Rămâi conectat

Politică

Cornel Comşa, deputat PP-DD: ”În Consiliul Judeţean Alba există un ménage à trois. USL Alba nu există”

Publicat

în

Deputatul PP-DD Cornel Comşa, a comentat, într-o conferinţă de presă, situaţia politică din Alba criticând dur conducerile locale ale PNL şi PDL. Comşa consideră că ”USL e inexistent în Alba. PNL şi PDL sunt conduse de doi jupâni. PSD e scăpat din mână de Dîrzu”.

“Acum trei luni de zile vă spuneam că în Consiliul Judeţean Ion Dumitrel s-a pupat pe gură cu Teodor Atanasiu. Am sperat că lucrurile nu vor rămâne aşa, că se vor schimba şi că USL-ul va funcţiona cu adevărat în judeţul Alba. Acum, Consiliul Judeţean s-a întors cu 8 ani în urmă, prin concubinajul dintre PNL şi PDL. Iar ultimul baston pe care PDL-ul se sprijină este PNL-ul . Liberalii sunt cei care ajută PDL să nu se prăbuşească”, a declarat Comşa. În ceea ce priveşte PSD Alba, deputatul PP-DD crede că organizaţia judeţeană a fost “scăpată din mână” iar consilierul judeţean Ioan Florea este de partea lui Ion Dumitrel, concluzia fiind că ”singura opoziţie din Consiliul Judeţean Alba sunt cei trei consilieri PP-DD”.

 De asemenea, Comşa i-a numit ”jupâni” pe liderii PNL şi PDL Alba care conduc organizaţiile judeţene de peste 20 de ani, atrăgând atenţia că ”într-o construcţie democratică, o filială judeţeană trebuie să se reformeze în timp, să se redefinească şi să progreseze”, şi consideră că cele două partide au ”subjugat instituţiile statului atât la nivel judeţean cât şi naţional”. “Am sperat ca oamenii să trăiască mai bine iar politicienii să nu mai alerge atât de mult doar după ce le dictează interesele de moment. Vă asigur că eu şi colegii mei din PP-DD nu vom închide gura. Oricum, eu cred că mai există speranţă, la fel cum cred că în PNL, PSD sau PDL există şi oameni oneşti”, a mai decalarat Cornel Comşa.

[youtube_sc url=”http://youtu.be/vggeV6DBRiA”]


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Politică

Intenția consilierului local Lucian Alba de a-și dona indemnizația se lovește de o… poprire

Publicat

în

Recent, un comunicat al consilierului local PNL din Aiud, Lucian Alba, ne anunța că acesta a renunțat la indemnizația sa lunară de circa 900 de lei pe care o donează Primăriei Aiud, pentru a sprijini reformele Guvernului Bolojan. Practic, acesta a ales să nu o mai încaseze.

„Nu vreau să fac parte dintr-un sistem care oferă beneficii fără responsabilitate,”, declara la data respectivă consilierul local PNL din Aiud, exprimându-și poziția critică față de modul în care e gestionată problema venitului aleșilor locali.

Gestul altruist al consilierului local a fost „faultat” însă de o încheiere judecătorească din 25 februarie 2025 a Judecătoriei Aiud, prin care s-a încuviințat executarea silită împotriva lui pentru o datorie de circa 100.000 lei a uneia din firmele pe care le are și pentru care a garantat personal printr-un contract de fidejusiune.

Potrivit acestei încheieri de încuviințare a executării silite, consilierul are poprire pe venituri, ca urmare a unui credit restant contractat de firma sa, Alba Line Spedition SRL pentru care a garantat și personal.

Poprirea, încuviințată de Judecătoria Aiud și trimisă Primăriei Municipiului Aiud de către un executor judecătoresc din Sibiu, prevede ca o treime din venitul lunar al consilierului local să fie virată direct către Alpha Bank România, până la achitarea unei sume totale de aproape 100.000 lei, reprezentând credit restant, dobânzi și cheltuieli de executare.

Contactat telefonic de ziarulunirea.ro, consilierul local PNL a declarat: „Poprirea aplicată pe persoana mea fizică a fost instituită eronat și urmează a fi corectată prin procedurile legale deja în curs. În cel mai scurt timp măsura va fi ridicată oficial. Momentan, doar două treimi vor rămâne în bugetul local”, a declarat Lucian Alba pentru ziarulunirea.ro.

Gestul altruist, pe care puțini politicieni aleg să îl facă, se împiedică câte-odată și de… popriri, o treime din indemnizația consilierului local fiind folosită pentru a achita datoriile către o bancă!


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Politică

Lucian Alba, consilier local din partea PNL Aiud, anunță că renunță la indemnizația lunară de ales local pentru a sprijini reformele lui Bolojan

Publicat

în

Lucian Alba, consilier local din partea PNL Aiud, a anunțat că renunță la indemnizația locală de ales local, deoarece consideră că nu a ajuns în Consiliul Local pentru a încasa beneficii materiale și dorește ca prin acest gest să sprijine reformele inițiate de Guvernul Bolojan.

„Nu vreau să fiu parte dintr-un sistem care oferă beneficii fără responsabilitate. O fac ca semn de respect pentru cei care muncesc cinstit zi de zi, la fel ca mine, și pentru că vreau să dau un semnal clar: nu sunt aici pentru beneficii, ci pentru schimbare. Cred în solidaritate. Cred că fiecare gest, oricât de mic, contează. Și că exemplul personal e cel mai puternic mesaj. România are nevoie de oameni care nu se tem să piardă un privilegiu pentru a câștiga respect”, spune Lucian Alba.

„Ilie Bolojan propune un pachet de măsuri care pot pune, în sfârșit, România pe un drum sănătos: reducerea cu 25% a numărului de instituții publice și direcții din ministere; eliminarea funcțiilor de directori adjuncți și consilieri inutili; desființarea agențiilor și autorităților paralele care doar consumă bani fără rezultate; limitarea cheltuielilor statului și direcționarea fondurilor către investiții reale în educație, sănătate, infrastructură. Măsurile lui Bolojan nu sunt populare, dar sunt necesare. Ele înseamnă bani mai bine folosiți, respect pentru contribuabil și un mediu mai prietenos pentru antreprenori și investitori”, a mai spus Lucian Alba.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Politică

Primarul Municipiului Aiud, Dragoș Crișan: „Am votat pentru stabilitatea și continuarea parcursului european a României”

Publicat

în

Primarul Aiudului, Dragoș Crișan a votat astăzi, la primul tur de scrutin, pentru alegerea Președintelui României, la o secție de votare din Municipiu, unde l-a avut alăturituri pe  Victor Negrescu -Vicepreședintele Parlamentului European.

La ieșirea din secția unde și-a exercitat votul, edilul Aiudului a declarat: „Am votat astăzi, pentru stabilitatea și continuarea parcursului european a României – singura opțiune sigură pentru dezvoltarea durabilă a comunității noastre”!

 

Constantin PREDESCU


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

aiudinfo, stiri aiud, informatii aiud