Rămâi conectat

Actualitate

Mesaje de SFANTUL STEFAN – SMS-uri cu urări şi felicitări pentru rude sau prieteni care îşi sărbătoresc onomastica | aiudinfo.ro

Publicat

în

Mesaje de Sfântul Ştefan 2014 Mesaje cu urări de “la mulţi ani” de Sfântul Ştefan | aiudinfo.ro

În a 3-a zi a Crăciunului, în data de 27 decembrie, îl sărbătorim pe Sfântul Ștefan – primul martir creștin condamnat la moarte de autoritățile iudaice din Ierusalim.

mesaje de Sfantul StefanDacă ai prieteni sau rude care poartă același nume și vrei sa le trimiti urări, iată mai jos câteva sugestii de texte din care te poți inspira:

1. Visele și speranțele de azi să devina realitate, orice cădere un pas înainte, gândul bun și fericirea să te însoțească mereu! La Mulți Ani Ștefan!

2. Fie ca din această zi sfântă, în drumul lin al vieții tale să răsară mereu câte-o raza de soare care să-ți aducă fericire și bucurie. Îți doresc multă sănătate și toate dorințele să ți se împlinească! La mulți ani!

Mesaje de Sfântul Ştefan 3. Îți urez să ai o zi a numelui la fel de luminoasă precum aripile unui fluture, la fel de fericită precum cântecul ciocârliei sș la fel de frumoasă precum o grădină plină cu flori!

Mesaje de Sfântul Ştefan 4. Îți urez ca ziua ta să îți aducă o rază de soare, sa ai inima plină de speranță, iar în lume să găsești numai fericire! La multi ani!

Mesaje de Sfântul Stefan 5. Îţi urez din tot sufletul noroc, să îţi găseşti pacea şi fericirea, să nu verşi nicio lacrimă şi să trăieşti fiecare clipă astfel încât să nu regreţi nicio secundă trecută! Cele mai bune urări de la mine.

Mesaje de Sfântul Ştefan 6. Un gând bun şi-o sărutare/ Azi la ceas de-aniversare/ Sfântul Ştefan să vă ocrotească/ Visele să vă-mplineasca!/ La mulţi ani!

Mesaje de Sfântul Ştefan 7. Cu simple cuvinte/ Îţi urez fierbinte/ Mulţi ani înainte!/ Ani cu cer senin şi noroc deplin/ Ani cu porţi deschise/ Pentru nenumăratele tale vise!/ LA MULŢI ANI!

8. Ştefan – Hai noroc şi voie bună/ Să petrecem împreună/ C-astăzi este o zi mare/ Şi-i motiv de sărbătoare! La mulţi ani!

9. De ziua ce-ţi surâde-n prag/ Şi-i porţi frumosul nume/ Eu îţi doresc tot ce-i mai drag/ Şi mai frumos pe lume! La mulţi ani Ștefane!

10. Să ai puterea să faci lumea mai bună şi să-i faci fericiţi pe toţi din jurul tău cu bunătatea, dragostea şi frumuseţea sufletului tău! La mulţi ani dragul meu Ştefan!

11. La mulţi ani! Sfântul Ştefan să-ţi dea sănătate şi putere să lupţi pentru idealurile tale, să ai parte numai de clipe minunate, de bucurii şi fericire alături de familie şi cei dragi!

12. Îţi doresc o oră de linişte, o zi de pace, o săptămână de soare, un an de iubire, un veac de sănătate şi un mileniu de bani! La Mulţi Ani!

13. Dacă toată lumea îţi doreşte ca această zi să fie una minunată, eu îţi urez că atât ziua de astăzi, cât şi zilele ce urmează să fie pline de bucurii şi realizări şi să îţi umple sufletul de voie bună. La mulţi ani!

14. Sper că sărbătoarea Sfântului Ştefan să fie semnalul unui nou început, să ai parte de un drum presărat cu bucurii, împliniri, sănătate, fericire şi succes!

15. Toate gândurile mele sunt la tine Ștefane! Îţi doresc să ai o zi superbă şi să fii înconjurată doar de iubire! La Mulţi Ani!

16. Bucuria lumii toată/ Zi de zi-n uşa să-ţi bată/ Bunul Dumnezeu să-ţi dea/ Tot ce îţi doreşti şi ai vrea!

17. Fie că fiecare rază de soare care ajunge la tine să-ţi aducă succes, fericire şi prosperitate! La mulţi ani!

18. Fie că adierea vântului lin al acestei zile frumoase de iarnă să te mângâe cu mirosul îmbietor al bucatelor alese iar sufletul să-ţi rămână deschis către calea fericirii şi împlinirilor măreţe! La Mulţi Ani Ștefane!

19. Fiecare fulg de nea să îţi aducă multă iubire în suflet, sănătate, admiraţia celor dragi şi multe dorinţe împlinite! La Mulţi Ani Ștefane!

