Rămâi conectat

Actualitate

Păcăleli și farse de 1 APRILIE 2024: Idei de farse pe care prietenii le vor ține minte mult și bine | aiudinfo.ro

Publicat

în

Idei de păcăleli de 1 Aprilie 2024 • Farse haioase pe care le putem face prietenilor, colegilor, rudelor şi profesorilor de Ziua Păcălelilor | aiudinfo.ro

1 Aprilie sau Ziua păcălelilor este singura zi din an în care prietenii nu au motive de supărare indiferent de glumele sau farsele pe care i le facem. Trimiterea la o întâlnire inutilă a prietenilor sau alte farse similare sunt cunoscute, în cele mai multe țări europene, încă din secolul XVI.

Vă punem la dispoziție câteva idei de farse, glume și păcăleli pentru a vă amuza cât mai bine pe seama prietenilor:

Lipeste-i prietenului tau pe spate o banda anti-furt. In momentul in care va incerca sa iasa din magazin o sa declanseze alarma.

Pentru baieti: Spune-i prietenei tale ca esti gravid. Incearca sa fii cat mai serios pana la un anumit punct care iti convine.

Pune in pasta de dinti usturoi taiat marunt ( Facut pasta ).

Pe 1 Aprilie poti sa bagi in cutia postala a prietenilor o scrisoare facuta frumos (stampilata) prin care sa-i anuntati ca vor fi deconectati de la reteaua electrica pentru reparatii timp de 2-3 luni.

Tot pe 1 Aprilie poti sa bagi in cutia postala a prietenilor o scrisoare facuta frumos (stampilata) prin care sa-i anuntati ca fiica/ fiul lor va fi exmatriculat intr-o saptamana si ca sunt obligati sa se prezinte la scoala in data de XX . XX . 2015 la ora XX pentru o sedinta cu directorul.

Fa semne disperate dupa un taxi. Dupa ce acesta va opri, deschide usa, pune piciorul drept cu siretul descheiat pe pragul masinii si incheie-te la siret. Dupa care te ridici si ii spui un “Mersi frate!” iar apoi inchizi usa. Recomand ca mai apoi, pentru a evita furia taximetristului, sa fugi cat te tin picioarele.

Inveleste masina unui prieten cu ziare sau hartie igienica. Incearca sa faci asta in timpul zilei, chiar daca vor fi trecatori. Pariez ca toti vor rade de ceea ce aveti de gand sa faceti.

Pune-ti o colega sa iti sune prietena si sa se dea drept actuala prietena.

Anunta-ti prietena/prietenul ca ai pe alta/altul.

Cumpara 3 soareci sau orice alte 3 animale de plus, bineinteles, sa fie cat mai mici si numeroteaza-le cu numerele 1, 2 si 4. Ascundeti-le in camera prietenului/prietenei caruia vreti sa ii faceti farsa. Probabil va dati seama ca odata ce a gasit cele trei animalute, il va cauta innebunit/innebunita pe cel cu numarul 3, care de fapt nu exista.

Cumpara o punga de chipsuri, de preferat una cat mai mare. Toarna piper macinat peste chipsuri incercand sa agiti punga in asa fel incat sa nu versi continutul. Mergi la colegii de clasa, servici etc si serveste-i insistent. PS. Pentru a duce cu succes la capat aceasta farsa recomand sa cumparati cea mai scumpa punga de chipsuri. Garantat nu vor refuza. Rezultatul? Se va consuma din ce in ce mai multa apa.

In aceasta zi de 1 Aprilie raspunde tuturor celor care te suna cu: “Spitalul municipal, buna ziua!” sau “Serviciul de urgenta 112, spuneti care este urgenta?”.

Adauga in cutia de lapte putin colorant alimentar. Nu e daunator in nici un fel dar surpriza o sa fie foarte colorata.

E mai veche ideea dar inca functioneaza. Lipeste cu superglue o moneda pe strada sau in general intr-un loc pe unde trec multi oameni. Apoi stai pe undeva pe-aproape si priveste cum isi rup unghiile incercand sa ridice moneda.

Cu toate ca e cunoscuta, inca e amuzanta. Schimba sarea cu zaharul astfel incat ceilalti sa nu remarce si asteapta sa le vezi expresia cand gusta din felul de mancare.

