aiudinfo, stiri aiud, informatii aiud

Acasă » Sport » Olimpia Aiud obține o nouă victorie cu Nemere Ghelnița și se califică în etapa superioară a campionatului național al juniorilor A1

Publicat în 09.06.2019 la ora 19:10

Olimpia Aiud s-a calificat în etapa superioară a campionatului național al juniorilor A1, după ce a reușit să o elimine pe Nemere Ghelnița, după o dublă victorie.

La adăpostul rezultatului din tur, 2-0 pe “Aiudelul”, olimpicii au disputat azi returul din Covasna, partidă încheiată cu scorul de 3-1 (1-0) în favoarea vizitatorilor, ce au acces în faza superioară.

La fel ca și în prima manșă, când a înscris o dublă, An. Mărginean a marcat, deschizând scorul în minutul 11, La reluare, în minutul 51, Văsuț, dintr-o lovitură liberă a risipit orice emoții în privința calificării,

Ultimul gol al vizitatorilor a fost înscris de Balint Gilyen, jucător născut în 2004, ce a punctat cu o execuție fabuloasă, șut de la 20 de metri, bară- bară, gol, un eurogol al tânărului jucător împrumutat de la UTA Arad

În minutul 85, portarul Gorea a apărat un penalty!

Reprezentanta județului Alba a mizat pe formula: Gorea – Nimaș, B. Moldovan, Kiss, P. Mărginean – A. Mărginean, S. Zsiga, Văsuț, Bucșă, Sg. Dan – Scrobotă; rezerve Nicula, S. Zsiga, P. Boancă, Boca, B. Gilyen, Mulea, Ban. Antrenor Ion Ilie.