20. Sfântul Ştefan căruia îi porţi numele să te ocrotească în fiecare zi, să-ţi aducă linişte şi pace şi să nu lase că speranţa să se stingă din sufletul tău! La mulţi ani cu împliniri şi numai cu momente frumoase în viitor!


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Expoziție de pictură la Penitenciarul Aiud, organizată în parteneriat cu Fundația „Inter-Art” Aiud și Centrul Multicultural „Liviu Rebreanu”

Publicat

în

Vineri, 16 ianuarie 2026, Penitenciarul Aiud a organizat și găzduit o expoziție de pictură desfășurată sub egida „Arta în Penitenciar”, în parteneriat cu Fundația „Inter-Art” Aiud și Centrul Multicultural „Liviu Rebreanu”.

Evenimentul face parte dintr-un demers constant al Penitenciarului Aiud de promovare a activităților educative, culturale și terapeutice, menite să sprijine procesul de reintegrare socială a persoanelor private de libertate. Prin implicarea directă în activități artistice, persoanele private de libertate au avut oportunitatea de a-și dezvolta abilități personale, de a-și gestiona emoțiile și de a-și construi un parcurs responsabil orientat spre reinserție socială.

Expoziția a demonstrat că mediul penitenciar poate deveni un spațiu al formării și al schimbării, iar arta – un instrument valoros de comunicare, reflecție și reconectare cu valorile sociale.
Penitenciarul Aiud își reafirmă angajamentul de a susține astfel de inițiative, care contribuie la pregătirea persoanelor private de libertate pentru revenirea în comunitate.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Femeie de 52 de ani accidentată de un autoturism, în timp ce traversa regulamentar strada Stadionului din Aiud

Publicat

în

Sâmbătă, 17 ianuarie 2026, în jurul orei 11.35, polițiștii rutieri din municipiul Aiud au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Stadionului din Aiud, a avut loc un eveniment rutier.

Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că un bărbat, în vârstă de 69 de ani, din Aiud, în timp ce conducea un autoturism, a surprins și accidentat o femeie, în vârstă de 52 de ani, din localitatea Lopadea Nouă, care se afla angajată regulamentar în traversarea drumului public, la culoarea verde a semaforului destinat pietonilor.

Femeia a suferit leziuni corporale, fiind transportată la Spitalul Municipal Aiud, în vederea acordării de îngrijiri medicale.

Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Joi, 15 ianuarie 2026, la Aiud a fost marcată Ziua Culturii Naționale

Publicat

în

La Aiud s-a desfășurat o nouă manifestare dedicată Zilei Culturii Naționale, care a cuprins colocviu cu tema: „Eminescu, contemporanul nostru”, prezentarea unor cărți apărute în proiectul editorial al Centrului Multicultural Liviu Rebreanu, un recital poezie și de muzică, precum si o prezentare a personalității lui Avram Iancu, susținută de prof. Ana-Sorana Scutelnicu.

Au participat elevi de la școlile Aiudului, membri ai Astrei aiudene și ai Societății Cultural-Patriotice Avram Iancu, public interesat de proiectele culturale.

Au avut intervenții despre Ziua Culturii Naționale la Aiud: Dragoș Crișan, primarul municipiului, prof. Despina Stanciu, muzeograf Iulia Ștefănescu, dr. Alin Florea, prof. Cosmin Georgiu, poeta Doina Ionescu și Ioan Hădărig, manager, Direcția de Cultură.

Au fost prezentate cele trei volume ale „Ghidul expoziției permanente a Muzeului de Științele Naturii din Aiud”, autori: Ramona Mărgineanu, Iulia Ștefănescu și Aurica Negru, un amplu și documentat proiect al culturii scrise.

Elevii clasei a III-a B, de la Școala Gimnazială „Axente Sever” Aiud, coordonați de prof. Ana-Sorana Scutelnicu, au prezentat un moment artistic care a cuprins un recital scenic din „Luceafărul” de Mihai Eminescu, construit ca o interpretare expresivă a textului literar, precum și momente muzicale pe versuri eminesciene („Sara pe deal”, „Pe lângă plopii fără soț”).

Activitatea a valorificat interdisciplinar literatura, muzica și artele vizuale, oferind elevilor o experiență culturală integrată. În acest context, unul dintre elevi, Rafael, a realizat o lucrare plastică inspirată din universul eminescian, îmbinând motive din „Luceafărul” și „Floare albastră”.

Evenimentul a constituit o oportunitate autentică de apropiere a tinerilor de valorile culturale naționale, prin trăire, expresivitate și creativitate.

Un excelent recital de muzică a fost prezentat de Marius Moga (voce, chitară, nai) și de elevul Bogdan Macavei, un talentat pianist.

Felicitări tuturor celor care au contribuit la sărbătorirea Zilei Culturii Naționale la Aiud!


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Aiud Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

aiudinfo, stiri aiud, informatii aiud