bucureşti şi în capitalele de judeţ, dar şi în alte mari oraşe, cu ocazia „Zilei Recoltei” se amenajau standuri cu produse agricole. Iniţial, doar pentru expoziţie, dar după ce treceau tovarăşii de la partid sau preşedintele Nicolae Ceauşescu, şi populaţia putea să cumpere din camioanele dosite, venite cu produse agricole din diverse zone. În plus, era muzică, erau petreceri, distracţie şi voie bună. Acum nu a fost mare lucru. A fost muzică populară de calitate pusă la difuzoare de unul dintre angajaţii centrului cultural şi au mai fost prezenţi mare parte dintre consilierii locali, primarul, viceprimarul, preşedintele Consiliului judeţean şi managerul judeţului. Atât! Nu tu discursuri, nu tu vizite la standuri. Discreţie aproape totală.

Dorel LAZĂR


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Joi, 4 iunie 2026: Întâlnire de excepție cu maestrul Dan Puric, la Mănăstirea „Sfânta Cruce” din Aiud

Publicat

în

Mănăstirea „Sfânta Cruce” din Aiud organizează joi, 4 iunie, de la ora 17.00, în spațiul expozițional din incinta așezământului monahal, o întâlnire de excepție cu maestrul Dan Puric, actor, regizor, eseist și una dintre cele mai puternice voci ale culturii române contemporane.

Evenimentul va avea două teme majore de interes pentru publicul larg: evocarea martirilor și mărturisitorilor care au pătimit în temnițele comuniste pentru credință și neam, precum și prezentarea celui mai recent volum semnat de Dan Puric: „Încotro, popor român?”.

În cadrul conferinței, maestrul Dan Puric va aborda teme legate de identitatea națională, valorile creștine, memoria istorică și provocările societății contemporane, oferind o reflecție profundă asupra direcției în care se îndreaptă România și asupra responsabilității fiecărei generații de a păstra vie moștenirea spirituală și culturală a poporului român.

Totodată, participanții vor avea ocazia să descopere mesajul noii sale cărți, „Încotro, popor român?”, volum care invită la introspecție, la redescoperirea reperelor autentice și la o analiză lucidă a prezentului și viitorului națiunii române.

Manifestarea se va desfășura într-un loc cu profundă încărcătură spirituală și istorică, Aiudul fiind cunoscut ca simbol al jertfei și al rezistenței prin credință, în memoria celor care au suferit în timpul regimului comunist. Intrarea la eveniment va fi liberă.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Evenimete recreative și educative, organizate de Ziua Internațională a Copilului – 2026, în Parcul Municipal Aiud

Publicat

în

Evenimentul organizat în Parcul Municipal Aiud, luni, 1 iunei 2026, a găzduit numeroase momente recreative și educative pentru cei mici, printre care recitaluri de muzică folk, chitară și pian, desene pe asfalt, pictură pe față, întâlniri cu personaje animate dar și activități sportive precum tenis de câmp, fotbal și un circuit sportiv.

Participanții au luat parte la ateliere creativ-educative, s-au bucurat de toboganele gonflabile amplasate special în parcul municipiului și au primit, din partea organizatorilor, fructe (mere, pere, piesici), dulciuri (napolitane și bomboane) și apă minerală plată, pentru hidratare.

Programul, realizat de Primăria Municipiului Aiud și Centrul Multicultural Liviu Rebreanu Aiud, a inclus și momente demonstrative susținute de Poliția Municipiului Aiud, Detașamentul de Pompieri Aiud, SMURD Aiud, Jandarmeria Municipiului Aiud, Salvamont Alba și Crucea Roșie Alba.

La mulți ani tuturor copiilor!

Felicitări tuturor celor care au contribuit la realizarea evenimentului!


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Un bărbat de 43 de ani din Aiud a decedat, după ce ar fi căzut de pe plafonul unui autoturism și s-a lovit la cap

Publicat

în

În  cursul serii de miercuri, 27 mai 2026, Poliția Orașului Cugir a fost sesizată, prin SNUAU 112, de către un bărbat în vârstă de 37 de ani, din comuna Șpring, cu privire la faptul că, în zona Râul Mic, pe un drum forestier, o persoană s-ar fi lovit la cap și este inconștientă.

Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că este vorba despre un bărbat în vârstă de 43 de ani, din municipiul Aiud. Acesta, în timp ce se afla pe plafonul unui autoturism, s-ar fi dezechilibrat și a căzut.

Din nefericire, bărbatul a suferit leziuni la nivelul capului, iar echipajul medical sosit la fața locului a constatat decesul acestuia.

Trupul neînsuflețit al bărbatului urmează să fie transportat la Serviciul Județean de Medicină Legală Alba pentru efectuarea examenului necroptic și stabilirea cauzei decesului.

În cauză, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă, în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

aiudinfo, stiri aiud, informatii aiud