Aduna cat mai multe ceasuri si fixeaza-le alarma foarte devreme. Apoi ascunde-le peste tot in camera victimei.

Super farsa la scoala: Daca ai posibilitatea sa intri in cabinetul de informatica cu cateva minute mai devreme, acopera luminita mouse-lor cu banda de izoler (banuiesc ca nu mai sunt laboratoare de informatica care folosesc mouse cu bile). Pana ce va verifica unul dintre elevi (si asta nu se va intampla prea rapid toti cei cu mouse-ul afectat o sa verifice prima data mufa de la unitate. Vor observa ca nu de acolo vine problema si vor anunta profesorul. Bineinteles, cand va anunta unul, alti 10-15 elevi vor spune ca aceeasi problema o intampina si ei. Nu garantez, dar profesorul s-ar putea sa verifice laserul mouse-ului, insa daca aveti noroc se va alarma cateva minute bune.




Actualitate

Adolescent de 15 ani din Aiud, în stare critică după un accident cu trotineta electrică. A fost transportat la Spitalul Clinic Județean de Urgență Târgu Mureș

Publicat

în

Doi adolescenți, în vârstă de 14 și 15 ani, au fost răniți în urma unui accident produs joi seară, 23 iulie 2026, pe strada Bethlen Gabor din municipiul Aiud.

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean Alba, în jurul orei 21:18, polițiștii din Aiud au fost sesizați prin SNUAU 112 cu privire la un eveniment rutier soldat cu victime.

Ajunși la fața locului, oamenii legii au stabilit că cei doi minori se deplasau împreună pe o trotinetă electrică, pe un sector de drum în pantă. La un moment dat, aceștia și-ar fi pierdut echilibrul și au căzut pe partea carosabilă.

În urma impactului, ambii adolescenți au suferit leziuni și au fost transportați la spital pentru îngrijiri medicale. Băiatul de 15 ani, care conducea trotineta electrică, a fost grav rănit și a fost transferat la Spitalul Clinic Județean de Urgență Târgu Mureș pentru tratament de specialitate.

Polițiștii continuă cercetările în acest caz, fiind întocmit un dosar penal pentru infracțiunea de vătămare corporală din culpă.




Citește mai mult

Actualitate

Doi minori răniți după ce au căzut cu o trotinetă electrică, la Aiud. Unul dintre ei este inconștient

Publicat

în

Polițiștii au fost sesizați joi, prin SNUAU 112, cu privire la producerea unui accident rutier în municipiul Aiud.

Potrivit primelor informații, doi minori, în vârstă de 14 și 15 ani, au căzut în timp ce se deplasau cu o trotinetă electrică, suferind leziuni corporale.

La fața locului au intervenit echipaje SMURD din cadrul Secției de Pompieri Aiud, pe strada B. Gabor, pentru acordarea primului ajutor medical.

Conform datelor transmise de ISU Alba, unul dintre cei doi minori este inconștient, însă respiră. Pentru gestionarea intervenției au fost mobilizate un echipaj SMURD de prim ajutor și două ambulanțe ale Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ).

Polițiștii desfășoară cercetări pentru a stabili cu exactitate împrejurările în care s-a produs accidentul. Până în acest moment, autoritățile nu au comunicat alte informații privind starea victimelor.

UPDATE: Ambii minori vor fi transportați la spital pentru îngrijiri și investigații medicale. Potrivit ultimelor informații, unul dintre aceștia este în continuare în stare de inconștiență.




Citește mai mult

Actualitate

Restricții pentru pietoni în Aiud: podul dintre Piața Roma și Piața Dr. Constantin Hagea, închis două zile începând de mâine

Publicat

în

Primăria Municipiului Aiud informează că, pentru finalizarea lucrărilor de reparații, podul pietonal care face legătura între Piața Roma și Piața Dr. Constantin Hagea va fi închis circulației în zilele de vineri și sâmbătă.

Pe perioada restricțiilor, pietonii sunt rugați să utilizeze rutele alternative pentru deplasare.

Reprezentanții administrației locale le mulțumesc cetățenilor pentru înțelegere și își cer scuze pentru disconfortul creat de această măsură temporară.




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

aiudinfo, stiri aiud, informatii aiud